کد خبر:4725
پ
۱۴۰۰۱۱۰۴۲۰۳۳۳۳۲۲۵۲۴۶۰۸۷۷۴

امیرعبداللهیان: به نقطه توافق نزدیک شدیم/ موضوعات اندک و مهم باقی مانده است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به نقطه توافق نزدیک شدیم، اما موضوعات اندک و مهم باقی مانده است و آقای مورا قرار است تا ساعتی دیگر وارد تهران شود و آخرین تبادلاتی که صورت گرفته است مورد بررسی قرار می‌گیرد. – اخبار بین الملل – به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌و..

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به نقطه توافق نزدیک شدیم، اما موضوعات اندک و مهم باقی مانده است و آقای مورا قرار است تا ساعتی دیگر وارد تهران شود و آخرین تبادلاتی که صورت گرفته است مورد بررسی قرار می‌گیرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلویزیونی در مورد آخرین روند مذاکرات گفت: توافق فراتر از برجام نخواهد. در حوزه لغو تحریم‌ها توانستیم پیشرفت های بزرگی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: یه زمانیکه در افکار عمومی اینگونه مطرح شد که به دلیل تحولات اوکراین، روسیه توافق را به گروگان گرفته است که این موضوع در فضای مجازی و برخی رسانه های متمایل به غربی این موضوع را مطرح می‌کردند که من سریعا با لاوروف تماس گرفته و سپس یک سفر به روسیه بروم.

وی ادامه داد: آمریکایی ها خواستار مذاکره مستقیم بودند و مطرح می‌کردند که میخواهیم نشان دهیم که آقای بایدن، حسن نیت دارد. ما هم گفتیم آمریکا اگر حسن نیت دارد باید تحریم ها علیه ایران را لغو کند. ما به دنبال عکس گرفتن نیستیم. به دنبال اقدام عملی هستیم و به واسطه ها هم گفتیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: به نقطه توافق نزدیک شدیم اما موضوعات اندک و مهم صورت مانده است و آقای مورا قرار است تا ساعتی دیگر وارد تهران شود و آخرین تبادلاتی که صورت گرفته است مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: برای بخش نگرانی ضمانت ها، بخشی از آن به عهده مجلس است و اگر به توافق برسیم طیق قانون مجلس باید گزارشی به مجلس بدهیم که اکنون برخی از تحریم ها برداشته شده است و این گزارش ما است و مجلس باید این موضوع را بررسی کرد و در واقع با اجازه مجلس، این خود ضمانت است. و برخی از تضمین را در متن، مذاکرات و اسناد داخلی خواهیم گرفت و در مرحله دوم مجلس آن را خواهد داد.

امیرعبداللهیان گفت: در مراحل پایانی مذاکرات، مانع اصلی مذاکرات این است که طرف آمریکا، زیاده خواهی ها را مطرح می‌کنند و حتی برخی از زیاده خواهی های آن ها را به بورل مطرح کردم و به ایشان گفتم که ما هم میتوانیم موضوعاتی را مطرح کنیم.

وی تاکید کرد: اون چیزی را که در حال حاضر مذاکرات را به توافق نرسانده است، مسائلی کم از طرف آمریکایی است و در برخی از موضوعات چالش ها و تفاوت دیدگاه ما وجود دارد و اینکه در مرحله اقدام، باید طرف آمریکایی بردارد، طرف امریکایی پذیرفته است.

وی ادامه داد: موضوع خارج کردن لیست اشخاص حقیقی و حقوقی از لیست قرمز و از لیست تحریم ها و یکجانه آمریکایی‌ها، یکی از موضوعات اصلی ما در مذاکرات است . برخی از هلدینگ ها و موسسات حکومتی ما قرار دارد و یکی از موضوعات هم سپاه پاسداران است.

امیرعبداللهیان افزود: در موضوع سپاه پاسداران آن چیزی که مهم است اینکه باید جایگاه و نقش سپاه، باید به عنوان مهم آرین نقش امنیتی و دفاعی ما مورد توجه قرار بگیرد و پیام هایی را با آمریکا مطرح کردند.

وی ادامه داد: مقامات ارشد سپاه همواره به ما یادآوری می‌کنند در راستای منافع ملی کشور، هرچه لازم است انجام بدهید و موضوع سپاه پاسداران را در اولویت خود قرار ندهید و این از خودگذشتگی سپاه پاسداران است اما بالاخره سپاه از مجموعه ای از کشور تشکیل شده است و زمانی که میگوییم که سپاه یعنی حاج قاسم سلیمانی و علی رغم اجازه مقامات سپاه، اما این موضوع از موضوعات اصلی ما است.

وی افزود: آنچه که بین ما و آمریکا باقی مانده است و رویکردی واقع بینانه‌ داشته باشند، توافق دستیافتی است. ما و سه کشور اروپایی در خصوص یک متن به توافق رسیدیم و این متن ما نیازمند یک ویرایش نهایی است.

وزیر خارجه تاکید کرد: چین و روسیه در کنار توافق هستند و به صراحت به لاوروف گفتم که ما منتظر هیچ طرفی نخواهیم ماند اما باید همه طرف های مذاکرات باشند و این موضوع را به صورت علنی در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردیم.

مورا پس از دیدار با علی باقری در تهران راهی واشنگتن می‌شودانریکه مورا به تهران سفر می‌کند

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران