کد خبر:6562
پ
۱۴۰۰۰۳۰۷۰۹۵۹۰۰۲۲۳۲۲۸۶۵۱۶۴

تخت‌روانچی: از تلاش‌ سازمان ملل برای رسیدگی به مشکلات ناامنی غذایی حمایت می‌کنیم

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه تمام جهان تحت تأثیر کمبود مواد غذایی قرار گرفته است، گفت: ما از تلاش‌ها و رهبری سازمان ملل در رسیدگی به مشکلات مربوط به ناامنی غذایی حمایت می‌کنیم و آماده کمک به این تلاش‌ها هستیم. – اخبار بین الملل – به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجید تخت روانچی، سفیر ..

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه تمام جهان تحت تأثیر کمبود مواد غذایی قرار گرفته است، گفت: ما از تلاش‌ها و رهبری سازمان ملل در رسیدگی به مشکلات مربوط به ناامنی غذایی حمایت می‌کنیم و آماده کمک به این تلاش‌ها هستیم.

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز پنجشئبه به وقت محلی در نشست عالیرتبه شورای امنیت در موضوع امنیت غذایی و مخاصمات گفت: ناامنی غذایی، تغییرات آب و هوایی، همه‌گیری کووید ۱۹ و اثرات منفی مخاصمات بین‌المللی مختلف، همگی بر بسیاری از کشورها از جمله ایران که بیش از چهار دهه از تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد، تأثیر گذاشته است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، میزبانی چندین میلیون آواره از افغانستان بر اقتصاد ایران از جمله تامین مواد غذایی فشار وارد کرده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تاکید کرد که سازمان ملل متحد، جامعه بین المللی و کمک کنندگان بین المللی موظفند به تعهدات خود عمل کرده و کمک های فنی و مالی مورد نیاز را به اتباع خارجی مستقر در ایران ارائه دهند.

مخاصمات علت اصلی ناامنی غذایی در جهان

سفیر ایران در سازمان ملل در این نشست شورای امنیت تاکید کرد ناامنی غذایی و مخاصمه به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند و مخاصمات علت اصلی ناامنی غذایی است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: اختلال در زنجیره تامین، آوارگی مردم، افزایش فشار بر منابع طبیعی و اقتصادی، و کاهش تاب آوری جمعیت آسیب دیده و سیستم غذایی، همگی از اثرات بلندمدت مخاصمات هستند.

سفیر ایران در سازمان ملل با اشاره به گزارش جهانی بحران های غذایی در سال ۲۰۲۲ گفت: سطح جهانی گرسنگی همچنان با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است و ناامنی غذایی حاد طی شش سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی به اشاره آمارهای جهانی گفت: در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۹۳ میلیون نفر در ۵۳ کشور به شدت دچار ناامنی غذایی بودند و به کمک فوری نیاز داشتند. این وضعیت شامل نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در ۳۶ کشور می‌شود که در شرایط اضطراری یا بدتر بودند.

آفریقا از ناامنی غذایی بسیار رنج می‌برد

تخت روانچی تصریح کرد: بر اساس همین گزارش ها، مخاصمات همچنان عامل اصلی ناامنی غذایی برای ۱۳۹ میلیون نفر در ۲۴ کشور جهان است که در سال ۲۰۲۱ با بحران یا بدتر شدن شرایط مواجه شده اند. این ارقام حاکی از وخامت و تشدید وضعیت بشردوستانه در سراسر جهان است.

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: تمام جهان تحت تأثیر کمبود مواد غذایی قرار گرفته است، با این حال، شکی نیست که آفریقا از ناامنی غذایی بسیار رنج می‌برد.

نیاز مبرم ۲۲ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های غذایی

نماینده دائم ایران در سازمان ملل به وضعیت کشورهای منطقه ای درگیر بحران غذایی از جمله افغانستان، یمن، سوریه و فلسطین اشاره کرد و گفت: در افغانستان، ۲۲ میلیون نفر از امنیت غذایی رنج می‌برند و به کمک نیاز مبرم دارند.

تخت روانچی تصریح کرد: ایران با سازمان های بین المللی برای رسیدگی به وضعیت خاص امنیت غذایی افغانستان همکاری می کند. در شرایط چالش برانگیز کنونی، انتظار می رود که جامعه جهانی به مردم افغانستان در غلبه بر مشکلات کمک کند.

ناامنی غذایی حاد در یمن/ دهه ها اشغال فلسطین و محاصره غیرقانونی غزه

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در اوایل سال ۲۰۲۲، ناامنی غذایی حاد در یمن با افزایش ۸ درصدی در تعداد افراد بحران زده نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱، بدتر شد.

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: وضعیت بشردوستانه در فلسطین نیز به همان اندازه مهم است که به دلیل دهه‌ها اشغال و سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل بدتر شده است. محاصره غیرقانونی غزه که حق مردم فلسطین را در مورد غذا به شدت محدود می کند، باید هر چه سریعتر برداشته شود.

مختل شدن تجارت و تامین مواد غذایی و کشاورزی در سوریه بر اثر اشغال، تحریم و تروریسم

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در مورد سوریه نیز گفت: ادامه اشغال، تروریسم و تحریم‌های یکجانبه، میلیون‌ها نفر در این کشور را آواره، معیشت مردم را نابود، تجارت و تامین مواد غذایی و کشاورزی را مختل کرده و زیرساخت‌ها را آسیب دیده و دسترسی به منابع حیاتی را محدود کرده است.

اقدامات قهری و غیرقانونی سلاحی برای گرسنگی دادن مردم کشورهای تحت تحریم

تخت روانچی اثرات تحریم ها بر ناامنی غذایی را یادآور شد و اظهار داشت اقدامات قهری یکجانبه حقوق اساسی بشر از جمله حق دسترسی غذا را نقض می کند و منجر به ناامنی غذایی می شود.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: متاسفانه، برخی از کشورها همچنان از این اقدامات غیرقانونی که بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه ممنوع است، به عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به جمعیت کشورهای تحت تحریم استفاده می کنند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد افزود: ما معتقدیم که فرآیندهای تامین مواد غذایی و زنجیره غذایی نباید به هیچ وجه، حتی در زمان درگیری های مسلحانه، مختل شود. در این زمینه، پایبندی کامل به حقوق بین الملل، به ویژه کنوانسیون ۱۹۴۹ ژنو، ضروری است.

تخت روانچی افزود: علاوه بر این، تحریم های سازمان ملل نباید به گونه ای اعمال شود که امنیت غذایی جهانی را به خطر بیندازد.

وی تصریح کرد: همه طرف های منازعه باید به کادر پزشکی و بشردوستانه احترام و از آنها محافظت کنند و هنگام ارائه کمک های بشردوستانه، اصول انسانیت، بی طرفی و استقلال نیز باید رعایت شود.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ما از تلاش ها و رهبری سازمان ملل در رسیدگی به مشکلات مربوط به ناامنی غذایی حمایت می کنیم و آماده کمک به این تلاش‌ها هستیم.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران