کد خبر:3832
پ
۱۴۰۰۰۶۲۴۱۷۰۴۱۲۵۰۰۲۳۵۹۹۲۲۴

کاهش ۲۰درصدی ذخایر آبی سدها نسبت به سال گذشته/ ۵۶درصد مخازن سدها خالی است

در حالی که شاهد کاهش ۱۶درصدی ورودی آب به سدهای کشور در سال آبی جاری هستیم، با ثبت ۲۲میلیارد و ۹۰میلیون مترمکعب ذخیره آب در سدهای کشور، حدود ۴۴درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و حدود ۵۶درصد این ظرفیت خالی است. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگز..

در حالی که شاهد کاهش ۱۶درصدی ورودی آب به سدهای کشور در سال آبی جاری هستیم، با ثبت ۲۲میلیارد و ۹۰میلیون مترمکعب ذخیره آب در سدهای کشور، حدود ۴۴درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و حدود ۵۶درصد این ظرفیت خالی است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد با سپری شدن ۱۵۷ روز از سال آبی تا ۷ اسفندماه (سال آبی ۱۴۰۱ ـ ۱۴۰۰) مجموع حجم ذخایر آب در مخازن سدهای کشور به حدود ۲۲ میلیارد و ۹۰ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته بیانگر ۲۰ درصد کاهش است.

با ثبت ۲۲ میلیارد و ۹۰ میلیون مترمکعب ذخیره آب در سدهای کشور، حدود ۴۴ درصد ظرفیت مخازن سدها پُر و حدود ۵۶ درصد این ظرفیت خالی است.

فیروز قاسم‌زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور در این خصوص اظهار داشت: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان می‌دهد که ورودی به مخازن در سال آبی جاری به ۱۲ میلیارد و ۱۴۰ مترمکعب رسیده است که کاهشی معادل ۱۶درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته دارد.

قاسم‌زاده تصریح کرد: بخشی از بارشها که به‌صورت برف در ارتفاعات بوده است، بعد از ذوب برف در ماههای آتی باعث رشد ورودی‌ها خواهد شد.

وی افزود: میزان پرشدگی سد زاینده‌رود در استان اصفهان، سدهای استان تهران، سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه و سدهای استان خوزستان در شرایط فعلی به‌ترتیب حدود ۱۰ درصد، ۱۶ درصد، ۳۹ درصد و ۴۹ درصد بوده و با توجه به بارشهای مناسب جنوب کشور در سال جاری، سدهای استان هرمزگان تقریباً در شرایط پرشدگی کامل قرار دارند.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور خاطرنشان کرد: رعایت الگوی بهینه مصرف در بخشهای مختلف مصرف، تا زمان تغذیه مناسب مخازن سدها امری ضروری است.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران