کد خبر:4826
پ
۱۳۹۴۱۰۱۳۱۲۴۷۲۴۵۰۰۶۸۳۷۷۹۴

کاهش ۲۶ درصدی صادرات نفت روسیه در یک هفته

صادرات نفت روسیه در هفته منتهی به ۲۳ مارس ۲۶.۴ درصد نسبت به هفته قبل از آن کاهش یافته که می‌تواند نتیجه تحریم‌ها و خودداری شرکت‌های نفت غربی از خرید نفت این کشور باشد. – اخبار اقتصادی – به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، صادرات نفت روسیه ..

صادرات نفت روسیه در هفته منتهی به ۲۳ مارس ۲۶.۴ درصد نسبت به هفته قبل از آن کاهش یافته که می‌تواند نتیجه تحریم‌ها و خودداری شرکت‌های نفت غربی از خرید نفت این کشور باشد.

– اخبار اقتصادی –

به‌ گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، صادرات نفت روسیه در هفته گذشته کاهش یافت. متوسط صادرات روسیه از ۱۷ تا ۲۳ ماه مارس حدود ۳٫۶۳ میلیون بشکه در روز بود یعنی ۲۶٫۴ درصد پائین‌تر از یک هفته قبل‌از آن.

باوجود این‌که اکثر کشورهای غربی بجز آمریکا و انگلیس واردات نفت روسیه را تحریم نکرده‌اند، اما بسیاری از خریداران اروپایی و غربی تلاش می‌کنند به‌خاطر نگرانی از تحریم‌ها و تحت فشار عمومی برای مسدود کردن منابع مالی پوتین در جنگ با اوکراین، از نفت این کشور دوری کنند.

اطلاعات صنعتی نشان می‌دهند علی‌رغم کاهش صادرات نفت دریایی روسیه به‌خاطر عدم تمایل خریداران غربی برای دریافت آن، تولید نفت روسیه تغییری در هفته گذشته نداشته‌است. متوسط تولید نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۳ مارس برابر با ۱۱٫۰۸ میلیون بشکه در روز بوده‌است، یعنی تنها ۰٫۳ درصد کاهش نسبت‌به هفته قبل‌از آن.

تلاش جانسون برای جایگزین کردن نفت روسیه با افزایش تولید عربستان و اماراتکاهش ارزش نفت روسیه بر سر بحران اوکراین

بانک سرمایه‌گذاری استاندارد چارترد در اوایل این ماه اعلام کرد روسیه مجبور خواهد بود بخشی از تولید نفت خود را متوقف کند چون نمی‌تواند تمام نفتی را که از بازار اروپا خارج‌شده به مناطق دیگر بفروشد. بنابراین تولید نفت خام روسیه حداقل طی ۳ سال آینده کاهش خواهد یافت.

شرکت‌های بزرگ نفت دنیا اعلام کرده‌اند تا پایان سال جاری میلادی خرید نفت از روسیه را متوقف خواهند کرد.

دراین‌بین، صادرات نفت خام روسیه به هند از ابتدای ماه جاری و با آغاز تحریم‌های این کشور افزایش‌یافته است. خرید نفت هند از روسیه به ۳۶۰ هزار بشکه در روز رسیده که ۴ برابر نرخ روزانه خرید این کشور در سال گذشته میلادی است.

انتهای پیام/۴۳

فدراسیون صنعت نفت ایران