کد خبر:3347
پ
۱۴۰۰۰۷۲۲۱۴۰۵۲۲۸۸۸۲۳۸۱۹۵۹۴

اعلام آمادگی ایران برای مشارکت در عملیات‌های حفظ صلح ملل متحد

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد با اعلام اینکه مأموریت‌های حفظ صلح نقشی حیاتی در امنیت بین‌المللی دارند، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مشارکت در عملیات‌های حفظ صلح ملل متحد از طریق اعزام گردان‌های نظامی و خدمات پشتیبانی ابراز داشت. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تس..

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد با اعلام اینکه مأموریت‌های حفظ صلح نقشی حیاتی در امنیت بین‌المللی دارند، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مشارکت در عملیات‌های حفظ صلح ملل متحد از طریق اعزام گردان‌های نظامی و خدمات پشتیبانی ابراز داشت.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در کمیته ویژه حفظ صلح این سازمان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را جهت مشارکت در عملیات های حفظ صلح ملل متحد از طریق اعزام گردان نظامی، پلیس، ناظران نظامی و نیز خدمات پشتیبانی به این مأموریت ها اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه ماموریت های حفظ صلح کماکان نقشی حیاتی در حفظ صلح و امنیت بین المللی دارند، بر اهمیت جایگاه کمیته ویژه حفظ صلح مجمع عمومی در بررسی کامل کلیه ابعاد مربوط به عملیات های حفظ صلح تاکید نمود. وی افزود مأموریت های حفظ صلح بایستی با رعایت اهداف و اصول منشور ملل متحد و اصل عدم استفاده از زور بجز در دفاع از خود، رضایت طرفین درگیری و با بی طرفی صورت پذیرد. وی تاکید نمود که احترام به برابری حاکمیتی، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی همه کشورها و عدم مداخله در امور داخلی آنها بایستی کاملاً محترم شمرده شود.

تخت روانچی در ادامه بر اهمیت مشارکت کشورهای تامین کننده نیرو در کلیه مراحل تصمیم گیری سازمان ملل در زمینه حفظ صلح تاکید نمود و مشارکت موثر اعضای ملل متحد را عامل کارآمدی این ماموریت ها قلمداد نمود. وی افزود حمایت از غیرنظامیان مسئولیت اولیه کشورهای میزبان بوده و باید با هدف حمایت از تلاش های ملی جهت ارتقاء حمایت از غیرنظامیان صورت گیرد. در این راستا باید از هرگونه مداخله نظامی بوسیله سازمان ملل متحد یا هر نیروی خارجی دیگر به بهانه حمایت از غیرنظامیان، قویاً اجتناب شود.

وی در خصوص موضوع بکارگیری فناوری های نوین جهت جمع آوری اطلاعات در مأموریت های حفظ صلح تصریح نمود که بکارگیری فناوری های نوین باید با هدف افزایش ایمنی و امنیت نیروهای حافظ صلح صورت پذیرد. در عین حال استفاده از این فناوری ها بایستی با احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، رضایت کشور میزبان و مطابق با اصول اساسی ناظر بر عملیات های حفظ صلح صورت پذیرد.

دریادار ایرانی: افزایش توان راهبردی نیروی دریایی جمهوری اسلامی در راستای تحقق صلح جهانی استچین: توسعه پایگاه‌های موشکی آمریکا در آسیا با شعار صلح جهانی در تضاد است

انتهای پیام/.

فدراسیون صنعت نفت ایران