کد خبر:6150
پ
۱۴۰۰۰۷۱۰۱۰۲۳۳۷۹۹۴۲۳۷۲۹۶۵۴

تفاهم جدید گازی ایران و عراق و سازوکار پرداخت پول آن به تهران

یک رسانه عراقی به نقل ازسخنگوی وزارت برق عراق از تفاهم جدید گازی میان ایران و عراق برای تامین گاز مورد نیاز نیروگاههای برق این کشور و سازوکار پرداخت مبالغ آن به ایران خبر داد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه الصباح عراق در گزارشی به جزئیات تفاهم گازی عراق و ایران ..

یک رسانه عراقی به نقل ازسخنگوی وزارت برق عراق از تفاهم جدید گازی میان ایران و عراق برای تامین گاز مورد نیاز نیروگاههای برق این کشور و سازوکار پرداخت مبالغ آن به ایران خبر داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه الصباح عراق در گزارشی به جزئیات تفاهم گازی عراق و ایران پرداخت.

این رسانه عراقی نوشت: مذاکرات وزارت برق عراق با طرف ایرانی به توافق در زمینه تامین گاز نیروگاه‌های تامین برق عراق و توافق درباره پرداخت پول آن به ایران ظرف سه سال منجر شد.

الصباح در ادامه نوشت: عراق به گاز ایران در راه اندازی نیروگاههای برق خود وابسته است هر چند که عراق دومین تولید کننده نفت در سازمان اوپک است. وزارت برق عراق برای تامین برق شهروندان عراقی در تابستان اهتمام دارد به ویژه که کاهش واردات گاز از ایران در تابستان گذشته مشکلاتی در زمینه تامین برق ایجاد کرد.

موسی العبادی سخنگوی وزارت برق عراق به الصباح گفت: توافقات سابق عراق و ایران درباره واردات گاز به این ترتیب بود که عراق روزانه در فصل زمستان ۵۰ میلیون متر مکعب و در فصل تابستان ۷۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران برای فعالیت نیروگاهها وارد کند.

او گفت که در مدت اخیر حجم گاز صادراتی از ایران کاهش داشته و به حدود ۸٫۵ میلیون متر مکعب در روز رسید که موجب فشار شدید بر شبکه برق عراق و از کار افتادن بسیاری از نیروگاه‌ها شد.

العبادی افزود که در مذاکرات اخیر با ایران توافق شد که حجم صادرات گاز به عراق از ۸ میلیون متر مکعب به ۳۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش پیدا کند هرچند این مقدار هم نیاز عراق برای تولید برق را به ویژه در دوره پیک تابستانی پوشش نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: مذاکرات با طرف ایرانی در این باره ادامه دارد و هیئتی از دولت عراق به تهران پایتخت ایران سفر کرد تا میزان گاز مورد نیاز نیروگاههای تامین برق افزایش یابد.

وی همچنین از توافق درباره سازوکار پرداخت پول گاز ایران پس از موافقت نخست وزیر این کشور به نحوی که ظرف سه سال پرداخت شود هم خبر داد.

سخنگوی وزارت برق عراق در ادامه افزود که وزارت برق با وزارت نفت نیز در حال هماهنگی برای تنظیم نقشه راه سوخت کشور شامل راه‌اندازی میدان‌های گازی و خطوط انتقال گاز است که نیاز به زمان بندی دارد.

العبادی تاکید کرد: بخش از گاز داخلی برای راه اندازی نیروگاهها در مناطق جنوبی عراق به کار گرفته می شود اما نیروگاهها در مرکز و شمال نیاز به گاز وارداتی دارند.

عراق: همچنان خواهان خرید گاز ایران هستیمتشریح آخرین روند مذاکرات بغداد و تهران برای افزایش صادرات گاز ایران به عراق

یادآور می‌شود که در اواخر ماه گذشته میلادی، وزارت برق عراق اعلام کرد که «عادل کریم»، وزیر برق، در تهران با «جواد اوجی»، وزیر نفت ایران، دیدار و روابط دو کشور در بخش انرژی و تأمین گاز برای تولید برق در عراق در فصل تابستان را بررسی کرد.

وزارت برق عراق افزود که این دیدار در فضایی مثبت انجام شد و مذاکرات دو طرف تا حد زیادی سازنده بود و طرف ایرانی نیاز جدی عراق به افزایش تولید برق به سبب گرمای شدید هوا در تابستان عراق را درک کرد.

بر اساس این بیانیه، طرفین درباره رسیدن به راه‌حل‌های رضایت‌بخش برای دو کشور درباره تعهدات حقوقی و قیمت‌ها و نحوه تصفیه حساب گاز صادراتی به توافق رسیدند.

پیش از آن، سخنگوی وزارت برق عراق گفته بود که به زودی ۴۵۰۰ مگاوات به شبکه برق عراق افزوده می‌شود.

وی اعلام کرده بود که این وزارتخانه در پی رساندن تولید برق کشور به ۲۵ هزار مگاوات در فصل تابستان است.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، نیز در نشست وزارتی انرژی با حضور سرپرست وزارت برق تیمی از این وزارتخانه را برای سفر به ایران با هدف تامین گاز مورد نیاز عراق و حل مشکل برق مامور کرده بود.

موضوع برق در فصل تابستان عراق از مسائل مهم در این کشور است که هر ساله با اعتراضات گسترده مواجه می‌شود.

پیش از این این نخست وزیر عراق خواستار بسیج همه امکانات برای بهبود وضعیت برق در فصل تابستان شده بود.

عراق در اوج مصرف در فصل تابستان به حدود ۳۶ هزار مگاوات برق نیاز دارد. وزارت برق عراق در تابستان سال گذشته توانست رکورد تازه ای در تولید برق ثبت کند و تولید برق کشور را به ۲۰ هزار مگاوات برساند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران