کد خبر:2951
پ
۱۳۹۶۰۲۱۵۱۳۰۲۰۶۵۶۵۱۰۷۳۶۵۶۴

بازگشت بخشی از معافیت تحریمی برنامه هسته‌ای ایران

وزارت امور خارجه آمریکا از بازگشت بخشی از معافیت تحریمی برنامه هسته‌ای ایران خبر داد؛ اقدامی که به باور کارشناسان، فاقد تاثیر اقتصادی در حوزه رفع تحریمی برای ایران است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن بخشی از معافیت تحریمی..

وزارت امور خارجه آمریکا از بازگشت بخشی از معافیت تحریمی برنامه هسته‌ای ایران خبر داد؛ اقدامی که به باور کارشناسان، فاقد تاثیر اقتصادی در حوزه رفع تحریمی برای ایران است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن بخشی از معافیت تحریمی برنامه هسته‌ای ایران را که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ لغو شده بود، بازگردانده است. این معافیت تحریمی مربوط به نیروگاه بوشهر، رآکتور اراک و راکتور تحقیقاتی تهران است که در سال ۲۰۲۰ توسط دولت قبلی آمریکا لغو شده بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این مقام آمریکایی گفته است که این تصمیم «برای اطمینان از پایبندی سریع ایران به تعهداتش در صورت حصول توافق در مذاکرات وین ضروری خواهد بود».

مسئول آمریکایی تأکید کرد که با فقدان این معافیت‌های تحریمی، نمی‌توان گفت‌وگوهای فنی مفصلی درباره ایران انجام داد.

مقامات آمریکایی تصریح کردند که این معافیت‌های محدود تحریمی در حوزه هسته‌ای، به مفهوم بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی نیست.

بر اساس این گزارش، معافیت‌های فوق هیچ تاثیر اقتصادی نداشته و نمی‌توان آن را به عنوان سیگنال حسن نیت طرف آمریکایی قلمداد کرد. بالعکس این معافیت‌های تحریمی در حوزه‌ای اعمال شده که دغدغه آمریکا و طرف‌های اروپایی است. ضمن آنکه، تحریم فوق بخش ناچیزی از بیش از ۱۷۰۰ تحریم پسابرجامی است که علیه ایران اعمال شده است. بنابراین، چنین اقدامی به دلیل فقدان تاثیر اقتصادی، نه سیگنال حسن نیت بوده، و همچنین وزن چندانی در حوزه رفع تحریمی ندارد. برجسته‌سازی این موضوع توسط رسانه‌های غربی، در راستای اهرم‌سازی روانی برای تیم‌های غربی در مذاکرات و تحت فشار قرار دادن تیم ایرانی به منظور اعطای امتیازات بیشتر در گفتگوهای وین است.

مذاکرات وین قرار است طی هفته جاری، پس از تنفس چند روزه، از سر گرفته شود. تیم‌های مذاکره کننده پس از گفتگوهای فشرده به پایتخت‌ها بازگشته‌اند تا درباره موضوعات باقیمانده تصمیمات سیاسی اخذ کنند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که طرف آمریکایی باید تصمیمات سیاسی مهمی را در زمینه رفع تحریم‌ها بگیرد و اینکه دستیابی به هر گونه توافقی منوط به تصمیم‌گیری آمریکاست.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران