کد خبر:5006
پ
۱۴۰۱۰۱۱۴۱۳۵۲۳۲۹۵۰۲۵۰۷۷۳۲۴

امیرعبداللهیان: پیشنهاداتمان را درباره موضوعات باقیمانده در مذاکرات از طریق اروپا به آمریکایی‌ها منتقل کرده‌ایم

وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل در مورد آتش‌بس در یمن و مذاکرات وین رایزنی کرد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با «حسین امیرعبداللهیان» در مورد آتش‌بس در یمن و مذاکرات وین گفتگو کرد.
در ابتدا..

وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل در مورد آتش‌بس در یمن و مذاکرات وین رایزنی کرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با «حسین امیرعبداللهیان» در مورد آتش‌بس در یمن و مذاکرات وین گفتگو کرد.

در ابتدای این گفتگو دبیرکل سازمان ملل برقراری آتش‌بس در یمن را تبریک گفت و اظهار داشت: این یک موفقیت و پیروزی مشترک است که در نتیجه تلاش‌های همه طرف‌ها به دست آمده است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز ضمن ابراز خرسندی از برقراری آتش‌بس در یمن و تشکر از نقش دبیرکل در این خصوص، تأکید کرد: اکنون زمان آن است که قدم‌های اساسی در راستای برقراری صلح و ثبات در یمن و به ویژه لغو کامل تحریم‌ها برداشته شود.

امیرعبداللهیان ضمن اعلام تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران یمن و پایان جنگ در این کشور تأکید کرد: امیدواریم همزمان با برقراری آتش‌بس، محاصره کامل مردم یمن نیز متوقف شود تا این فرصت مهم از دست نرود.

وزیر امور خارجه کشورمان بر اهمیت ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن تأکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین ضمن استقبال از سفر آقای گروندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به منطقه و با اشاره به دستور کار شورای امنیت برای صدور دو بیانیه مختلف در مورد یمن اظهار داشت: ما از صدور بیانیه شورای امنیت در حمایت از آتش‌بس استقبال می‌کنیم، اما بیانیه دیگری که به صورت یک‌جانبه و بدون در نظر گرفتن حملات عربستان به یمن و در محکومیت دولت نجات ملی مطرح می‌باشد، غیرسازنده است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مورد آخرین تحولات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین اظهار داشت: ما در مذاکرات به توافق نزدیک هستیم و پیشنهاداتمان را در مورد موضوعات باقیمانده از طریق مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به طرف آمریکایی منتقل کرده‌ایم و اکنون توپ در زمین آمریکاست.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مذاکرات مهم انجام شده در وین را حائز اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که طرفین هر چه زودتر به توافق برسند.

وی در پایان با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: تلاش داریم تا برنامه‌ای را تحت عنوان «ابتکار همبستگی رمضان» با هدف برقراری صلح و اقدامات بشردوستانه در دستور کار خود قرار دهیم.

لازم به ذکر است دو طرف در خصوص موضوعات دیگر بین‌المللی از جمله افغانستان و اوکراین نیز به تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران