کد خبر:3046
پ
۱۴۰۰۱۱۱۸۱۷۴۲۴۸۱۸۲۴۷۰۹۶۷۴

واردات ۱٫۵ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی/تزریق ۱۲٫۵ میلیارد دلار ارز پتروشیمی در سامانه نیما تا پایان سال

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به سامانه نیما در ۱۰ ماهه نخست امسال گفت: انتظار داریم این رقم تا پایان سال جاری به ۱۲.۵ میلیارد دلار برسد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگ..

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به سامانه نیما در ۱۰ ماهه نخست امسال گفت: انتظار داریم این رقم تا پایان سال جاری به ۱۲.۵ میلیارد دلار برسد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مرتضی شاه میرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی خبری در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست اظهار داشت: امروز ۶۸ مجتمع پتروشیمی در کشور فعال هستند که ظرفیت اسمی تولید آنها بالغ بر۹۰ میلیون تن در سال است.

وی افزود: تا پایان سال جاری ۶۵ میلیون تن محصول پتروشیمی در کشور تولید می‌شود که حدود ۲۵ میلیون تن آن خوراک‌های بین‌مجتمعی است و علت اختلاف بین ظرفیت عملی تولید و ظرفیت اسمی، نیز بخشی به خاطر مشکلات فنی و بخشی نیز ناشی از کمبود خوراک است.

شاه میرزایی با بیان اینکه از ۶۵ میلیون تن محصول تولیدی پتروشیمی کشور، حدود ۳۰ میلیون تن مازاد بر تقاضای داخلی است که به بازارهای جهانی صادر می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود درآمد صادراتی پتروشیمی ایران تا پایان سال به ۱۴ میلیارد دلار برسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به سامانه نیما در ۱۰ ماهه نخست امسال گفت: انتظار داریم این رقم تا پایان سال جاری به ۱۲٫۵ میلیارد دلار برسد.

وی افزود: همچنین سال گذشته ۱٫۸ میلیارد دلار واردات محصولات پتروشیمی داشتیم که این رقم برای سال جاری به ۱٫۵ میلیارد دلار کاهش یافته و سال به سال با تکمیل زنجیره ارزش، از واردات محصولات پتروشیمی کشور کاسته خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ۷۵ درصد خوراک صنایع پتروشیمی، گاز است و در فصل سرما با افزایش تقاضای خانگی، محدودیت‌هایی برای صنایع ایجاد می‌شود، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده انتظار می‌رود این محدودیت‌ها کمتر شود زیرا تا پایان برنامه هشتم روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب تقاضای گاز صنایع پتروشیمی است.

وی ادامه داد: تا پایان برنامه هشتم ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به ۱۹۹ میلیون تن خواهد رسید، همچنین ظرفیت تولید متانول به ۴۰ میلیون تن در سال می رسد و باید به فکر تکمیل زنجیره باشیم.

شاه میرزایی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴۰ نوع محصول پتروشیمی و ۳۳۳ گرید توسط صنعتگران پتروشیمی تولید می شود، گفت: وزیر نفت به صنعت پتروشیمی تکلیف کرده که تا پایان دولت در زمینه تولید کاتالیست به خودکفایی برسیم و در این زمینه شرکت پژوهش و فناوری وارد عمل شده تا این برنامه پیش برود چرا که در حوزه دانش های فنی نیاز بیشتری داریم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: سازندگان داخلی افزون بر ۸۰ درصد از نیازهای تجهیزاتی صنعت پتروشیمی کشور را تامین می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص قیمت خوراک پتروشیمی ها گفت: در حال حاضر چند پارامتر در قیمت گذاری نرخ خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی موثر است که بخشی هاب های اروپایی و امریکایی است که در حال بازنگری است و پیشنهاداتی ارائه شده اما تا تصمیم نهایی در این زمینه، دولت برای آسیب کمتر به مجتمع های پتروشیمی، سقف تعیین کرد و اگر قرار بود با قیمت هاب گازی جهان قیمت گذاری انجام شود قیمت هر متر مکعب خوراک پتروشیمی اکنون ۸ هزار تومان می شد، اما اکنون سقف قیمت ۵ هزار تومان گذاشته شده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تککیل زنجیره ارزش در اولویت شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، گفت: در زمینه احداث واحدهای PDH و تولید پروپیلن از پروپان، با مشکل دانش فنی مواجه نیستیم و طرح PDH سلمان فارسی نیز در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران