کد خبر:3793
پ
۱۴۰۰۱۱۱۱۱۳۵۹۰۴۸۹۸۲۴۶۴۹۶۶۴

میزگرد تأمین برق تابستان ۱۴۰۱|ضرورت اصلاح ساختار تعرفه برق/ چاره ای جز توسعه برق تجدیدپذیرها و هسته‌ای نداریم

مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو گفت: با توجه به محدودیت هایی که در دهه های آینده در زمینه گاز خواهیم داشت، باید اساس تولید برق کشور را کاهش دهیم و به سمت توسعه تجدیدپذیرها و هسته ای برویم. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگا..

مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو گفت: با توجه به محدودیت هایی که در دهه های آینده در زمینه گاز خواهیم داشت، باید اساس تولید برق کشور را کاهش دهیم و به سمت توسعه تجدیدپذیرها و هسته ای برویم.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تابستان ۱۴۰۰ درحالی که نیاز مصرف برق در کشور به ۶۷ هزار مگاوات رسید، حداکثر میزان تولید عملی برق به ۵۵ هزار مگاوات رسیده بود و با احتساب ضرورت وجود ظرفیت ذخیره تولید برق در نیروگاه‌ها، کسری تراز برق به حدود ۱۴ هزار مگاوات رسید. در نتیجه شاهد بروز خاموشی‌های متعدد در بخش‌های مختلف کشور بودیم.

برآوردها از تأمین برق تابستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد در صورتی که وضعیت مشابه‌ای از نظر میزان منابع آبی برای تولید انرژی برق‌آبی و میزان گرمای هوا در تابستان سال آتی در مقایسه با تابستان ۱۴۰۰ داشته باشیم، با توجه به رشد طبیعی سالانه مصرف برق، با در نظر گرفتن ظرفیت عملی تولید ۵۵ هزار مگاواتی، کسری تراز برق در تابستان ۱۴۰۱ به حداقل ۱۸ هزار مگاوات می‌رسد.

طبق وعده وزیر نیرو قرار است حدود ۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق تا پیش از آغاز پیک تابستان ۱۴۰۱ به مدار بهره برداری وارد شود و طرح‌هایی نیز در جهت مدیریت بخش تقاضا اجرایی شود تا از کسری تراز تولید و مصرف برق در تابستان ۱۴۰۱ کاسته شود.

در خصوص وضعیت تأمین برق تابستان ۱۴۰۱ و اینکه چه میزان کسری در بخش برق و به تبع آن خاموشی خواهیم داشت، میزگردی با عنوان "تأمین برق تابستان ۱۴۰۱" با همکاری خبرگزاری تسنیم و رادیو گفت‌وگو با حضور مسئولان و کارشناسان صنعت برق برگزار شد.

مشروح این میزگرد که با حضور "عبدالصاحب ارجمند" مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو، "جواد نوفرستی" پژوهشگر انرژی و مدرس دانشگاه و "حمیدرضا صالحی" نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران برگزار شده، بدین شرح است:

* عبدالصاحب ارجمند، مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو:

صنعت برق و شبکه برق یکی از بزرگترین صنایع و بزرگترین شبکه دست ساز بشر هستند.

در ایران، صنعت برق یک صنعت پیشرفته و پویا بوده و پابه پای صنعت برق دنیا گام های بزرگی را برداشته است.

صنعت برق در دهه ۳۰ و ۴۰ کلا خصوصی بوده، در زمان رژیم سابق، دولتی شد و ابتدای انقلاب دولتی بود و بعد از دهه ۷۰ در حوزه خصوصی سازی پیشرو بوده و الان بار بزرگی از صنعت برق، روی دوش بخش خصوصی است.

۸۶ هزار و ۳۸۸ مگاوات ظرفیت اسمی تولید برق کشور است. حدود یک درصد آن، تجدیدپذیر، ۱٫۲ درصد برق اتمی، ۱۴درصد برق آبی، ۳ درصد تولید پراکنده و دیزلی و ۸۰٫۸ درصد نیروگاه‌های حرارتی ما هستند.

به لحاظ تولید برق، با توجه به ضریب ظرفیت، الان بالاترین میزان تولید را در بخش حرارتی داریم. ۹۲ درصد تولید عملی برق کشور در بخش حرارتی است.

