کد خبر:9497
پ
۱۴۰۱۰۵۲۰۱۱۵۱۰۳۴۵۰۲۵۸۷۳۲۹۴

بازی جدید تیم امنیت ملی اشرف‌غنی برای اختلاف‌اندازی میان ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها

مقامات فراری دولت اشرف غنی به دنبال متشنج کردن روابط میان دو ملت ایران و افغانستان برآمده‌اند و برای اختلاف اندازی تلاش می‌کنند. – اخبار بین الملل – به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، بر کسی پوشیده نیست که یکی از کارویژه‌های دولت‌هایی که پس از حضور آمریکا در افغانستان، روی کار آمده‌‌اند، ساختن ب..

مقامات فراری دولت اشرف غنی به دنبال متشنج کردن روابط میان دو ملت ایران و افغانستان برآمده‌اند و برای اختلاف اندازی تلاش می‌کنند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، بر کسی پوشیده نیست که یکی از کارویژه‌های دولت‌هایی که پس از حضور آمریکا در افغانستان، روی کار آمده‌‌اند، ساختن بندها و سدهای مختلف بر روی آب‌های مرزی بود.

ماجرای ساخت این بندها و سدها در دوره اشرف‌غنی که سرسپردگی‌اش به آمریکا کامل بود، شکل جدی‌تری به خود گرفت و دو بند بزرگ «سلما» در ولایت هرات و بند «کمال‌خان» در جنوب افغانستان، در واقع در دوره ریاست‌جمهوری او شکلی عملیاتی به خود گرفت.

غنی به دستور آمریکا بازی با مهره آب علیه جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار سیاست خارجی خود قرار داده بود و حتی در ضعیف‌ترین روزهای حیات سیاسی‌اش در افغانستان دست از این بازی برنداشت.

غرب با تمام توان رسانه‌ای خود در کنار اشرف‌غنی قرار گرفته بود تا موضوع حتی حق‌آبه ایران را به یک مسئله هویت ملی تبدیل کند و نزاع آبی با ایران را به یک خواست ملی در افغانستان بدل نماید که تا حد زیادی در این زمینه موفق بود.

از زمان روی کار آمدن طالبان تاکنون با دیپلماسی انجام شده دو بار دریچه‌های بند کمال‌خان به روی ایران و ولایت نیمروز افغانستان باز شد؛ هیئت حاکمه جدید افغانستان بارها بر تأمین حق‌آبه ایران براساس معاهده ۱۳۵۱ تأکید کرده است و به نوعی موضوع آب می‌تواند موضوعی برای تعامل دو‌ ملت با هم باشد.

این مسائل به شدت غرب و ایادی او در حکومت سابق افغانستان را عصبانی کرده و هر بار که موضوع آب پیش آمده با تمام توان به میدان آمده‌اند که احساسات عمومی مردم افغانستان را علیه حکومت فعلی به واسطه رساندن آب به ایران تحریک کرده و مانع رسیدن آب به کشورمان شوند و حتی در روزهایی که دیگر در قدرت نیستند باز دست از دشمنی با ملت ایران برنمی‌دارند.

هفته گذشته اخباری مبنی بر رسیدن آب به استان سیستان و بلوچستان از سمت افغانستان منتشر شد.

همان موقع «خان محمد تکل» سرپرست سابق وزارت انرژی و آب افغانستان وارد میدان شد و در رشته توییتی سعی کرد که افکار عمومی مردم افغانستان را تحریک کند که جلوی حکومت ایستاده و اجازه جاری شدن آب به سمت ایران را ندهد.

کشور افغانستان , کشور افغانستان , کشور افغانستان ,

این تحرک تا حدی موفق بود و وزیر انرژی و آب طالبان در توییتی چند پهلو ضمن تاکید مجدد بر لزوم تأمین حق‌آبه ایران از سوی افغانستان به نوعی از مردم کشورش دلجویی کرد، ولی این حرکت به تنهایی کارساز نبود. حالا نوبت به «رحمت‌الله اندر» سخنگوی شورای امنیت ملی غنی رسیده است.

او در توییتی رسماً یک ویدئوی مربوط به دستگیری چند جوان متجاوز به عنف در لرستان را منتشر و اعلام می‌کند که این رفتار وحشیانه پلیس ایران با مهاجران افغانستانی است و در ادامه به نحوی به موضوع آب و منافع ملی اشاره می‌کند و به صورت واضح قصد دارد با این ویدئو و ادعای دروغین احساسات مردم افغانستان را تحریک و آنها را ابتدا در مقابل طالبان و سپس ایران قرار دهد.

کشور افغانستان , کشور افغانستان ,

غرب به خوبی می‌داند که چگونه و در چه بزنگاه‌هایی از این مهره‌های خود استفاده کرده و ضربه نهایی را به روابط دو ‌ملت ایران و افغانستان بزند.

باید در این زمینه هوشیار بود و اجازه نداد غرب‌گرایان چه در ایران و چه در افغانستان پازل اربابان خود را تکمیل و دو جامعه را به سمت تنش و نزاع سوق دهند.

انتهای پیام/.

فدراسیون صنعت نفت ایران