کد خبر:6908
پ
۱۴۰۱۰۳۰۸۱۳۰۵۳۷۶۶۶۲۵۴۱۵۰۵۴

تجارت ۱۳۱ میلیون دلاری ایران با تاجیکستان

سخنگوی گمرک ایران گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۳۹ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۱۳۱ میلیون دلار بین ایران و تاجیکستان تبادل شد که نسبت به مدت مشابه، رشد ۴۸۹ درصدی در وزن و ۴۶۳ درصدی در ارزش را به همراه داشته است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک..

سخنگوی گمرک ایران گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۳۹ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۱۳۱ میلیون دلار بین ایران و تاجیکستان تبادل شد که نسبت به مدت مشابه، رشد ۴۸۹ درصدی در وزن و ۴۶۳ درصدی در ارزش را به همراه داشته است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهور تاجیکستان به ایران اظهار داشت: با وجود اشتراکات فراوان تاریخی، زبانی، فرهنگی و دینی بین ایران و تاجیکستان، تجارت بین دو کشور فاصله زیادی با انتظارات دو ملت دارد، با این وجود در سال گذشته ۱۲۴ هزار و ۷۳۷ تن کالای ایرانی به ارزش ۹۱ میلیون و ۶۰۱ هزار دلار به تاجیکستان صادر شده که نسبت به سال ۹۹ رشد ۵۳۵ درصدی در وزن و ۴۵۹ درصدی در ارزش داشته است.

وی افزود: واردات از تاجیکستان در سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۶۳ درصدی در وزن و ۴۳۹ درصدی در ارزش، به ۱۴ هزار و ۵۱۲ تن کالا به ارزش ۳۹ میلیون و ۴۳۷هزار و ۶۵۵ دلار رسید.

سخنگوی گمرک در خصوص روابط تجاری دو کشور توضیح داد: با سفر رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان در سال گذشته، روابط تجاری دو کشور در مسیر رشدِ چند برابری قرار گرفت و امیدواریم با سفر امروز رئیس جمهور تاجیکستان به تهران روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی ایران و تاجیکستان به جایگاه مورد انتظار دو ملت نزدیک تر شود.

لطیفی افزود: مجموع روابط تجاری کشورمان با تاجیکستان در ۱۵ سال گذشته (۱۳۸۶ تا ۱۴۰۰) تنها دو میلیون و ۷۱۳ هزار و ۹۳۳ تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۷۳۵هزار و ۸۹ دلار بود که سهم صادرات کشورمان به تاجیکستان دو میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۳۷ تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۲۰۷ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۶۵۱ دلار بوده و واردات از تاجیکستان نیز ۱۸۵ هزار و ۹۹۶ تن کالا به ارزش ۳۷۶ میلیون و ۳۶۵ هزار و ۴۳۸ دلار بوده است.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از تاجیکستان و صادراتی به این کشور گفت: در سال گذشته پنبه حلاجی نشده و پیله کرم ابریشم کالاهای خریداری شده تجار ایرانی از تاجیکستان بود. همچنین محصولات کشاورزی، خشکبار، مصالح ساختمانی، محصولات پتروشیمی، شیرینی و شکلات، محصولات صنعتی، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی، کفش و پوشاک، لوازم آشپزخانه، محصولات شیمیایی، ماشین آلات صنعتی، پارچه، چرم، لوازم التحریر، ادوات کشاورزی و لوازم بسته بندی از جمله کالاهای ایرانی صادراتی به کشور تاجیکستان در سال ۱۴۰۰ بود.

رئیس جمهور تاجیکستان فردا به تهران سفر می‌کند

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران