کد خبر:5817
پ
۱۳۹۷۱۱۲۴۱۲۲۷۱۲۹۰۳۱۶۶۳۹۹۰۴

بیانیه وزارت امور خارجه ایران به مناسبت روز جهانی قدس

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس – ۱۴۰۱ بیانیه‌ای صادر کرد. – اخبار بین الملل – به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس – ۱۴۰۱ بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
روز جهانی قدس یادگار ..

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس – ۱۴۰۱ بیانیه‌ای صادر کرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی قدس – ۱۴۰۱ بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

روز جهانی قدس یادگار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و نماد یکپارچگی و انسجام جهان اسلام و نماد پاسداشت آرمان متعالی فلسطین و حمایت از مبارزات مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین در مقابل اشغالگران صهیونیستی است که به همت آزادگان جهان واقعه ای تاریخ ساز در مسیر مبارزات آزادی طلبانه و عدالت خواهانه علیه نظام آپارتاید صهیونیستی و حامیان آن تبدیل شده است.

این مناسبت بزرگ در تقویم جهان اسلام، امروزه در سرتاسر جهان مورد توجه قرار گرفته و همه ساله وعده گاه حق جویان در مقابله و برائت از رژیم اشغالگر، غاصب و آپارتاید صهیونیستی شده است. امروز مسئلهی قدس نه صرفا مسئلهای اسلامی، که مقولهای جهانی و انسانی است که معیار و سنجه آزادگی شده است، تا جایی که مطابق تبیین رهبر فرزانه انقلاب: امروز دفاع از فلسطین، دفاع از حقیقت است؛ حقیقتی بسیار گسترده‌تر از مسئله‌ی فلسطین.

امروز مبارزه‌ی با رژیم صهیونیستی مبارزه با استکبار است، مبارزه با نظام سلطه است.

امسال در شرایطی روز قدس را گرامی می داریم که جنایات روزهای اخیر رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و تعرض این رژیم به ساحت مقدس قبلهی نخست مسلمانان، قلبهای مسلمین جهان را آزرده نموده و محکومیت جوامع مسلمان را در پی داشته است.اگرچه رژیم جعلی صهیونیستی در طی سالهای گذشته با دسیسه های مختلف تلاش نموده است که آرمان فلسطین به محاق رفته و دچار فراموشی گردد اما به همت تمامی عدالت خواهان عالم نوعی بیداری جهانی در رابطه با ذات و ماهیت رژیم صهیونیستی شکل گرفته و موجی از اعلام این رژیم به عنوان رژیمی آپارتاید در سرتاسر عالم پدید آمده است.به گونه ای که خیانت برخی دولتهای عربی و اسلامی به آرمان فلسطین و عادیسازی روابط با رژیم صهیونیستی هرچند خنجری از پشت بر پیکرهی ملت مقاوم فلسطین بوده است،اما نتوانسته فلسطین را از موضوع و دستورکار اول جهان اسلام خارج نماید.

موجودیت نامبارک رژیم صهیونیستی از ابتدای پیدایش خود به انواع و اقسام روشها دست به سرکوب و غارت ملت فلسطین زده و در این راه از هیچ جنایتی ابا نداشته است. این رژیم تروریست میلیون‌ها فلسطینی را آواره کرده و به جای آنها شهرکنشینان صهیونیست را اسکان داده و به این آوارگان حتی اجازه بازگشت به موطن خویش را نیز نمیدهد. قتل، بازداشت بی دلیل، شکنجه و هتک حیثیت فلسطینیان به کار روزمرهی عناصر رژیم صهیونیستی بدل گردیده و همهی این جنایات در سایهی فقدان اقدام جدی از سوی دولتهای غربی و نهادهای بینالمللی که مدعی حقوق بشر هستند صورت می‌پذیرد. ضمن تاکید بر حق قانونی مقاومت مشروع ملت فلسطین، باید در نظر داشت که همهی این جنایات باری مضاعف را بر دوش تکتک مسلمین و آزادگان جهان میگذارد تا با فریاد خویش به یاری ملت مظلوم فلسطین بشتابند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای راه فلسطین و مقاومت بویژه سردار سرافراز ایران و اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، و با تاکید بر تداوم سیاست اصولی حمایت از مبارزات رهاییبخش مردم فلسطین و مقابله با اشغالگران غاصب و جنایتکار صهیونیست و ضرورت قطعی تشکیل دولت فلسطین به‌پایتختی قدس شریف، اعلام می‌دارد برگزاری رفراندوم با مشارکت تمامی ساکنین اصلی فلسطین همچنان پیشنهاد عملی و دموکراتیک برای تعیین سرنوشت و آینده فلسطین می‌باشد.

وزارت امورخارجه همچنین در لبیک به دعوت تاریخی امام خمینی (ره) تمامی ملت‌های جهان، بویژه ملت شریف، انقلابی و حقطلب ایران را به شرکت در برنامه‌های گرامیداشت روز جهانی قدس فرا می خواند و از همهی ملتها و دولت های مسلمان و آزادیخواه جهان می خواهد تا با اعمال فشار بر دولتها و نهادهای رسمی و حقوقی بین‌المللی، آنها را به انجام وظیفه قانونی و انسانی خود در حمایت از حقوق مردم فلسطین، پایان اشغالگری، توقف جنایات وحشیانهی صهیونیستها و اقدامات تجاوزکارانه و تنش آفرین آنها در منطقه وادار کرده و تا رهایی قدس شریف بر این صراط مستقیم خویش پایمردی ورزند.

باشد که در آیندهای نزدیک آرزوی شرکت در نماز مسجدالاقصی برای ملت‌های مسلمان نیز به واقعیت پیوسته و با بازگشت همهی آوارگان به سرزمین مادری و مشارکت در تعیین سرنوشت فلسطین، پایان رژیم نامشروع صهیونیستی اعلام گشته و ملت فلسطین طعم آزادی و استقلال را حس نماید.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران