کد خبر:7105
پ
۱۴۰۰۰۳۱۶۱۲۳۳۳۲۱۰۲۲۹۱۹۶۹۴

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری اقتصادی، انرژی و حمل و نقل با روسیه

سفیر ایران در مسکو از آمادگی کامل جمهوری اسلامی برای عرضه کالاهای مورد نیاز روسیه در شرایط تحریم‌های کنونی خبر داده و گفت: سومین حوزه همکاری‌های دوجانبه، بعد از عرصه انرژی و حمل و نقل لجستیکی، تامین نیازهای مشترک اقتصادی دو کشور است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل ..

سفیر ایران در مسکو از آمادگی کامل جمهوری اسلامی برای عرضه کالاهای مورد نیاز روسیه در شرایط تحریم‌های کنونی خبر داده و گفت: سومین حوزه همکاری‌های دوجانبه، بعد از عرصه انرژی و حمل و نقل لجستیکی، تامین نیازهای مشترک اقتصادی دو کشور است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "کاظم جلالی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو امروز، جمعه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راسیا-۲۴ اعلام کرد که ایران آماده تامین مصالح ساختمانی، میوه و سبزیجات، کیف و کفش و سایر کالاهای چرمی به کشور دوست، روسیه است.

سفیر ایران گفت: «سومین حوزه همکاری‌های ما و روسیه، بعد از عرصه انرژی و لجستیکی، نیازهای مشترک اقتصادی دو کشور است. طرف روسی در شرایط کنونی به واردات میوه، سبزی، مصالح ساختمانی، کیف، کفش، محصولات چرم و بسیاری موارد دیگر نیاز دارد و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا تمامی این کالاها را به روسیه عرضه کند.»

کاظم جلالی افزود که طرف ایرانی نیز به نوبه خود به غلات، فناوری‌ها و بسیاری محصولات دیگر نیاز دارد که می تواند آنها را از کوتاهترین راه و از طریق روسیه تامین کند.به گفته وی، توسعه مبادلات بازرگانی بین جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه پاسخگوی منافع هر دو کشور است.

سفیر ایران همچنین تاکید کرد که تهران و مسکو باید در زمینه انرژی و حمل و نقل لجستیکی همکاری داشته باشند. وی افزود: «ما امکانات زیادی برای همکاری داریم، یکی از این زمینه‌ها ایجاد کریدور حمل و نقل شمال-جنوب است. مسیر خوش آتیه ارتباط شرق آسیا با اروپا از طریق خاک ایران و روسیه نیز وجود دارد. بنابراین ما باید با همکاری یکدیگر این مسیر حمل و نقلی را توسعه دهیم. همکاری دو کشور در عرصه انرژی نیز می‌تواند گسترش بیشتری پیدا کند.»

جلالی یادآور شد که در جریان سفر اخیر الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه به تهران، این موضوع مطرح شده و طرفین کار در این جهت گیری را آغاز کردند.

این دیپلمات ایرانی پیش از این نیز تاکید کرده بود: روابط مسکو و تهران به شرایط خارجی وابسته نیست، وضعیت روابط ما تمامی حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و سایر عرصه‌ها را در بر می‌گیرد و همکاری‌های نظامی و دفاعی، تنها بخشی از این روابط است.

به گفته وی، با وجود تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه، روابط تجاری، سرمایه گذاری و همکاری‌های دوجانبه در عرصه نفت و گاز در حال افزایش است. سفیر ایران همچنین خبر داده بود که طرف ایرانی منتظر است تا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به سفر "ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری ایران به مسکو، به تهران سفر کند.

رایزنی تلفنی وزرای خارجه ایران و روسیهامیرعبداللهیان: نقشه راه جدید در روابط ایران و روسیه ترسیم می‌شودکاظم جلالی: سند همکاری ایران و روسیه به تصویب مجلس خواهد رسید

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران