کد خبر:3443
پ
۱۴۰۰۰۶۰۶۱۱۵۶۳۳۱۴۵۲۳۴۸۸۲۱۴

آمادگی عراق برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و عربستان

وزیر خارجه عراق در دیدار با وزیر خارجه کشورمان از آمادگی کشورش برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و عربستان سعودی خبر داد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود با وزرای امور خارجه کشورهای حاضر در پنجاه و هشتمی..

وزیر خارجه عراق در دیدار با وزیر خارجه کشورمان از آمادگی کشورش برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و عربستان سعودی خبر داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود با وزرای امور خارجه کشورهای حاضر در پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ، با فواد حسین وزیر امورخارجه عراق دیدار و در خصوص مسائل دوجانبه و نیز آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی با وی گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه عراق در این ملاقات، با ارائه گزارشی از تحولات داخلی عراق و شرایط بعد از انتخابات این کشور، از آمادگی کشورش برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و عربستان سعودی خبر داد.

امیرعبداللهیان نیز ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم گفتگوها با عربستان تصریح کرد، این امر بیش از همه به اراده طرف مقابل بستگی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بار دیگر بر ضرورت انتقال مدنی قدرت در عراق همراه با اجماع و مصالحه میان همه گروه‌های عراقی تاکید کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین در خصوص پروژه های اقتصادی فیمابین و نحوه اجرایی کردن مذاکرات انجام شده میان هیئت های مختلف دو طرف طی چند ماه گذشته به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ملاقات وزیر خارجه با همتای سوئدی

دیدار با خانم آن لینده وزیر امور خارجه سوئد یکی دیگر از برنامه های سفر و ملاقات های امروز شنبه دکتر حسین امیرعبداللهیان در حاشیه پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ بود.
وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوئد در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از دیدار مجدد با همتای سوئدی خود بعد از نخستین دیدار دو طرف در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، مجددا از خانم لینده برای سفر به تهران دعوت کرد که مورد استقبال طرف سوئدی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حساسیت شرایط و اوضاع در منطقه غرب آسیا و تداوم وضعیت بحرانی در دو کشور یمن و افغانستان، در خصوص اوضاع یمن تاکید کرد: نگرانی جدی نسبت به گسترش جنگ در یمن به منطقه داریم و سازمان ملل و جامعه بین المللی باید به وظایف خود در راستای مدیریت این وضعیت و کمک به حل و فصل بحران یمن عمل نمایند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تماس های مستمر کشورمان با همه طرف ها برای کنترل بحران در یمن تاکید کرد: مردم یمن چندین سال است که در شرایط جنگ و تجاوز نظامی و محاصره غیر انسانی قرار دارند که این امر نیازمند توجه ویژه جامعه جهانی برای پایان این وضعیت می باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به بحران انسانی در افغانستان و روند رو به افزایش آوارگان از این کشور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور میزبان بیش از چند میلیون آواره افغانستانی به تنهایی نمی تواتد تمام بار این بحران را به دوش بکشد.

امیرعبداللهیان به تلاش ها و نقش آفرینی مستمر کشورمان برای کمک به تثبیت ثبات و امنیت در منطقه از جمله تشکیل هر چه سریع تر دولت در عراق، به در جریان بودن گفتکوهای امیدوار کننده در منطقه خلیج فارس برای تامین و تثبیت ثبات و امنیت توسط کشورهای منطقه اشاره کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در خصوص برخی موضوعات کنسولی از جمله آقای حمید نوری اشاره کرد و تاکید نمود قابل قبول نیست که روابط فی مابین دو کشور هدف دسیسه های گروهک تروریستی منافقین قرار گیرد.

خانم آن لینده وزیر امور خارجه سوئد نیز با ابراز خرسندی از دومین ملاقاتش با همتای ایرانی خود تاکید کرد: چهار صد سال رابطه دوجانبه بین تهران و استکهلم و حضور ایرانیان نخبه در جامعه سوئد و دو وزیر با ریشه های ایرانی حاکی از رشته های قوی اتصال و پیوند بین دو کشور و ملت است.

وزیر امور خارجه سوئد با ابراز امیدواری نسبت به افزایش تبادل منظم هیات های رسمی و دیپلماتیک بین دو کشور، از آمادگی برای تداوم کمک های کنونی این کشور به واکسیناسیون آوارگان افغانستانی در ایران خبر داد.

خانم لینده همچنین ابراز امیدواری کرد که موضوعات میان کشورهای منطقه در خلیج فارس به سمت حل و فصل با راهکار سیاسی حرکت نماید.

وزرای امور خارجه دو کشور همچنین در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم های ایران در وین نیز تبادل نظر نمودند و دکتر امیرعبداللهیان همتای سوئدی خود را در جریان مواضع اصولی کشورمان در این خصوص و اراده جدی تهران برای حصول توافقی خوب در صورت عمل طرف های مقابل به تعهدات خود قرار داد.

ملاقات وزیر خارجه با همتای ایتالیایی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای خود با وزرای امور خارجه شرکت کننده در پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ با لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا دیدار کرد و در خصوص توسعه و گسترش روابط دوجانبه و برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو و تبادل نظر نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک انتخاب رئیس جمهور جدید ایتالیا، از محموله واکسن های اهدایی دولت ایتالیا به کشورمان قدردانی کرد و با ارائه گزارشی از تولید واکسن های پیشرو در ایران، آن را ظرفیتی خوب برای توسعه همکاری های بهداشتی در حوزه تحقیق و توسعه توصیف کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خطاب به وزیر امور خارجه ایتالیا تاکید کرد: رابطه با اروپا در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران با نگاه متوازن به کشورهای قاره سبز پیگیری می شود.

امیرعبداللهیان روابط دوجانبه بین تهران و رم را یکی از مثال های خوب روابط محترمانه و حاکی از فهم ‌متقابل میان ایران و کشورهای اروپایی توصیف کرد و افزود: جامعه ایرانیان و به ویژه دانشجویان فرصت بسیار خوبی را برای نزدیکی و پیوند بیشتر بین دو ملت فراهم ‌آورده است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین خاطر نشان کرد: ضروری است با توجه به اقدامات دقیق بهداشتی در دو کشور در خصوص کنترل کرونا، همکاری های فی ما بین در حوزه گردشگری مجدد فعال شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص مذاکرات رفع تحریم های ایران در وین تاکید کرد: اراده ما رسیدن به توافق خوب در کمترین زمان است، ولی این که چند روز و یا چند هفته طول بکشد، کاملا به رفتار و اراده آمریکا و توجه اروپا به اصول و قواعد مذاکره و حقوق مشروع ایران وابسته است.

امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد به زودی میزبانی همتای ایتالیایی خود در تهران باشد و آقای لوئیجی دی مایو نیز ضمن تشکر و استقبال از این دعوت، ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک به تهران سفر نماید.

لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا همچنین در این دیدار تاکید کرد: دولت ایتالیا متعهد به پیگیری جامع همکاری ها در حوزه دوجانبه و چندجانبه با تهران است.

لوئیجی دی مایو خاطر نشان کرد: بخش های مختلف اقتصادی ایتالیا روابط خود را با شرکای خودشان حتی در سخن ترین شرایط تحریمی حفظ کرده‌اند و فارغ از تحولات وین این فضا ادامه خواهد یافت، ولی قطعا یک توافق جامع برای احیا برجام فضای جدیدی را برای جهش روابط فی ما بین ایجاد خواهد کرد.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در این دیدار همچنین در خصوص اوضاع در افغانستان و یمن و بحران در اوکراین نیز گفتگو و تبادل نظر کردند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران