کد خبر:3880
پ
۱۴۰۰۰۴۰۳۱۴۲۸۳۹۴۸۲۲۳۰۹۰۳۱۴

ایران: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نباید مورد سوءاستفاده برخی کشورها قرار گیرد

معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به ادعاهای بی‌اساس کشورهای غربی علیه سوریه تأکید کرد که سازمان منع سلاح های شیمیایی نباید برای دستیابی به اهداف برخی کشورها با انگیزه سیاسی مورد سوءاستفاده قرار گیرد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری تسنیم، زهرا..

معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به ادعاهای بی‌اساس کشورهای غربی علیه سوریه تأکید کرد که سازمان منع سلاح های شیمیایی نباید برای دستیابی به اهداف برخی کشورها با انگیزه سیاسی مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری تسنیم، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در نشست روز دوشنبه ۲۸ فوریه شورای امنیت در مورد سوریه گفت: ایران به عنوان قربانی اصلی سلاح های شیمیایی، بار دیگر مخالفت شدید خود را در hستفاده از سلاح های شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکان و تحت هر شرایطی ابراز می کند.

وی ضمن ابراز نگرانی از تأثیرات جدی سیاسی کردن اجرای کنوانسیون بر اعتبار کنوانسیون گفت سازمان منع سلاح های شیمیایی نباید برای دستیابی به اهداف برخی کشورها با انگیزه سیاسی مورد سوءاستفاده قرار گیرد. در چند سال گذشته، سوریه چنین تلاش هایی را از سوی برخی از کشورهای عضو تجربه کرده است.

ارشادی تأکید کرد: ایران از همکاری مداوم سوریه با سازمان منع سلاح های شیمیایی، از جمله ارائه گزارش نود و هشتم آن در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ در رابطه با انهدام سلاح های شیمیایی و تأسیسات تولید مرتبط در قلمرو آن استقبال می کنیم.
وی افزود جلسات شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه نباید به تکرار مواضع کشورهای عضو و بحث در مورد ادعاهای بی اساس اختصاص یابد، در حالی که دولت سوریه پیشرفت قابل توجهی در اجرای تعهدات خود بر اساس کنوانسیون داشته است.

وی اضافه کرد: بنابراین، عاقلانه است که شورا تصمیم به برگزاری جلسات ماهانه برای بحث در مورد پرونده شیمیایی سوریه را مجدداً بررسی کند. چنین جلساتی به جای دستیابی به اهداف کنوانسیون، اعتبار کنوانسیون و سازمان را تضعیف می کند.

نماینده کشورمان در ادامه گفت: تنها با انهدام و از بین بردن کامل همه سلاح های شیمیایی در سطح جهانی و اجرای تمام اقدامات ضروری برای اطمینان از عدم ایجاد چنین سلاح هایی می توان مطمئن بود که دیگر از سلاح های شیمیایی استفاده نخواهد شد.

ارشادی خاطرنشان کرد: این هدف هنوز محقق نشده است، زیرا ایالات متحده به عنوان تنها کشور عضو دارنده این سلاح ها، به تعهدات خود در مورد مهلت تمدید شده نهایی برای انهدام سلاح های شیمیایی عمل نمی کند.

وی یادآور شد: مانع دیگر عدم جهانی بودن کنوانسیون است. برای رسیدن به این هدف بزرگ، رژیم اسرائیل باید فورا و بدون قید و شرط به کنوانسیون ملحق شود.

تاکید سوریه بر ادامه همکاری با سازمان منع تسلیحات شیمیاییعضویت جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیاییامکان تکرار "سناریوی سوریه" در قبال روسیه در سازمان منع سلاح‌های شیمیاییمسکو: روسیه برخلاف آمریکا تمامی ذخایر مواد شیمیایی خود را نابود کرده استدیپلمات روس: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به ابزار سیاسی غربی‌ها تبدیل شده استصباغ: برخی کشورها به سیاسی کردن پرونده تسلیحات شیمیایی در سوریه ادامه‌ می‌دهند

انتهای پیام/.

فدراسیون صنعت نفت ایران