کد خبر:2442
پ
۱۳۹۲۰۵۰۹۱۱۳۹۳۷۴۰۵۹۱۰۷۷۴

مذاکره آمریکا با قطر برای عرضه گاز به اروپا در صورت حمله روسیه به اوکراین

افزایش تنش‌ها بین غرب و روسیه بر سر حمله احتمالی این کشور به اوکراین نگرانی درمورد کاهش بیشتر عرضه گاز روسیه به اروپا را افزایش داده و باعث شده است مذاکراتی بین مقامات آمریکا و صادرکنندگان گاز مثل قطر برای ارسال گاز به اروپا برگزار شود. – اخبار اقتصا..

افزایش تنش‌ها بین غرب و روسیه بر سر حمله احتمالی این کشور به اوکراین نگرانی درمورد کاهش بیشتر عرضه گاز روسیه به اروپا را افزایش داده و باعث شده است مذاکراتی بین مقامات آمریکا و صادرکنندگان گاز مثل قطر برای ارسال گاز به اروپا برگزار شود.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، آمریکا مذاکراتی با قطر و سایر صادرکنندگان بزرگ گاز برای عرضه گاز به اروپا در صورت حمله روسیه به اوکراین و مختل شدن صادرات گاز این کشور به اروپا برگزار کرده است.

مذاکرات بین قطر و کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر دریافت محموله‌های گاز طبیعی مایع متمرکز بوده و به‌دنبال عدم پیشرفت گفت‌وگوهای امنیتی بین واشنگتن و مسکو در این هفته، شدت گرفته است.

نگرانی در مورد این درگیری که می‌تواند عرضه گاز به اروپا را در بحبوحه افزایش قابل‌ملاحظه قیمت آن به خطر بیندازد، بالا گرفته است. مقامات هشدار داده‌اند هیچ راه‌حل سریعی برای حل این مشکل وجود ندارد چون اروپا همین حالا هم در بحران انرژی به‌سر می‌برد.

تنش‌ها بین غرب و روسیه به‌دنبال استقرار بیش‌از ۱۰۰هزار سرباز روسی در مرز اوکراین افزایش یافته است. آمریکا روسیه را تهدید کرده است در صورت حمله به اوکراین با تحریم‌های سختی مواجه خواهد شد، این درحالی است که برخی مقامات کرملین را به استفاده سیاسی از صادرات گاز خود متهم کرده‌اند.

آمریکا هشدار داد ممکن است صادرات تراشه به روسیه را ممنوع کندانتقاد روسیه از سیاسی‌کردن پروژه خط لوله گاز اروپا

فاتح بیرول، رییس آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته گفت روسیه عرضه گاز به اروپا را در زمان افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی مختل کرده است.

این نگرانی وجود دارد که این درگیری‌ها باعث کاهش بیشتر عرضه گاز به اروپا شود، آن‌هم در زمانی که بالا رفتن قیمت گاز تورم در این قاره را افزایش داده است، دراین‌صورت اروپا با مشکلات صنعتی، خاموشی و حتی کمبود گاز برای گرمایش خانه‌ها مواجه خواهد شد.

مقامات آمریکا تأکید کرده‌اند قراردادهای صادرات گاز طبیعی بین صادرکنندگان بزرگ گاز و خریداران آسیایی تلاش‌ها برای منحرف کردن جریان گاز به اروپا را پیچیده می‌کند.

کاملاً واضح است که روسیه عامدانه عرضه گاز به اروپا را طی ماه‌های اخیر کاهش داده است تا اهرم فشاری در برابر کشورهای اروپایی در دست داشته باشد.

وابستگی اروپا به گاز روسیه تلاش‌ها برای اتحاد در برابر تهدیدهای مسکو را بی‌نتیجه گذاشته است.

انتهای پیام/۵۵+

فدراسیون صنعت نفت ایران