کد خبر:2780
پ
۱۴۰۰۰۳۰۷۱۰۴۸۵۶۴۲۲۲۸۶۵۷۱۴

نفت ۹۰دلاری تازه آغاز راه است

کاهش ذخایر نفت دنیا، پایین‌آمدن ذخایر مازاد اوپک و عدم سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز احتمالاً قیمت نفت را تا تابستان به بیش از ۱۰۰دلار در هر بشکه می‌رساند. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت نفت خام برنت در این هفته ..

کاهش ذخایر نفت دنیا، پایین‌آمدن ذخایر مازاد اوپک و عدم سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز احتمالاً قیمت نفت را تا تابستان به بیش از ۱۰۰دلار در هر بشکه می‌رساند.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، قیمت نفت خام برنت در این هفته برای اولین‌بار طی سال‌ها به ۹۰ دلار در هر بشکه رسید. افزایش اخیر قیمت نفت مربوط به بحران اوکراین می‌شود، اما این دلیل برای افزایش قیمت نفت موقتی است، دلایل دیگری وجود دارند که بر زیرساخت‌ها تأثیر می‌گذارند و نفت ۹۰دلاری احتمالاً تازه آغاز راه است. ذخایر مازاد نفت اوپک به‌دلایل مختلفی رو به کاهش است و مهم‌تر از همه عدم سرمایه‌گذاری در بخش نفت می‌تواند عامل افزایش قیمت آن باشد. بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان در این ماه هشدار داد قیمت نفت خام برنت احتمالاً به ۱۲۵ دلار در هر بشکه می‌رسد، چون ظرفیت مازاد تولید اوپک تا پایان سال جاری میلادی تا ۴ درصد کل ظرفیت آن سقوط می‌کند.
آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داده است ظرفیت مازاد تولید اوپک در نیمه دوم سال جاری میلادی نصف می‌شود و به ۲٫۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد. این آژانس اعلام کرد اگر روند افزایش تقاضا ادامه داشته باشد و عرضه همچنان محدود باشد، ۲۰۲۲ یک سال بی‌ثبات دیگر برای بازار نفت خواهد بود.

احتمال افزایش قیمت نفت عربستان در بازار آسیاقیمت نفت پس از ۷سال ۹۰دلاری شد

اما مسئله فقط اوپک نیست، آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیا هم کمتر از ظرفیت خود تولید می‌کند. فشار سهام‌داران بر شرکت‌های بزرگ نفت آمریکا افزایش یافته است، چون این شرکت‌ها به‌جای تمرکز بر استخراج بیشتر نفت و گاز، بر سبز کردن فعالیت‌های خود متمرکز شده‌اند، درنتیجه تولید نفت آمریکا کاهش یافته است،
بنابراین زمینه برای یک‌ سال گران دیگر برای نفت آن‌هم در شرایطی که قیمت همه‌چیز در دنیا بالا رفته است آماده می‌شود.
تحلیلگران مورگان استنلی عقیده دارند بازار نفت به‌سمت شرایطی پیش می‌رود که در آن ذخایر نفتی در حد پایین، ذخایر مازاد نفت محدود و سرمایه‌گذاری هم بسیار اندک است، همین دلایل باعث می‌شود قیمت نفت تا فصل تابستان به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد و بزرگ‌ترین دلیل این افزایش قیمت بالا رفتن تقاضا خواهد بود.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود از تقاضای نفت جهان را در سال جاری میلادی ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده‌است، به‌این‌ترتیب تقاضای نفت در دنیا نه‌تنها به سطح قبل‌از بحران کرونا بازمی‌گردد، بلکه تا پایان سال جاری میلادی به ۹۹٫۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

انتهای پیام/+۹۱

فدراسیون صنعت نفت ایران