کد خبر:3941
پ
۱۴۰۰۰۹۳۰۱۶۱۳۰۹۹۹۳۲۴۳۲۴۵۰۴

وزیر نفت: ۲ ماهه به بالاترین ظرفیت صادرات نفت می‌رسیم / پایان سوختن گاز در مشعل‌ها تا پایان دولت

وزیر نفت گفت: بارها عنوان کردم منتظر و معطل مذاکرات وین نمی‌مانیم و قول می‌دهم به محض روشن شدن چراغ سبز وین ظرف یک الی ۲ ماه به بالاترین ظرفیت صادرات نفت برسیم. – اخبار اقتصادی – به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت در مراسم امضا..

وزیر نفت گفت: بارها عنوان کردم منتظر و معطل مذاکرات وین نمی‌مانیم و قول می‌دهم به محض روشن شدن چراغ سبز وین ظرف یک الی ۲ ماه به بالاترین ظرفیت صادرات نفت برسیم.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت در مراسم امضای هشت قرارداد طرح جمع‌آوری گازهای مشعل، اظهار داشت: در گزارش‌های ارائه شده در کمیته‌های فنی و نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز(GECF) بیان شد که عصر طلایی گاز آغاز شده و این روند تا سال ۲۰۵۰ صعودی است.

وی با بیان اینکه روند رشد گاز در سبد انرژی نسبت به سایر سوخت‌های فسیلی بالاتر است،'tj: در نشست شب گذشته اوپک پلاس قیمت هر مترمکعب گاز ۲ دلار و ۲۰ سنت عنوان شد که البته بخشی به دلیل مسائل اوکراین و روسیه است که پیش‌بینی شد که هر مترمکعب گاز به ۳ دلار هم برسد. اما در ایران گاز به قیمت ۲۰ سنت به پتروشیمی‌ها و حدود یک تا دو سنت نیز با توجه به یارانه بالایی که به آن تعلق می‌گیرد، عرضه می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه "جمع‌آوری گازهای مشعل جزو یکی از آرزوهاست"، گفت: قول می‌دهیم که در پایان این دولت گازهای مشعل غرب و شرق کارون و حوزه خارک جمع‌آوری شود.

اوجی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را از نان شب واجب‌تر دانست و گفت: امروز بالاترین خدمت در صنعت نفت و گاز، سرمایه‌گذاری در این صنعت است؛ باید از افت فشار و به دنبال آن افت تولید در میدان‌های نفت و گاز جلوگیری کرد.

وی افزود: اگر سرمایه‌گذاری نشود، اگر امسال ۲۵۰ میلیون مترمکعب کسری گاز داشتیم، سال‌های آتی این شرایط نامناسب‌تر خواهد شد و چه بسا که مجبور به واردات گاز و فرآورده شویم.

وزیر نفت تصریح کرد: به همین دلیل عرض می‌کنم که سرمایه‌گذاری در صنعت نفت از نان شب هم واجب‌تر است. از طرفی نیز پایین‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری و بالاترین سودآوری در حوزه صنعت نفت و گاز کشور است.

اوجی با تأکید بر ضرورت جمع‌آوری گازهای مشعل و تولید ارزش افزوده از آن گفت: باید از سوزاندن این سرمایه‌ها جلوگیری کرد و به آقای رئیسی قول می‌دهیم که در پایان این دولت گازهای مشعل غرب و شرق کارون و حوزه خارک جمع‌آوری شود که راهکار دارد و می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه بارها عنوان کردم منتظر و معطل مذاکرات وین نمی‌مانیم و قول می‌دهم به محض روشن شدن چراغ سبز وین ظرف یک الی ۲ ماه به بالاترین ظرفیت صادرات نفت برسیم، تصریح کرد: ما در کنار مذاکرات وین که در جریان است، فعالیت‌ها و سرمایه گذاری را بصورت جدی شروع کردیم و در ۶ ماه اخیر ۴٫۵ میلیارد دلار قرارداد امضا کردیم.

اوجی امضای قرارداد خط لوله تابش با بانک ملت، توسعه میدان‌های نفتی، حفظ و نگهداشت تولید، جمع‌آوری گازهای همراه مشعل را به‌عنوان بخشی از فعالیت صنعت نفت دولت رئیسی عنوان کرد و افزود: نگاه این دولت و وزارت نفت در بحث سرمایه‌گذاری به طور جد استفاده از هلدینگ‌های بزرگ و بانک‌های داخلی است.

وی با اینکه اگر صنعت نفت راه بیافتد کشور در بخش‌های مختلف از جمله درآمد و اشتغال راه خواهد افتاد و اقتصاد رونق خواهد گرفت، تصریح کرد: به جرأت می‌گویم درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی با درآمدهای نفتی برابری می‌کند. ان شاء الله تا پایان سال ۱۲ میلیارد دلار حاصل از صادرات فروش محصولات پتروشیمی به سامانه نیما عرضه می‌شود.

وزیر نفت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی را مطلوب و اقتصادی بیان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی که برای بخش بالادست و پایین دست با استفاده از ظرفیت داخلی و خارجی صورت گرفته است شاهد رونق بیشتر در صنعت نفت خواهیم بود.

اوجی بر ضرورت سرمایه‌گذاری و توسعه در بخش‌های مختلف صنعت نفت تأکید کرد و افزود: اگر این اتفاق نیفتد ما در سال‌های آینده واردکننده گاز و فرآورده نفتی خواهیم شد.

وی با اشاره به اجرای قرارداد هشت پتروپالایشگاه و تغییر قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی و موضوع تنفس خوراک اظهار کرد: وزارت نفت چتر حمایتی خود را برای بخش خصوصی بازکرده است و با توجه به ظرفیتی که این بخش دارد آینده درخشانی خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز نباید چنین وضعیتی داشته باشد، افزود: انشاء الله با حمایت دولت و مجلس و همت کارکنان صنعت نفت و گاز تمام اتفاق‌های خوب رقم خواهد خورد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران