کد خبر:4235
پ
۱۴۰۰۰۳۰۷۱۰۵۰۳۸۱۱۲۲۸۶۵۷۴۴

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۱۲/۲۱| برنت ۱۱۲دلار و ۶۷سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۳ دلار و ۳۴ سنت معادل ۳.۱درصد افزایش به ۱۱۲ دلار و ۶۷ سنت رسید. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که تجار در حال ارزیابی بهبود چشم‌انداز عرضه هستند که در ..

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۳ دلار و ۳۴ سنت معادل ۳.۱درصد افزایش به ۱۱۲ دلار و ۶۷ سنت رسید.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که تجار در حال ارزیابی بهبود چشم‌انداز عرضه هستند که در هفته‌های اخیر به‌دلیل جنگ اوکراین مختل گشته است قیمت نفت در پایان معاملات روز جمعه شاهد افزایش بود اما در مجموع معاملات هفتگی شاهد شدیدترین کاهش از ماه نوامبر تاکنون بود.

قیمت نفت از زمان آغاز جنگ اوکراین شاهد افزایش بوده است. این هفته ابتدا قیمت جهانی نفت به بالاترین رقم‌ها از سال ۲۰۰۸ رسید اما بعداً به‌دلیل اعلام آمادگی برخی تولیدکنندگان برای افزایش تولید شاهد کاهش قابل‌توجهی بود.

روز جمعه زمانی که مذاکرات احیای برجام به‌دلیل درخواست ضمانت از سوی روسیه و همچنین عدم حل اختلافات باقی‌مانده بین ایران و آمریکا به تعویق افتاد نگرانی‌ها از محدود شدن عرضه مجدداً بالا گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات روز جمعه با ۳ دلار و ۳۴ سنت معادل ۳٫۱ درصد افزایش به ۱۱۲ دلار و ۶۷ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با ۳ دلار و ۳۱ سنت معادل ۳٫۱ درصد رشد به ۱۰۹ دلار و ۳۳ سنت رسید.

جیووانی استانوو تحلیلگر مؤسسه یو‌بی‌اس دراین‌باره گفت: «اعلام تنفس در مذاکرات هسته‌ای عاملی است که موجب رشد قیمت‌ها شده است.»
وی افزود: «فعالان بازار اکنون از نزدیک آمارهای صادرات نفت روسیه را رصد می‌کنند تا ببینند عرضه انرژی این کشور تا چه‌حد مختل شده است.»

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته است کشورهای عضو گروه ۷ وضعیت روسیه به‌عنوان مقصد تجارت ترجیحی را لغو خواهند کرد. وی همچنین اعلام کرد ممنوعیت واردات غذاهای دریایی، الکل و الماس از روسیه به آمریکا اعمال می‌شود. آمریکا این هفته همچنین خرید نفت از روسیه را ممنوع کرده بود.

به‌گفته استانوو هفته آینده تمرکز اصلی بازار روی گزارش‌های منتشرشده از سوی اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا و اوپک در مورد وضعیت بازار نفت خواهد بود. هر دو نهاد قبل برآورد کرده بودند که بازار امسال با مازاد عرضه مواجه شود.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران