کد خبر:4424
پ
۱۴۰۰۰۹۳۰۱۶۱۳۴۶۳۲۲۲۴۳۲۴۵۱۴

نخستین ردیف پالایشی فاز ۱۴ پارس جنوبی وارد مدار شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از به بهره برداری رسیدن نخستین ردیف پالایشی فاز ۱۴ پارس جنوبی خبر داد. – اخبار اقتصادی – محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، با..

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از به بهره برداری رسیدن نخستین ردیف پالایشی فاز ۱۴ پارس جنوبی خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، با ارسال گاز شیرین از نخستین ردیف فرآورشی این طرح به خط سراسری انتقال گاز، به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: با تلاش متخصصان داخلی، پس از انجام مراحل فشرده ساخت، پیش‌راه‌اندازی، راه‌اندازی و دریافت گاز ترش بخش فراساحل در اولین ردیف تصفیه گاز پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، ارسال گاز شیرین از این ردیف فرآورشی به خط سراسری انتقال گاز آغاز شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: با ورود گاز ترش سکوهای بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی به تاسیسات پالایشگاه این طرح، بخشی از توان فراورشی پالایشگاه فاز ۱۴ با ظرفیت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب معادل ۱۴٫۲ میلیون متر مکعب گاز، عملیاتی شد.

به گزارش تسنیم، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، یکی از نمادهای وعده‌های محقق نشده مدیران نفتی کشور است. محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس وعده داده بود که نخستین ردیف این پالایشگاه در پاییز سال ۹۸ به بهره برداری می‌رسد. پس از آن، طبق وعده بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت، باید نخستین ردیف شیرین سازی این پالایشگاه، تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری می‌رسید و در ادامه، شاهد بهره برداری از تمامی پالایشگاه در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ می‌بودیم؛ اما این وعده وزیر سابق نفت، در کنار دیگر وعده‌های محقق نشده وی، با پایان دولت دوازدهم، به دولت سیزدهم موکول شد.

اما در دولت سیزدهم هم، گویا مدیران نفتی در وعده دادن جا پای مدیران سابق گذاشتند؛ نوزدهم آبان ماه ۱۴۰۰ بود که فرخ علیخانی، معاون تولید شرکت ملی نفت ایران از بهره‌برداری از نخستین ردیف شیرین‌سازی این پالایشگاه و تحقق تولید از آن در پایان آذرماه امسال خبر داد. وعده علیخانی محقق نشد و در ادامه، محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از بهره‌برداری از نخستین ردیف پالایشگاه خشکی فاز ۱۴ در دی‌ماه امسال خبر داد. این وعده نیز محقق نشد تا اینکه امروز، در روزهای پایانی اسفند‌ماه، این پروژه ملی بالاخره به بهره برداری رسید.

بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی از سال ۱۳۹۷ با ورود دو سکوی تولیدی به بهره‌برداری رسیده و با تحقق تولید از آخرین سکوی گازی در اسفندماه سال ۱۳۹۸، زنجیره تولید گاز ترش از ۴ سکوی این طرح تکمیل و با استفاده از ظرفیت‌های فرآورشی در سایر مجتمع‌های پالایشگاهی پارس ۲ در چرخه زنجیره ارزش قرار گرفته بود.

پیش از این و به منظور بهره‌برداری از مسیر اولیه تولید در پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی، واحدهای جانبی و برخی از واحدهای فرایندی این طرح و همچنین واحد فلر پالایشگاه، با دریافت گاز شیرین خط لوله ششم سراسری انتقال گاز، در مدار تولید قرار گرفته بود.

پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی آخرین مجتمع پالایشی درحال توسعه پارس جنوبی است که مراحل ساخت و راه‌اندازی آن از سوی شرکت نفت و گاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران توسط مجموعه‌ای از پیمانکاران ایرانی با رهبری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حال اجرا است و در صورت تکمیل این پالایشگاه در سال آینده، پرونده توسعه بخش خشکی پارس جنوبی به‌طور کامل بسته خواهد شد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران