کد خبر:3623
پ
۱۳۹۹۰۴۰۷۱۱۴۶۴۰۵۲۹۲۰۶۷۱۸۸۴

مردم مشکلات شبکه توزیع برق را گزارش دهند / خسارت ده‌ها میلیارد تومانی سارقان به شبکه برق

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: مشترکان می‌توانند در صورت مشاهده حوادث یا خطراتی در شبکه توزیع برق، موارد را از طریق شماره ۱۲۱ و یا سامانه برق من به اطلاع شرکت‌های توزیع برسانند. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلامعلی رخشا..

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: مشترکان می‌توانند در صورت مشاهده حوادث یا خطراتی در شبکه توزیع برق، موارد را از طریق شماره ۱۲۱ و یا سامانه برق من به اطلاع شرکت‌های توزیع برسانند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، غلامعلی رخشانی مهر، معاون هماهنگی توزیع توانیر در حاشیه برنامه اقدام فراگیر بهینه سازی شبکه توزیع در سراسر کشور در جمع‌ خبرنگاران اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح جلوگیری از وقوع حادثه است؛ امروز این اقدام فراگیر و هدفمند انجام می شود و امیدواریم امروز بتوانیم بخش عمده ای از عیوب شبکه توزیع برق کشور را شناسایی و مرتفع کنیم.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه "خواهش ما از شهروندان این است که در صورت مشاهده چنین مواردی آن را گزارش دهند"، گفت: مشترکان می‌توانند در صورت مشاهده حوادث یا خطراتی در شبکه توزیع برق، موارد را از طریق شماره ۱۲۱ و یا سامانه برق من به اطلاع شرکت‌های توزیع برسانند و همکاران ما سریعا این موارد را مورد بررسی و رفع قرار می‌دهند.

رخشانی‌مهر در خصوص اعمال خاموشی ها در معابر شهری گفت: خاموشی چراغ ها به صورت یک در میان ادامه دارد و تعدیل می‌کنیم؛ یعنی روشنایی خیابان ها به شکل فعلی باقی می‌ماند.

وی در خصوص احتمال وقوع خاموشی ها در تابستان، افزود: تمام برنامه ریزی های وزارت نیرو در بخش های مختلف تولید، انتقال و توزیع به گونه ای انجام گرفته تا شاهد خاموشی‌های گسترده نباشیم، اما شرط اصلی این است که مشترکان برق الگوها را رعایت کنند و باتوجه به اینکه قبوض جدید نیز با محاسبه دیگری لحاظ می شود لازم است تا مشترکان مدیریت مصرف را در دستور کار خود قرار دهند.

رخشانی مهر با بیان اینکه "مشترکان پر مصرف بخش عمده‌ای از مصرف برق را به خود اختصاص می دهند که لازم است به موضوع مدیریت مصرف توجه ویژه ای داشته باشند"، گفت: اگر این اتفاق بیفتد قطعا خاموشی نخواهیم داشت.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه دولت برای افزایش تعرفه‌‌های برق در سال آینده، گفت: برای سال آتی پیشنهاد ویژه‌ای تاکنون برای افزایش تعرفه ها اعلام نشده است.

رخشانی مهر در خصوص پروژه نصب کنتورهای هوشمند گفت: نصب کنتورهای هوشمند در حال اجرا است و مبالغ نیز به صورت اقساطی اخذ می شود، اما دستور ویژه وزیر نیرو این بوده که قسط بندی برای کنتورهای هوشمند برای بخش خانگی و تجاری به مهر ماه موکول شود.

وی ادامه داد: تاکنون تعداد کنتورهای هوشمند به یک میلیون رسیده و برنامه وزارت نیرو این است که بتواند تا پیک سال آینده بالغ بر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار کنتور را برای بخش های خانگی، تجاری، صنعتی، عمومی و اداری نصب کند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر تصریح کرد: متاسفانه شبکه‌های سیمی هوایی در معرض سرقت هستند و افرادی هستند که فکر می‌کنند یک صدمه اقتصادی ساده را به شبکه و صنعت برق تحمیل می‌کنند در صورتی که این چنین نیست.

وی افزود: در پی این مساله تعداد زیادی از وسایل شهروندان دچار سوختگی و آسیب می شود، معمولا این کار در شب انجام و ساعت‌های متمادی هم وطنان دچار بی برقی می‌شوند، البته در سال های گذشته اقداماتی برای مقابله با این مساله انجام شده، طی دو سال اخیر بالغ بر ۳۰ هزار کیلومتر کابل خودنگهدار را جایگزین شبکه‌های سیمی و فرسوده کردیم، طبیعتا ظرفیت تولید کشور نیز در زمینه کابل‌های خود نگهدار و منابع در اختیار محدود است، اما این ۳۰ هزار کیلومتر ۱۰ درصد شبکه‌های توزیع را در برگرفته که انجام شده است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر خاطرنشان کرد: خواهش من این است اگر در مکانی هم وطنان شاهد تعرض افراد سودجو به شبکه برق بودند، حتما به واحدهای ۱۲۱ گزارش دهند و یا در سامانه برق من بارگذاری کنند، بلافاصله نیروهای ما وارد عمل خواهند شد.

وی ادامه داد: میزان سرقت تجهیزات برقی در استان‌های مختلف متفاوت است، سرقت‌ها یک روند ثابتی دارند و نمی‌توان گفت نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اما می‌توان اعلام کرد که این سرقت‌ها ماهانه ده‌ها میلیارد تومان به شبکه برق خسارت وارد می‌کنند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران