کد خبر:2228
پ
۱۳۹۶۱۰۰۳۱۰۱۷۴۴۴۲۱۲۸۷۰۱۹۴

واردات گاز ترکیه به رکورد ۶۲ میلیارد مترمکعب رسید

ترکیه در سال گذشته میلادی ۶۱.۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از طریق شبکه ملی خود توزیع‌ کرده و رکورد قبلی ۵۳.۹ میلیارد مترمکعب ثبت شده در ۲۰۱۷ را شکسته است. – اخبار اقتصادی – به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از هریت دیلی‌نیوز، شرکت خط لوله نفت ترکیه اعلام..

ترکیه در سال گذشته میلادی ۶۱.۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از طریق شبکه ملی خود توزیع‌ کرده و رکورد قبلی ۵۳.۹ میلیارد مترمکعب ثبت شده در ۲۰۱۷ را شکسته است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از هریت دیلی‌نیوز، شرکت خط لوله نفت ترکیه اعلام کرد جریان ورود گاز طبیعی به شبکه ملی این کشور در ۲۰۲۱ تا ۶۱٫۶ میلیارد مترمکعب افزایش‌یافته است.

این رقم ۲۳٫۲ درصد بالاتر از ۲۰۲۰ است، یعنی زمانی‌که حدود ۵۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از طریق سیستم گاز طبیعی ترکیه توزیع‌شده بود. رکورد قبلی در ۲۰۱۷ و با ۵۳٫۹ میلیارد مترمکعب ثبت‌شده بود.

سهم نیروگاه‌های تولید برق آبی در ترکیه در سال گذشته میلادی به‌خاطر خشکسالی کاهش یافت و جای آن را گاز طبیعی گرفت. بالاترین جریان ورودی گاز طبیعی به ترکیه در دسامبر ۲۰۲۱ و برابر با ۶٫۹ میلیارد متر مکعب و پائین‌ترین رقم مربوط به ماه مه سال گذشته میلادی با ۳٫۷ میلیارد مترمکعب بود.

حدود ۱۸ میلیون مشترک گاز طبیعی در بیش‌از ۶۰۰ منطقه ترکیه با جمعیت بیش‌از ۲۰ هزار نفر وجود دارند. شرکت بوتاس ترکیه توزیع گاز طبیعی به مناطق دارای جمعیت بیش‌از ۱۵ هزار نفر را در ماه‌های آینده آغاز خواهد کرد. ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی روسیه به ۳٫۸۴ میلیارد مترمکعب رسیده‌است.

روسیه و ترکیه قرارداد ۴ ساله انتقال گاز امضا کردندتورم در ترکیه تا ۳۶ درصد افزایش یافت

ترکیه در سال‌های اخیر حدود ۴۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال به ارزش حدود ۱۲ میلیارد دلار وارد کرده‌است. ترکیه گاز را از طریق خط لوله از روسیه، آذربایجان و ایران و گاز طبیعی مایع را از آمریکا، مراکش، قطر و نیجریه وارد می‌کند.

حدود یک‌سوم نیاز ترکیه به گاز طبیعی از طریق محموله‌های گاز طبیعی مایع تامین می‌شود.

انتظار می‌رود کل صورت‌حساب انرژی ترکیه در ۲۰۲۱ به ۵۵ میلیارد دلار برسد، یعنی بالاتر از ۴۵ میلیارد دلار متوسط ده‌ساله. قیمت گاز طبیعی در ترکیه در ماه ژانویه، ۲۵ درصد برای مصارف خانگی و ۵۰ درصد برای مصارف صنعتی بالا رفته‌است. این افزایش قیمت برای نیروگاه‌های تولید برق برابر با ۱۵ درصد بوده‌است.
ترکیه ارزان‌ترین گاز طبیعی را در اروپا تامین می‌کند. قیمت گاز در اروپا و انگلیس به‌خاطر تقاضای بالا در فصل زمستان و تنش‌های ژئوپلیتیکی بین روسیه به‌عنوان یک عرضه‌کننده اصلی و کشورهای مصرف‌کننده، ۶ برابر شده‌است.

انتهای پیام/۲۳

فدراسیون صنعت نفت ایران