نیروگاه‌های برق آبی ما بین ۲٫۵ تا ۵ درصد تولید عملی برق کشور را برعهده دارند. نیروگاه اتمی حدود ۲ تا ۲٫۵ درصد تولید برق کشور و تجدیدپذیرها هم نیم درصد از تولید برق کشور را انجام می دهند.

با توجه به محدودیت هایی که در دهه های آینده در زمینه گاز خواهیم داشت، باید اساس تولید برق کشور را کاهش دهیم و به سمت توسعه تجدیدپذیرها و هسته ای برویم.

* حمیدرضا صالحی، نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران:

در دنیا مسیر انرژی به سمت تجدیدپذیرها می رود، ما جزو ۱۰ کشور اول تولید کربن در دنیا هستیم و باید به سمت تولید کمتر کربن برویم. پس در تولید برق هم بیشتر باید به سمت تجدیدپذیرها برویم.

در دولت یازدهم با افزایش نرخ خرید تضمینی، سرمایه گذاری در تجدیدپذیرها زیاد شد اما در ادامه با کاهش ارزش پول ملی، سرمایه گذاری در این بخش دوباره کم شد.

ما ۹۰ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر داریم که باید در زمینه آن برنامه ریزی کنیم،

برنامه های آتی توسعه تجدیدپذیرها در دولت مشخص نیست و باید مشخص شود‌.

* جواد نوفرستی، پژوهشگر انرژی و مدرس دانشگاه

از نظر شاخص های توسعه ای نمی توانیم کشور خودمان را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم،

دشت کویر ایران می تواند در بخش انرژی خورشیدی، علاوه بر ایران، کشورهای دیگر را هم می تواند برقرسانی کند که سیاست های غلط این توسعه را محقق نکرد.

رشد ۵ تا ۸ درصدی مصرف برق را در هر سال داریم، نه در سمت مدیریت تولید و نه در بخش مدیریت مصرف کار مطلوبی صورت نگرفته است.

اینکه گفته شده زمستان را بدون خاموشی گذراندیم، اگر واقعیت های ناگفته را بگوییم، می‌بینیم هیچ چیز قابل تعریف نیست.

ما زمستان امسال، روزانه ۵۰ میلیون لیتر مازوت در نیروگاه‌ها مصرف کردیم ، این یعنی آلودگی بیشتر هوا، و ما نباید افتخار کنیم با سوخت مایع بیشتر، تولید برق زمستانی داریم.

باید هم در سمت مدیریت تولید و هم مدیریت عرضه را بسیار کار کنیم.

هم در مصرف برق و هم در مصرف گاز رشد زیادی داریم و اینکه آینده توسعه نیروگاهی را به سمت واحدهای حرارتی ببریم درست نیست.

ارجمند: تا ۱۴۲۰ باید حداقل ۵۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر داشته باشیم

سبد انرژی اولیه ما مهم است، در اروپا هم در سند ۲۰۵۰ هم میزان گاز مصرفی آن کم نمی شود و حتی درصد مصرف گاز برای تولید برق اروپا رو به افزایش هست.

در سبد انرژی ما، گاز را نمی توانیم در چشم انداز ۱۴۲۰ افزایش دهیم، بیشتر باید به سمت افزایش راندمان برویم.

پیش بینی ما این است که تا ۱۴۲۰ باید حداقل ۵۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر داشته باشیم.

در وزارت نیرو، وقتی می گوییم تامین برق پایدار ۱۴۰۱، یعنی پکیجی از مدیریت تولید و مدیریت عرضه داریم.

دولت سیزدهم برای رفع ناترازی برق یکسری طرح های ویژه ای را تدوین کرد و قرار است تا سال آینده ۶۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق وارد مدار شود.

یک قرارگاه تشکیل شده و این پروژه ها ساعت به ساعت درحال رصد است.

در بخش آبی، وزیر نیرو دستور دادند، حتی مترمکعب آب را برای تولید برق، تا خرداد رها نشود.

افزایش واردات از کشورهای اطراف نیز در برنامه قرار دارد.

بحث ارتقای ظرفیت تولید برق به میزان حدود ۱۰۰۰ مگاوات نیز در نظر گرفته شده است.

صالحی: وزارت نیرو از وسط تولید و مصرف برق کنار برود

در تابستان ۱۴۰۰ به میزان حدود ۱۲ هزار مگاوات کسری تراز برق داشتیم. در تراز تولید و مصرف به مشکل خوردیم و نتیجه عدم سرمایه گذاری در زیرساخت‌های تولید بود.

با سیاست هایی که وزارت نیرو به خرج داد، منجر به کمبود سرمایه گذاری شدیم.

این سیاست های قبلی جواب نمی دهد. تا زمانی که وزارت نیرو بین تولیدکننده و مصرف کننده قرار گرفته، این مشکل حل نمی شود، باید وزارت نیرو از وسط تولید و مصرف کنار رود.
بیش از یک سوم مصرف برق در بخش صنعت است، اگه بدنه وزارت نیرو همراهی کند تا اجازه دهند نیروگاه‌های غیردولتی با صنایع وصل شود، بخشی از مشکلات حل می شود.

کشورهای توسعه یافته در بورس فروش برق را انجام می دهند و بخش خصوصی به صورت مستقیم برق را به بخش خصوصی می فروشد و وقتی در کشور ما، وزارت نیرو بین تولید کننده و مصرف کننده است، اینکار انجام نمی شود.

اگر بخشی از سود صنایع با خرید درست برق به نیروگاه سازی بیاید، افزایش ظرفیت تولید را شاهد خواهیم بود.

نوفرستی: برای جبران ناترازی برق تابستان ۱۴۰۱ خیلی دیر شده است

صادرات برق هم دست خود وزارت نیرو است، از این ابزار می توانستیم برای فعال کردن بخش خصوصی استفاده کنیم.

با افزایش ۶۰۰۰ مگاواتی ظرفیت تولید، باز هم ناترازی ۱۰ تا ۱۲ هزار مگاواتی را خواهیم داشت.

الان برای جبران ناترازی برق تابستان ۱۴۰۱ خیلی دیر شده، اما در مدیریت تقاضا، ساختار تعرفه برق و گاز اصلاح شده اما خطایی رخ داده که نگاه ساختار تعرفه جدید، بیشتر درآمدی است نه کاهش مصرف. گفته شده تا الگو تعرفه عادی اما بالاتر تعرفه تصاعدی، اما بیش از ۲ برابر تا ۱۰۰ برابر یک تعرفه است و این محدودسازی پلکان تعرفه ها، اشتباه است.

به نظر من، در ساختار تعرفه گذاری برق عجله شده است.

صالحی: وزارت نیرو پای خود را از برق صنعت کنار بکشد

یا وزارت نیرو باید منابع مالی اختصاص دهد که نیروگاه‌های نامه کاره تکمیل شوند، یا اجازه دهد بخش خصوصی با صنایع قرارداد ببندند و اقدام به تامین منابع کنند.

وزارت نیرو برود برق خانگی را تامین کند و پای خود را از برق صنعت کنار بکشد تا سرمایه عظیم بخش صنعت، به نیروگاه سازی برسد.

ارجمند: اصل مشکل ناترازی برق مربوط به مصرف است

۱۰۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی را به تعمیر بردیم و به موقع انجام می شود.

اصل قضیه مشکل ناترازی برق سمت مصرف است.

اینکه دولت پای خود را از بخش صنعت کنار بکشد، یکدفعه نمی شود، اینکه به تدریج به سمت بورس می رویم و صنایع خود اقدام به احداث صنایع می کنند که در این زمینه تفاهم نامه ای منعقد و اجرایی شده است.

نوفرستی: ساختار تعرفه گذاری برق، برای اثرگذاری بیشتر، باید اصلاح شود

ساختار تعرفه گذاری برق، برای اثرگذاری بیشتر، باید اصلاح شود.

ما چرا هزینه واردات برق را برای طرح های بهینه سازی برق هزینه نمی کنیم؟

صالحی: از امروز باید به فکر تامین برق ۱۴۰۲ باشیم

بحث تجدیدپذیرها می تواند سریعتر از حرارتی ها به مدار بیاید.

از امروز باید به فکر ۱۴۰۲ هم باشیم و در مجموع باید کاری کنیم، بهینه سازی مصرف، توجیه پیدا کند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران