کد خبر:4941
پ
۱۴۰۰۰۳۰۷۰۹۵۹۰۰۲۲۳۲۲۸۶۵۱۶۴

تخت روانچی: ایران بیش از ۳۰ محموله کمک بشردوستانه به افغانستان ارائه کرده است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه ایران در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ محموله کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان ارائه کرده است، گفت: حمایت مالی جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای عبور از وضعیت دشوار کنونی حیاتی است. – اخبار بین الملل – به گزارش خبرگزاری تسنیم، کنفرانس بین المللی فراخ..

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه ایران در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ محموله کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان ارائه کرده است، گفت: حمایت مالی جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای عبور از وضعیت دشوار کنونی حیاتی است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کنفرانس بین المللی فراخوان و جمع آوری کمک های بشردوستانه برای افغانستان روز پنجشنبه ۱۱ فروردین به میزبانی سازمان ملل متحد و سه کشور آلمان، انگلیس و قطر برگزار شد.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در این کنفرانس اظهار داشت: وضعیت بشردوستانه در افغانستان همچنان رو به وخامت بوده و این کشور در حال حاضر با چالش‌ها، فرصت‌ها، و بیم و امیدهای بزرگی مواجه است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: در شرایط دشوار کنونی، انتظار می‌رود که جامعه جهانی در کمک به مردم افغانستان برای غلبه بر چالش‌ها، استفاده از فرصت‌ها، غلبه بر ترس‌ و افزایش امید برای آینده‌ای روشن‌تر مشارکت کند.

نماینده ایران در سازمان ملل افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور همسایه، در کنار مردم افغانستان ایستاده و از ظرفیت‌ها و امکانات خود برای غلبه بر چالش‌هایی که در چهار دهه گذشته با آن مواجه بوده‌اند، استفاده کرده است.

تخت روانچی تصریح کرد: ایران میزبان میلیون ها پناهنده بوده، که متأسفانه در ۴۰ سال گذشته کمترین کمک بین المللی را دریافت کرده است.

وی اظهار داشت: ایران در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ محموله کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان ارائه کرده است. این تنها یک نمونه از کمک هایی است که ایران کم و بیش به تنهایی به مردم افغانستان ارائه کرده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حمایت مالی جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای عبور از وضعیت دشوار کنونی حیاتی است.

وی تاکید کرد ضبط و توقیف دارایی های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان غیرقانونی است. آزاد کردن فوری و بدون قید و شرط همه این دارایی ها ضروری است.

تخت روانچی ادامه داد: علاوه بر این، باید امید به آینده را در میان مردم این کشور، به ویژه در میان نسل جوان که در آینده رهبری افغانستان را بر عهده خواهند داشت، تضمین شود. این امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه یک حکومت فراگیر تشکیل شود و توجه کافی به ساختار سیاسی و اجتماعی افغانستان شود که می تواند افراد از همه اقشار از جمله قومیت ها، مردان، زنان و جوانان را درگیر کند.

سفیر ایران در سازمان ملل بر اراده و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با جامعه جهانی برای کمک به مردم افغانستان برای غلبه بر چالش‌های کنونی که با آن روبرو هستند، تاکید کرد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران