کد خبر:6948
پ
۱۴۰۱۰۳۰۹۱۸۵۲۱۲۶۴۳۲۵۴۲۴۲۸۴

استاد دانشگاه سریلانکا: شیوه زندگی ستودنی امام خمینی (ره) می تواند الگویی برای حاکمان امروزی باشد

در آستانه سی و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، «تاها موزامیل» هماهنگ کننده انجمن رسانه های آزاد جنوب آسیا و از اساتید دانشکده روزنامه نگاری سریلانکا در یادداشتی به تجلیل از شخصیت والای این امام بزرگوار پرداخت. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگز..

در آستانه سی و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، «تاها موزامیل» هماهنگ کننده انجمن رسانه های آزاد جنوب آسیا و از اساتید دانشکده روزنامه نگاری سریلانکا در یادداشتی به تجلیل از شخصیت والای این امام بزرگوار پرداخت.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، موزامیل در این مقاله به تشریح برخی از خصوصیات شخصیتی و رفتاری امام (ره) پرداخته است. مقاله وی به شرح زیر است:

بی شک یکی از انسان هایی که طی سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ بیشترین سرزبان‌ها بود، آیت الله خمینی (ره) از ایران بود. زیرا وی انقلاب موفقی علیه محمد رضا شاه پهلوی که آن زمان به عنوان پلیس خلیج فارس شناخته می شد، رهبری کرده بود.

این انقلاب به دلیل ماهیت خاصش، به عنوان« انقلابی برای انقلابی کردن انقلاب» شناخته می شد زیرا با مبارزات مردم غیرمسلح انجام شد و در نهایت آنها را از وابستگی به خارجی‌ها رها کرد.

امام خمینی مورد اطمینان اکثر مقامات کشوری بود اما او یک سیستم جمهوری خواهی دولتی را براساس شیوه های اسلامی و طبق خواسته مردم، شکل داد.

از همان روزهای اول انقلاب، دسیسه‌های بسیاری برای سرنگونی این دولت انقلابی ترسیم شد، بسیاری از یاران امام خمینی در بمب گذاری های طراحی شده توسط گروهک تروریستی منافقین، کشته شدند. اما امام در برابر تمام این مشکلات ایستاد و در تاسیس شکل مطلوب دولت، موفق شد.

با وجود آنکه امام خمینی خود در مقام رهبری بود اما هرگز در اداره دولت دخالت نمی‌کرد و فقط زمانی که لازم بود به ارایه رهنمودهایی می پرداختند. او به نمایندگان منتخب مردم اجازه می داد تا سیستم کشور را اداره کنند.

زندگی شخصی امام خمینی (ره)

سیره و زندگی شخصی این حاکم قدرتمند در این کشور مهم و پهناور، مانند رفتار و زندگی یک انسان عادی و معمولی بود. او غذای مردم عادی را می خورد و لباسش کمترین قیمت را داشت. او از همه تجملات دوری می‌کرد و از همراهان، یاران و سیاستمداران خود می خواست تا ساده زندگی کنند و مطابق آموزه‌های اسلام الگویی برای مردم جامعه باشند.

قصرها و کاخ های زیادی در زمان پهلوی ساخته شد. امام خمینی می‌توانست زندگی راحتی در یکی از آنها داشته باشد اما او آنها را دوست نداشت. خانه او ساده و بی آلایش بود. روش زندگی او مانند روش زندگی مردم عادی و فقیر بود.این در شرایطی بود که درست در همان زمان وی مسئولیت یک کشور بزرگ و ملاقات با رهبران دنیا را بر عهده گرفت.

رهبری جامعه، اجرای عدالت و دوست داشتن و تنفر او، همگی برای جلب رضایت الهی بود. این موضوع واقعا تعجب انگیز است که چرا او وقتی که در موقعیت چنین قدرتی بود، به این شکل زندگی می کرد؟

صداقت و از خود گذشتگی این امام فقید، سیره شخصی و نحوه زندگی ایشان هنگامی که در راس قدرت بود، تواضع و روش عبادت ایشان، خاص و منحصر به فرد بود. این موضوعات نشان دهنده بلوغ معنوی ایشان بود. بلوغ معنوی، درک توحیدی، نحوه عبادت، صمیمیت او با خدا و خلوص وی، در حقیقت، موضوعاتی هستند که انسان های معمولی قادر به درک آنها نیستند. تمام محققان شیعه و سنی و غیرمسلمان اظهار کردند که درک این بخش از شخصیت امام خمینی برای آنها مشکل است. اگرچه این بخش از شخصیت امام خمینی (ره) وسیره روشنگرانه و خیره کننده ایشان نگاه خیلی از مردم را به خود معطوف می‌کرد اما با این حال این افراد از درک ابعاد مختلف زندگی ایشان ناتوان بودند.

برقراری عدالت

از تمام حوادث کاملا مشخص است که وی همواره به دنبال حفظ عدالت بود و هنگام مواجه شدن با موقعیت های دشوار، از جمله تحریم‌های اقتصادی که بر ملت اعمال می‌شد، صبورانه و با شجاعت رفتار می‌کرد.

وی در طول زندگی پرماجرای خود نسبت به برخی نکات خاص در زندگی توجه ویژه داشت. او همیشه عدالت و اتحاد را بالاتر از همه موضوعات قلمداد می کرد. این موضوعات مهمترین چیزهایی بودند که وی به آنها توجه می کرد زیرا وی معتقد بود بسیاری از مشکلات و مرض‌هایی که جهان اسلام کنونی با آن مبتلا است به علت نبود این موضوعات است. جهان اسلام باید درس‌های بزرگ زیادی از این رهبر کبیر بیاموزد. وی الگویی برای حاکمان امروزی در کشورهای اسلامی است.

دنیای امروز برای کشورهای مسلمان در سراسر دنیا پر از درس است. اگر رهبران کشورهای مسلمان این درس ها را از امام خمینی بیاموزند، مطمئنا در مسیر موفقیت، عزت نفس و امنیت حرکت می کنند. امام خمینی (ره) به عدم اتکا به شرق یا غرب باور داشت. ما اگر می خواهیم عزت و احترام از دست رفته خود را بیابیم، باید از زندگی امام درس بیاموزیم.

اتحاد امت اسلام

او همیشه نسبت به اجرای عدالت اصرار داشت و خود به طور قطع آن را دنبال می کرد. وی از حقوق خود به خاطر خدا، اسلام و وحدت مسلمانان می گذشت. وی هیچ وقت نمی خواست در هیچ مناقشه‌ای شرکت کند. او همیشه برای امت اسلامی و وحدت مسلمانان ارزش قایل می شد. مخالفان اسلام در تلاش برای ایجاد اختلاف بین فرقه‌های مختلف اسلامی هستند و میلیون ها دلار برای این کار هزینه می‌کنند. اینها حقایقی هستند که جهان اسلام باید نسبت به آنها آگاه باشند.

امام خمینی ۱۲اُم تا ۱۷اُم ریبع الاول را به عنوان هفته وحدت مسلمانان معرفی کرد. محققان از سراسر دنیا از هر مکتب فکری در اسلام، در این روزها برای به اشتراک گذاشتن عقاید خود و نیز ارزیابی شرایط فعلی دنیای مسلمانان و یافتن راهکار برای مشکلات احتمالی، گردهم می آیند.

جامعه اسلامی در قرن های اخیر گرفتار بی عدالتی شده است. این بی عدالتی از عدم اتحاد، درگیری و اختلاف بین مسلمانان ایجاد شده است. دنیای اسلام همچنان از این موضوعات دچار بلا و آفت شده است. هر قدر که شما به تاریخ اسلام نگاه کنید این حقایق را بهتر درک خواهید کرد. امام خمینی همیشه نسبت به اتحاد در دنیای اسلام به عنوان یک نکته اساسی توجه ویژه داشت. نیاز امروز دنیای اسلام، چیزی به جز اتحاد نیست.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران