کد خبر:2503
پ
۱۴۰۰۱۱۰۳۱۶۳۰۰۴۴۵۹۲۴۵۹۹۷۳۴

پس انداز هزینه های مازاد مصرف برق در حساب خانوار با رعایت الگوی مصرف

بررسی آئین نامه نحوه محاسبه برق نشان می دهد خانوار ایرانی با رعایت “الگوی مصرف” برق می تواند نه تنها از هزینه کرد مصارف غیرمتعارف برق در قبوض خود جلوگیری کند، بلکه از پاداش های کاهش مصرف نیز بهره مند شود. – اخبار اقتصادی – محمد علی‌اکبری، کارشناس صنع..

بررسی آئین نامه نحوه محاسبه برق نشان می دهد خانوار ایرانی با رعایت "الگوی مصرف" برق می تواند نه تنها از هزینه کرد مصارف غیرمتعارف برق در قبوض خود جلوگیری کند، بلکه از پاداش های کاهش مصرف نیز بهره مند شود.

– اخبار اقتصادی –

محمد علی‌اکبری، کارشناس صنعت برق در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: مدیریت صحیح دخل و خرج زندگی این روزها دغدغه بسیاری از خانواده‌های ایرانی است و در این میان توجه به «رعایت الگوی مصرف برق» نقش موثری در کمک به اقتصاد خانوار ایفا می کند.

وی افزود: تعادل میان منابع محدود درآمد و مخارج سنگین زندگی به خصوص در سالهای اخیر، هنر خانواده موفق است؛ بدیهی است که اگر بخش قابل توجهی از درآمد خانوار صرف برخی هزینه ها شود، سهم سایر هزینه های زندگی کاهش یافته و چه بسا دخل و خرخ خانوار را با ناترازی و تنگنا مواجه کند.

علی‌اکبری با بیان اینکه "مدیریت اقتصاد خانوار از اموری است که می تواند رشد و ترقی تک‌تک اعضای آن را به همراه داشته باشد"، گفت: بر همین اساس تمامی اعضای خانواده باید تلاش خود را در استفاده بهینه از منابع و مدیریت اصولی هزینه ها به کار گیرند.

وی ادامه داد: خدماتی چون آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت از مواردی هستند که می توان با مدیریت صحیح مصرف آنها، کمک شایانی به مدیریت هزینه ها کرد و به میزان قابل توجهی از سرفصل هزینه ها کاست، چرا که غالب این خدمات از سوی دولت و با تعرفه های یارانه ای ارائه شده و با مدیریت مصرف، می توان سهم آنها را در سبد خانوار به شکل قابل توجهی کاهش داد.

این کارشناس صنعت برق تصریح کرد: رعایت الگوی مصرف برق، در این رابطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نه‌تنها هزینه استفاده از این انرژی گران‌بها را به شدت کاهش داده و به صرفه می کند، که مدیریت بیشتر مصرف آن در ماه‌های گرم سال، خانواده را از پاداش‌های کاهش مصرف برق بهره مند کرده و در قبوض صادره بستانکار نیز می کند.

وی ادامه داد: در همین حال عدم رعایت الگوی مصرف می تواند اقتصاد خانواده را متحمل هزینه‌های بیشتری کند، چرا که بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و بالتبع آن آئین نامه نحوه محاسبه تعرفه برق، در صورت مصرف بیش از الگو، خانواده با افزایش تعرفه مازاد مصرف مواجه شده و این افزایش تعرفه متناسب با صعودی شدن مصرف، به طور پلکانی افزایش نیز می یابد.

علی‌اکبری با بیان اینکه "بر اساس مدل هایی که عمدتا با هدف تغییر رفتارهای اسراف گرایانه برخی مشترکین برق طراحی شده است، مصرف برق در مناطق عادی کشور تا سطح الگوی مصرف، کما فی سابق به شکل یارانه ای محاسبه می شود"، گفت: این الگو در ماه های غیرگرم سال ۲۰۰ کیلووات ساعت و در ماه های گرم ۳۰۰ کیلووات ساعت پیش بینی شده است و برای مناطق گرمسیر کشور متناسب با شرایط آب و هوایی و شدت دما این رقم حتی تا ۱۰ برابر در نظر گرفته شده است، اما در صورتی که مصرف خانوار به ۱٫۵ برابر الگو برسد، تعرفه هر کیلووات ساعت مصرف مازاد بر الگو معادل یک و نیم برابر قیمت تامین برق که ۳۰۰ تومان است محاسبه خواهد شد؛ این در حالی است که در چارچوب الگوی مصرف هر کیلووات ساعت برق برای مشترکین به قیمت یارانه ای و معادل ۹۶ تومان محاسبه می شود.

وی افزود: اگر مصرف برق به دو برابر الگو برسد، تعرفه مازاد بر الگو پلکانی افزایش یافته و معادل ۲٫۵ برابر محاسبه می شود و چنانچه به بیش از دو برابر افزایش یابد، تعرفه مصرف مازاد هم به ۳٫۵ برابر هزینه تامین برق افزایش خواهد یافت.

این کارشناس صنعت برق خاطرنشان کرد: به بیان ساده‌تر یک حساب سر انگشتی نشان خواهد داد با فراتررفتن مصرف برق خانوار از "الگوی مصرف"، هزینه برق پرمصرف ها تا چند برابر هزینه قبض مشترکان داخل الگو افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد:‌ این در حالی است که الگوی مصرف برق با توجه به میانگین مصرف برق عموم خانواده ها و لوازم برقی که عموم مردم مورد استفاده قرار می دهند طراحی شده است و با اندکی توجه و رعایت اصولی ساده مانند مدیریت مصرف کولر در تابستان، تغییر زمان استفاده از لوازم برقی در پیک مصرف برق، رفع نواقص و اتصالات سیم کشی ها، خاموش کردن لوازمی چون تلویزیون و کامپیوتر در زمان عدم استفاده و … و یا سرمایه گذاری هایی چون تعویض لامپ های پرمصرف و لوازم برقی فرسوده، استفاده از پنجره های دو جداره، توجه به برچسب انرژی در زمان خرید لوازم برقی و اقداماتی از این دست، می توان در کوتاه و بلند مدت از مزایای چشمگیر کاهش هزینه قبوض برق در اقتصاد خانواده بهره مند شد.

علی‌اکبری اذعان داشت: بدیهی است که تمامی اعضای خانواده باید در مدیریت اقتصاد خانوار مشارکت جدی داشته باشند و در این رابطه رفتار مصرفی بزرگسالان، الگوی مناسبی برای زندگی و نحوه صحیح مصرف برق کودکان در حال و آینده است.

وی افزود: در دین مبین اسلام بر برنامه ریزی و میانه وری در امور خانواده توصیه اکید شده است و امام باقر علیه السلام "تنظیم امور مالی و هزینه" را یکی از ۳ رکن اصلی پیشرفت و کمال انسان می دانند و در حدیثی گهربار می فرمایند " کمال و پیشرفت نهایی انسان عبارتست از "تحقیق و دانایی"،"بردباری در برابر ناملایمات" و" تنظیم امور مالی و هزینه زندگی".

این کارشناس صنعت برق خاطرنشان کرد: بنابر آمارها میانگین مصرف برق خانوار در ایران با فاصله قابل توجهی بیش از کشورهای پیشرفته است و اگرچه ۷۵ درصد خانوارها در چارچوب الگو برق مصرف می کنند، اما مصرف اقلیتی پرمصرف سبب فشار بر شبکه و خاموشی های فراگیر به خصوص در ماه های گرم سال شده است، رفتاری که اقتصاد ملی هزینه های آن را به بدترین شکل ممکن می پردازد، بنابراین ضروری است رعایت الگوی مصرف برق از سوی همه مشترکین مورد توجه جدی قرار گرفته تا ضمن حفظ منابع ارزشمند انرژی کشور، شاهد رشد و شکوفایی نظام مقدس خانواده نیز باشیم.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران