کد خبر:3469
پ
۱۴۰۰۰۶۰۲۲۲۱۵۳۳۲۳۳۲۳۴۶۹۳۷۴

وزیر نفت عازم دوحه شد/ حضور پررنگ ایران در اجلاس GECF

وزیر نفت به‌منظور شرکت در ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تهران را به مقصد دوحه ترک کرد. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت به‌منظور همراهی ریئس جمهوری برای شرکت در ششمین نشست سران مجمع کشورهای صاد..

وزیر نفت به‌منظور شرکت در ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تهران را به مقصد دوحه ترک کرد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت به‌منظور همراهی ریئس جمهوری برای شرکت در ششمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، تهران را به مقصد دوحه ترک کرد.

رئیس‌جمهوری و هیئت عالی‌رتبه همراه نیز فردا دوشنبه (دوم بهمن‌ماه) در یک سفر رسمی به قطر، افزون بر دیدار و و ملاقات‌های دوجانبه، در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز شرکت خواهد کرد.

اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز، ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ۶٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع‌شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، ١۱ عضو اصلی جی‌ئی‌سی‌اف هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو، جمهوری آذربایجان و امارات به‌عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، سازمانی است که ایران، روسیه، قطر و تعدادی از دیگر کشورهای صادرکننده گاز، در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸ تأسیس کردند. ایده اولیه تأسیس چنین سازمانی از جانب ایران بود. دبیرکل مجمع از کشور روسیه انتخاب شده و دبیرخانه آن نیز در دوحه قطر مستقر است.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران