کد خبر:5105
پ
۱۴۰۰۱۲۲۱۰۸۲۵۱۶۹۰۵۲۴۹۴۷۰۳۴

اسلامی: اسناد لازم ۲۹ اسفند به آژانس داده شد/ هیئتی از آژانس برای جمع‌بندی به ایران می‌آید

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما اسنادی را ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ فرستادیم و آن‌ها را بررسی کردند و احتمالاً نمایندگان آژانس برای مرور مطالب و مرور پاسخ‌ها و جمع‌بندی به ایران بیایند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر ام..

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما اسنادی را ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ فرستادیم و آن‌ها را بررسی کردند و احتمالاً نمایندگان آژانس برای مرور مطالب و مرور پاسخ‌ها و جمع‌بندی به ایران بیایند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) ۱۷ فروردین‌ماه در نشستی خبری به تشریح برنامه‌های شانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای که قرار است روز شنبه ۲۰ فروردین‌ماه با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برگزار شود، پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی گفت: شاکریم در سال ۱۴۰۱ روز ملی فناوری هسته‌ای را در آغاز قرن جدید در شرایطی آغاز می‌کنیم که سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال نام گرفته است. اقتصاد ما نیازمند به دانش و فناوری است، تولیداتی که ریشه در نگاه به کمیت و کیفیت بر پایه دانش داشته باشد، تولید محصولات با کیفیت و دوام متناسب با ذائقه مصرف‌کننده مد نظر است.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی آنچه یافته علمی و فناوری دارد متاثر از نتایج پژوهش است. تحقیقات برمبنای نیاز بوده است ، سازمان انرژی اتمی به دلایل مختلف از جمله مزاحمت‌ها و نخواستن‌ها وعدم همکاری سایر کشورها توانسته براساس فکر، دانش و تلاش جوانان دانشمند خود این فناوری‌ها را به دست بیاورد و علیرغم مزاحمت‌ها به عنوان کشور صاحب فناوری بدون کمک دیگران مطرح شود.

اسلامی بیان کرد: همواره سنت این بوده روز ملی فناوری هسته‌ای، یکسری دستاوردها و نتایج ارائه شود. امسال را با دو نگاه برگزار می‌کنیم اول در راستای جهاد تبیین، تاریخ هسته‌ای کشور را علیرغم سیاه‌نمایی‌ها مبنی بر اینکه ایران در فناوری هسته‌ای فقط به دنبال تسلیحات نظامی است، بیان خواهیم کرد، حقیقت فناوری هسته‌ای و حقیقت تاریخی را که بر کشور گذشته به زبان‌ها و شیوه‌های گوناگون بیان خواهیم کرد. تکلیف داریم برای افکار عمومی خود و افکار عمومی دنیا این موضوع را تبیین کرده و اعلام کنیم که فناوری هسته‌ای ایران فناوری مورد نیاز کشور است و اهداف آن صلح جویانه است و هیچ هدفی را غیر از این دنبال نمی‌کند.

هدف گذاری تولید ۱۰ هزار مگاوات برق «رنسانس هسته‌ای» است

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در این راستا مواردی که رونمایی می‌شود سند جامع راهبردی توسعه انرژی اتمی است که تا افق ۱۴۲۰ نشان می‌دهد سازمان سیاست‌ها و راهبردهایش چیست. بخش دوم مسیری است که در گذشته نیز طی شده است. تاکنون ده‌ها فناوری بزرگ و کوچک در دستاوردهای سالیانه بوده است، ۲۵ دستاورد بوده است که جاری ۲۳ مورد را ارایه کردیم.

۹ دستاورد هسته‌ای ۲۰ فروردین توسط رییس جمهور رونمایی می‌شود

وی با بیان اینکه ۹ دستاورد جدید در ۲۰ فروردین رونمایی خواهد شد گفت: که این ۹ دستاورد، سه دستاورد در حوزه رادیودار و در بخش تشخیصی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که وارد تست‌های بالینی شده است، ۲ دستاورد در حوزه پلاسما است که برای اولین بار کشور از فناوری پلاسمای سرد استفاده می‌کند که پلاسماتراپی برای درمان سرطان شیوه‌ای بدون آسیب و موثر است که در یک دوره زمانی با تجویز پزشکان استفاده می‌شود این فناوری در خدمت مردم قرار می‌گیرد فاز آزمایشگاهی را طی کردیم و از این به بعد وارد آزمایشهای بالینی می‌شود.

وی اضافه کرد: در بحث پلاسما بحث سم زدایی با تکنولوژی پلاسماست که برای محصولاتی مثل پسته که آفت‌هایی که رایج است و باعث شده در بازارهای جهانی به محصولات ایرانی آسیب وارد کند، رونمایی می‌شود.

اسلامی گفت: چهار دستاورد دیگر در حوزه صنعتی در بخش مربوط به لیزر است که برای قطعات تک و پیچیده است که به کمک لیزر انجام می‌شود و سه دستاورد دیگر در حوزه سیستم‌های کنترلی و عکسبرداری که در حوزه صنعتی و در حوزه انرژی اتمی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که ۲۰ فروردین توسط رئیس جمهور رونمایی خواهد شد.امیدواریم اجرای برنامه جدید که دو برنامه محوری ما در حوزه برق هسته‌ای و در توسعه کاربرد پرتوها که اسناد آن رونمایی خواهد شد ظرفیت بزرگی را در کشور برای صنایع و تولید کنندگان به وجود بیاورد. کشورهای اروپایی در این حوزه به سمت ساخت نیروگاه هسته‌ای می‌روند اما برای ما مزاحمت ایجاد می‌کنند که این برخلاف قوانین و موازین است.

وی تاکید کرد: در حوزه برق هسته‌ای ۱۰ هزار مگاوات برق جدید را هدفگذاری کردیم که یک رنسانس هسته‌ای به معنای واقعی کلمه خواهد بود. در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای این برق پیش بینی ‌های لازم صورت گرفته و این برق را با فاینانس داخلی و خارجی پیش بینی کرده‌ایم.

آغاز ساخت نیروگاه تمام بومی ۳۶۰ مگاواتی در دارخوین در سال ۱۴۰۱

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین بیان کرد: نیروگاه تمام بومی ۳۶۰ مگاوات در دارخوین در سال ۱۴۰۱ را دنبال خواهیم کرد که همه صنایع دانش بنیان به خدمت گرفته شوند و اولین نیروگاه را با سازندگان داخلی و شرکت‌های دانش بنیان به اجرا درآوریم تا کشور در زمره سازندگان نیروگاه‌های برق اتمی قرار بگیرد. حدود ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی ایران خیلی زود فاسد می شود و ضایعات زیادی در این حوزه داریم. در حال حاضر نیز ۱۲ منطقه پرتودهی را طراحی کرده ایم تا این مراکز با تجهیزات تمام ایرانی در دستور کار است.

وی همچنین به روابط بین‌الملل و تعاملات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته با تدابیر خاص در شرایط کاملا نرمال و با روابط منطقی و بر اساس موازین و مقررات تبادلات صورت گرفت که امیدواریم هر روز قابلیت تقویت داشته باشد. سازمان انرژس اتمی اولین سازمانی است که بر مبنای سند تحول دولت، سند جامع راهبردی توسعه انرژی اتمی را تبیین کرده و امیدواریم بر اساس آن به خوبی پیش برویم.

معاون رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات و توقف ایجاد شده در مذاکرات وین اظهار داشت: مذاکرات توسط تیم مذاکره کننده ایرانی انجام شده و مراحل خودش را طی می‌کند و موضوع حائز اهمیت، اراده جمهوری اسلامی ایران است که همواره پیشگام اعتمادسازی و رفع ابهامات بوده، ملت ایران هیچ زمان حرف غیرقانونی و زور را نپذیرفته و نمی پذیرد.

اسلامی اظهار داشت: برای اثبات حسن نیت، ایران عینا براساس برجام عمل کرد، اما هیچکدام از اطراف موضوع به تعهداتشان عمل نکردند، در دور جدید مذاکرات طرف غربی باید تعهداتشان را به صورت متناظر از جنس راستی آزمایی انجام دهد و هم پشتوانه‌ای است که وارد گام بعدی شود. امیدواریم طرف مقابل که از توافق خارج شده به تعهداتی که داده بود برگردد.

چرخه سوخت کاملا ایرانی است/ سمت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای کاملا ایرانی گام برداشتیم

وی اظهار داشت: آنچه در فناوری هسته‌ای ایران مورد بهره برداری قرار می‌گیرد تماما ایرانی است. ممکن است یکسری اقلام را خریداری کنید ولی مهم ضرورت تشخیص فناوری است که با تحقیقات به دست آمده است. غنی سازی که وقت و هزینه زیادی گرفته است امروز چرخه سوخت در ایران از نقطه صفر معدن تا مجتمع ها و صفحاتی که تولید می‌شود کاملا ایرانی است و این چرخه و صنعت و ظرفیت چیزی نیست که در اختیار همه کشورها باشد و در انحصار تعداد معدودی از کشورهاست و ایران این انحصار را شکسته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: به سمت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای کاملا ایرانی گام برداشتیم و مطمئن هستیم با هماهنگی‌ و بررسی‌ها در مراکز علمی و پژوهشی انجام دادیم این گام جدید در حوزه برق هسته‌ای کمک می‌کند کشور تراز بهتری در حوزه نیروگاهی به دست بیاورد. با همت همکاران و یاری خدا این افق ترسیم شده برای توسعه راهبردی را با این هدف دنبال می‌کنیم که هم به نیازهای کشور پاسخ دهیم و هم این که به عنوان یک ظرفیت پیشرو در صنعت هسته‌ای در دنیا مطرح باشیم.

وی همچنین در مورد مرکز یون درمانی گفت: این مرکز به دلایل مختلف بخش ساختمانی اش تاخیر داشته و امیدواریم بتوانیم به زودی این مشکل را برطرف کنیم. قرار است از هفته‌های آینده نصب تجهیزات آغاز می شود. ما ششمین مجتمع یون درمانی را خواهیم داشت در دنیا که در حوزه سلامت کاربرد زیادی خواهد داشت.

اسلامی: خنثی‌سازی عملیات خرابکاری در فردو یک پیام واضح برای رژیم صهیونیستی داشت

اسناد لازم ۲۹ اسفند به آژانس داده شد/ هیأتی از آژانس برای مرور پاسخ‌ها به ایران می‌آیند

اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد همکاری‌های ایران و آژانس که گفته می‌شود ایران یکسری اسنادی را در خصوص برخی امکان به آژانس ارائه کرده است و رسانه‌های غربی تلاش کردند در خصوص این اطلاعات همکاری تشکیک ایجاد کنند، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در حال تولید اسناد جعلی و عملیات خرابکاری و عملیات تروریستی است، جریانی وجود دارد که نه محکوم می‌شود و نه سرکوب و از آن استقبال هم می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نبردی میان جریان حق و باطل است که تمام نمی شود و پا برجا است. ما در این راستا اهدافی داریم و اسیر غوغاسالاری ها نمی‌شویم.

وی ادامه داد: آن ها بازدیدهایی داشتند و آن‌ها در مدارک ادعایی خود در یکی از سایت‌ها به اورانیومی اشاره کردند که اصلا در ایران وجود نداشت. این‌ اقدامات عملیات‌های ایذایی رژیم صهیونیستی علیه ایران است و امیدواریم با توافقی که صورت گرفته است، موضوعات در مورد چهار مکان تا پایان سال برطرف شود. یکی از مکان‌هایی را که مطرح کردند تاکنون رفع ابهام شده است و سه مکان دیگر باید تا پایان خرداد بسته شود.

اسلامی گفت: آن‌ها می‌دانند که این موضوعات ادعایی بیش نیست و همه میدانند رژیم صهیونیستی به دنبال چه چیزی است. ما اسنادی را ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ فرستادیم و آن‌ها را بررسی کردند و احتمالا نمایندگان آژانس برای مرور مطالب و مرور پاسخ‌ها و جمع بندی به ایران بیایند و امیدواریم بدون نفوذ پذیری کار خود را به صورت کارشناسی و منطقی انجام دهند و گزارش را ارسال کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا ایران مقداری از اورانیوم ۶۰ درصدش را در چارچوب مذاکرات وین نگه می دارد، گفت: بله. امروز مقدار مورد نظر اورانیوم ۶۰ درصدی به عنوان تارگت تبدیل شده که حدودا دو و نیم کیلوست.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: مواد ما همان است که در رسانه‌ها نیز اعلام شده است.

اسلامی همچنین در مورد پروژه پیشران هسته‌ای افزود: این پروژه در حال انجام است و امیدواریم طبق زمان بندی بتوانیم آن را پیش ببریم.

وی همچنین درباره زمان تولید برق هسته‌ای گفت: نیروگاه بوشهر در حال حاضر هزار مگاوات برق تولید می‌کند، هم اکنون نزدیک ۵۲ میلیارد کیلووات برق به شبکه برق کشور و مصرف نیروگاه تزریق شده است و گام دوم احداث دو واحد هزار مگاواتی مجزاست که در دست ساخت است و امیدواریم با تمهیدات مالی این دو پروژه سرعت بگیرد. گام جدید ما ده هزار مگاوات جدید خواهد بود.

ایران حرف زور را نمی‌پذیرد

اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد مذکرات وین گفت: مذاکرات توسط تیم ایران انجام شده است و مراحل خودش را طی می کند. مساله مهم اراده ایران است که اعتمادسازی کند ولی هیچ موقع حرف زور را نمی پذیرد. ما برای حسن نیت خودمان، همانطور که برجام گفته بود عمل کردیم اما طرف‌های مقابل این کار را انجام ندادند، الان که اراده کردند باید به برجام برگردند. اقدامات و تعهدات متناظر است که از جنس راستی آزمایی است و هم پشتوانه ای که بتوان گام بعدی را محقق کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در مورد کمبود آب افزود: به دنبال توافق با وزارت نیرو هستیم تا بتوانیم یک ظرفیت آب شیرین کن ۷۰ هزار مترمکعب ایجاد کنیم.

اسلامی در پاسخ به این سوال که تحریم‌های آمریکا علیه روسیه بر همکاری ما با این کشور تاثیر می‌گذارد، ادامه داد: روسیه اعلام کرد که یک نامه‌ای از وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده است و نگرانی برای تضمین را بیش از این دنبال نمی‌کند.

مذاکرات با روس اتم فنی است

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در مورد مذاکرات با روس اتم برای تبادل مواد هسته‌ای در صورت توافق احتمالی در وین تاکید کرد: این مذاکرات نوعی آماده سازی است، مذاکرات با روس اتم بیشتر فنی است و درباره مقدار و چگونگی ‌حمل‌ مواد و مابه ازایی که باید دریافت کنیم انجام می‌شود و این مذاکرات همچنان ادامه دارد.

وی در پایان در مورد اینکه گفته می‌شود، برجام صنعت هسته‌ای به ویژه در حوزه غنی‌سازی را متوقف کرده است، گفت: سازمان انرژی اتمی در بحث غنی سازی هیچ کوتاهی نکرده است. نقطه قابل اعتماد قانون اقدام راهبردی مجلس است که سازمان تمام و کمال آن را اجرا کرد. اگر غنی سازی از بین رفته بود، هرگز با این سرعت نمی‌توانستیم، ماشین‌های جدید را تولید و نصب کنیم که این اقدامات به برکت تلاش و کوشش همکاران ما اتفاق افتاد.

اسلامی تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری و مصوبات شورای عالی امنیت ملی حرکت می‌کند چرا که اینجا، نقطه امنیت ملی است نه که مساله امنیتی است؛ امروز علم و دانش یک قدرت است و از حضور دانشجویان ما در دانشگاه های مهم دنیا در رشته‌های مهم علوم و فنون برتر جلوگیری می کنند اما توانستیم از سلطه علمی و دانش آن‌ها خارج شویم. در دوره اخیر که شروع به مذاکره کردیم آنها باز تلاش کردند به سمت تخریب زیرساخت‌های هسته‌ای بروند اما با پاسخ دندان شکن از سوی ایران مواجه شدند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران