کد خبر:4239
پ
۱۴۰۰۰۶۲۴۲۲۴۰۵۶۵۳۲۲۳۶۰۰۸۱۴

بیانیه تروئیکای اروپایی درباره روند مذاکرات وین

سه کشور اروپایی عضو برجام بیانیه‌ای درباره روند مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین منتشر کردند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سه کشور اروپایی حاضر در برجام ـ انگلیس، آلمان و فرانسه ـ در بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که هیچ طرفی نباید به‌دنبال سوءاستفاده از مذاکرات بر سر توافق..

سه کشور اروپایی عضو برجام بیانیه‌ای درباره روند مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین منتشر کردند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سه کشور اروپایی حاضر در برجام ـ انگلیس، آلمان و فرانسه ـ در بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که هیچ طرفی نباید به‌دنبال سوءاستفاده از مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای با ایران باشد.

تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای اعلام کردند: هیچ طرفی نباید از مذاکرات هسته‌ای ایران در راستای منافع خود بهره‌برداری کند تا تضمین‌هایی را که هیچ ربطی به این توافق‌نامه ندارد به دست آورد.

کشورهای اروپایی در این بیانیه اعلام کردند که این خطر منجر به فروپاشی توافق می‌شود و مردم ایران را از لغو تحریم‌ها و جامعه بین‌المللی را از تضمین‌های لازم درباره برنامه هسته‌ای ایران محروم می‌کند.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا پیش از این گفته بود: بر سر همه چیز به توافق رسیده‌ایم و باید به پایتخت‌ها برگردیم تا مشکل پیش‌آمده را سریع حل کنیم و برگردیم.

وی افزود: به نقطه‌ای رسیدیم در مذاکرات که باید مکثی کنیم و به پایتخت‌ها بازگردیم. من با همه هیئت‌ها همکاری خواهم کرد تا هرچه سریعتر بر این موضوعات فائق آییم و دوباره بازگردیم و مذاکرات را با موفقیت به اتمام برسانیم و به‌نظر من این امر خیلی زود اتفاق خواهد افتاد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که مذاکرات وین "به‌دلیل برخی فاکتورهای خارجی" نیازمند توقف است.

او مدعی است که متن نهایی اساساً آماده و روی میز است.

ادعای بورل درباره آماده بودن متن نهایی در حالی است که منابع نزدیک به مذاکره‌کنندگان ایرانی تأکید می‌کنند هیچ متنی نهایی نشده است و همچنان ۲ الی ۳ موضوع اصلی و فرعی روی میز باقی است.

ایران تأکید کرده است تا درباره این مسائل باقی‌مانده آمریکا و اروپا تصمیم سیاسی لازم را نگیرند، درباره هیچ چیز توافق نشده است.

این موارد، برخی موضوعات تحریمی است که به انتفاع اقتصادی ایران از لغو بعضی دیگر از تحریم‌ها کاملاً مرتبط است.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران