کد خبر:9431
پ
۱۴۰۱۰۵۱۸۲۰۲۷۱۵۹۴۳۲۵۸۶۷۲۰۴

بازتاب پرتاب ماهواره خیام در رسانه‌های عبری زبان

یک موشک فضایی از نوع سایوز با موفقیت ماهواره ایرانی خیام را در مدار زمین قرار داد؛ گفته می‌شود این ماهواره مجهز به دوربین‌های با دقت بسیار بالاست. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، این مقدمه‌ای است که روزنامه عبری زبان یدیعوت احارانوت مقارن ظهر سه شنبه به وقت محلی روی خروجی..

یک موشک فضایی از نوع سایوز با موفقیت ماهواره ایرانی خیام را در مدار زمین قرار داد؛ گفته می‌شود این ماهواره مجهز به دوربین‌های با دقت بسیار بالاست.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، این مقدمه‌ای است که روزنامه عبری زبان یدیعوت احارانوت مقارن ظهر سه شنبه به وقت محلی روی خروجی وبگاه خود (یا نت) قرار داد و حضور این ماهواره را در فضا اعلام کرد.

به زعم این رسانه صهیونیستی با وجود آن که ایران بر غیر نظامی بودن این ماهواره تاکید دارد اما کارشناسان روزنامه نسبت به این که ماهواره مذکور زمینه رصد اهدافی در اسرائیل را برای ایران فراهم کند، هشدار می‌دهند.

احارانوت به خوانندگان خود توضیح داد که نام خیام برگرفته از نام دانشمند و منجم ایرانی عمر خیام است که در قرن‌های یازدهم و دوازدهم (میلادی) می‌زیست.

در بخش دیگری از گزارش تحلیلی یدیعوت احارانوت تاکید شده است که این اولین باری نیست که روسیه اقدام به پرتاب ماهواره ایرانی به فضا می‌کند، پیش از این نیز روسیه در سال ۲۰۰۵ اولین ماهواره ایران به نام سینا ـ ۱ را به فضا پرتاب کرده بود، اما این پرتاب در سایه گرم تر شدن روابط تهران و مسکو انجام می‌شود که با سفر سه هفته پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران به نقطه اوج خود رسید.

اینتل تایمز صفحه اطلاع رسانی که خود را نزدیک به محافل اطلاعاتی رژیم صهیونیستی می‌داند نیز مدعی شد، پرتاب ماهواره ایرانی توسط روسیه به فضا، در چارچوب همکاری روسیه و ایران انجام می‌شود که بخشی از آن نظامی هم هست.

به نوشته این صفحه: دوربین‌های تعبیه شده در این ماهواره قادر هستند، تصاویری با دقت بالا را تا ۱٫۲ متر بر روی زمین تصویر برداری کرده و در چنین شرایطی به ایران این امکان را بدهند تا تاسیسات مختلف را تحت نظر داشته باشد.

با وجود آن که پایگاه اطلاع رسانی اسرائیل دیفنس خبری گزیده از آن چه که در یدیعوت احارانوت منتشر شده را باز نشر داده است اما یکی از کاربران این سایت در ذیل خبر نوشت: این ماهواره می‌تواند حزب الله را قدرت مند تر کند، دیگر تمامی اطلاعات مراکز حیاتی و فرودگاه‌های ما در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

دورون بیسکین تحلیل‌گر اسرائیلی هم در کانال خود در تلگرام ادعا کرد: نگرانی که غربی‌ها دارند آن است که احتمالا روس‌ها از آن در جمع آوری اطلاعات از اوکراین استفاده کنند، همچنین این ماهواره توانمندی رصد اطلاعاتی ایرانی‌ها را هم افزایش خواهد داد، که این امری نگران کننده است، گرچه ایرانی‌ها تاکید دارند این ماهواره صرفا پژوهشی است.

پایگاه اطلاع رسانی یهودیان حریدی هم از تیتر قابل توجه و پرسشی عبور (روسیه) از اسرائیل استفاده و در ادامه نوشت: روسیه ماهواره ایران را به فضا پرتاب کرد.

واللا نیوز نیز تلاش کرد ادعاهای رسانه‌های دیگر رژیم صهیونیستی را تکرار کند و در عین حال افزود: تهران هر نوع دسترسی روسیه به داده‌های این ماهواره را تکذیب و تاکید می‌کند فعالیت آن برای اهداف تحقیقاتی است.

پایگاه اطلاع رسانی نیوز وان هم با اشاره به قرار گرفتن ماهواره خیام در مدار ادعا کرد: با قرار گرفتن این ماهواره در مدار زمین، فعالیت آن آغاز و ایران قادر به جمع آوری اطلاعات از تمامی خاورمیانه خواهد بود.

این رسانه عبری زبان افزود: این مسئله باید به شدت مد نظر مسئولین اسرائیلی قرار بگیرد چون روسیه در حال اعطای توانمندی جمع آوری اطلاعات امنیتی با کیفیت بالا از طریق ماهواره‌ها به ایران است.

نویسنده این گزارش مدعی است این همکاری نشات گرفته از نزدیکی شکل گل گرفته بین تهران و مسکو است و به طور حتم بسیار هم حایز اهمیت است.

فیلم| ماهواره خیام در مدار ۵۰۰کیلومتری زمینحال ماهواره خیام خوب و رضایت‌بخش است/ انتشار اولین تصاویر ۴ ماه دیگرصفر تا صد ماهواره بومی خیام؛ از ساخت در ایران تا پرتاب در قزاقستان/ چرا ایران خیام را پرتاب نکرد؟اولین داده تله‌متری ماهواره خیام به سازمان فضایی ایران ارسال شدپرتاپ ماهواره خیام موفقیت‌آمیز بود/ دریافت اولین سیگنال‌ خیام ساعت ۱۲ امروزماهواره ایرانی خیام به فضا پرتاب شد + فیلمسازمان فضایی روسیه: ماهواره خیام و اطلاعات آن کاملاً متعلق به ایران استماهواره خیام متعلق به ایران است/ کنترل و بهره برداری ماهواره از خاک ایران توسط کارشناسان ایرانی

انتهای پیام/*

فدراسیون صنعت نفت ایران