کد خبر:8221
پ
۱۴۰۱۰۴۱۳۱۴۱۳۵۰۶۴۳۲۵۶۲۶۲۵۴

تهران – باکو در مسیر توسعه روابط

سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران، نشان دهنده عزم و اراده طرفین برای تکمیل روندی است که در چند ماه اخیر، برای توسعه روابط آغاز شده است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، صبح امروز وارد تهران شد و از سوی همتای ایر..

سفر وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران، نشان دهنده عزم و اراده طرفین برای تکمیل روندی است که در چند ماه اخیر، برای توسعه روابط آغاز شده است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، صبح امروز وارد تهران شد و از سوی همتای ایرانی خود، حسین امیر عبداللهیان مورد استقبال قرار گرفت.

تهران و باکو، بر اساس موقعیت های جغرافیایی خاص و پس زمینه تاریخی و اجتماعی مثبت در روابط دوجانبه، دارای ظرفیت ها و نقاط اشتراک فراوانی برای توسعه روابط هستند. این دو کشور، طیف های گوناگونی از امکان همکاری در حوزه های مختلف دارند و بدون شک، کار دقیق و کارشناسی و اهتمام برای تحقق توافق های پیشین و توافق های جدید، مواهب و برکات فراوانی به دنبال خواهد آورد.

در دیدار امروز در تهران، وزرای ایران و آذربایجان در فضایی دوستانه راهکارهای توسعه روابط را بررسی کردند و در ادامه با حضور در نشست مشترک به سوالات خبرنگاران جواب دادند.

کشور جمهوری آذربایجان ,

امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در نشست مطبوعاتی اعلام کرد:«در چارچوب مذاکرات امروز طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه را به طور ویژه مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم. مطلع هستید که روسای جمهور دو کشور طی ۱۰ ماه گذشته دو دیدار با یکدیگر داشتند. در جریان این دو دیدار به ویژه دیدار هفته گذشته آقای الهام علی‌اف و آیت‌الله رئیسی در خصوص مرحله جدید توسعه مناسبات دو کشور گفت و گوهای سازنده و رو به جلویی را داشتیم. ما بر تعمیق مناسبات دو کشور براساس حسن تفاهم، اعتماد و منافع متقابل دو کشور تاکید کردیم.»

امیرعبداللهیان افزود: در گفت و گوهای امروز بار دیگر موضوع تمامیت ارضی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان مورد تاکید ما قرار گرفت. همچنین حمایت خودمان را از روند حل و فصل مسالمت آمیز ادامه مناقشه قره‌باغ بر پایه اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل مورد تاکید قرار دادیم.

وی درباره نشست سه جانبه آتی گفت: «معتقد هستیم که در شرایط جدید فرمت‌های منطقه‌ای که میان دو کشور و یا با دیگر کشورها وجود دارد باید مورد تاکید و توجه قرار گیرد. در سفر هفته گذشته‌ام به آنکارا با برادرم آقای چاووش اغلو توافق کردیم به زودی نشست سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکیه را در تهران در سطح وزرای امور خارجه برگزار کنیم و امروز با برادرم جیحون درخصوص بازه زمانی و تاریخ آن توافق خواهیم کرد.»

ایران، آذربایجان و مقوله انرژی

امیر عبداللهیان درباره گستره همکاری های تهران با کو در حوزه انرژی و حمل و نقل گفت:«انرژی و ترانزیت دو موضوع مهم در همکاری های اقتصادی دو کشور است، وزیر نیروی ایران در سفری که در هفته جاری به آذربایجان خواهند داشت، در خصوص بهره برداری از سد خدا آفرین اقدام خواهند کرد، گفتگوهای مهمی در این رابطه بین روسای جمهور دو کشور انجام شد با توجه به ورود به فصل گرما باید این دو پروژه به بهره برداری برسد. تبادل برق بین دو کشور در فصول پر مصرف مورد توافق بین دو کشور قرار گرفته است که در جریان سفر وزیر نیرو نهایی خواهد شد.»

کشور جمهوری آذربایجان ,

وزیر امورخارجه ایران در ادامه افزود: در مورد مسائل زیست محیطی رود ارس گفتگو کردیم. یکی از نگرانی های استان های مرزی آلودگی های زیست محیطی رود ارس است. ریشه های این آلودگی در ایران و جمهوری آذربایجان شناسایی شده است.

امیر عبداللهیان تاکید بر عبور طرفین از برخی سو تفاهمات، افزود: در ماه های گذشته شاهد جهش در حجم تجارت بین دو کشور بودیم امیدواریم بخش های دولتی و خصوصی نسبت به افزایش حجم تجارت اقدام کنند.

دولت سیزدهم و اهمیت توسعه روابط با همسایگان

مرور اجمالی کارنامه هشت ساله سیاست خارجی دولت پیشین، نشان دهنده این واقعیت است که بخش مهم توان و ظرفیت دیپلماسی کشور صرف تلاش بی نتیجه برای دوستی با کشورهای اروپایی شد و از امکان توسعه روابط با همسایگان، صرف نظر شد. اما دولت سیزدهم، از همان آغاز کار، اعلام کرده که برای تقویت روابط همه جانبه با همسایگان، اهمیت خاصی قائل است.

امیرعبداللهیان درباره برنامه دولت سیزدهم برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان گفته است:«ما توافق کرده ایم که همکاری تجاری را گسترش دهیم. باید در زمینه ترانزیت و انرژی همکاری های متنوعی داشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران، با توجه به برخورداری از امکانات سطح بالای خدمات فنی و مهندسی و تجارب بالا، می تواند ایده های مهمی برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان مطرح کند و نیز طرح هایی را برای گسترش حمل و نقل ترانزیتی که به نفع همه کشورهای منطقه می باشد، ارایه دهد و آن را عملیاتی کند.»

کشور جمهوری آذربایجان ,

سید ابراهیم رئیسی، قبلاً و در دیدار با همتای آذربایجانی خود الهام علی اف گفته است:«روابط ما با جمهوری آذربایجان فقط روابط همسایگی نیست، روابط قلبها است، قلب مردم دو کشور با هم می تپد. ما یک اتحاد تاریخ و تمدن داریم. همه اینها ما را بیشتر متحد می کند. ما هرگز نباید اجازه دهیم دیگران در روابط ما دخالت کنند. ما باید مشکلات پیش آمده را خودمان حل کنیم، برای پیشبرد روابط و تعمیق همکاری های متقابل سودمند، باید با یکدیگر همکاری کنیم. تجربه تاکنون نشان می دهد که وقتی همیشه خودمان در مورد مسائل خود بحث می کنیم، توانسته ایم بسیاری از آنها را حل کنیم و بر موانع پیش رو غلبه کنیم.»

همکاری چهارجانبه

یکی از نکات مورد توجه روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان، این است که علاوه بر تقویت و توسعه روابط دوجانبه بین تهران و باکو، تلاش برای همکاری چهارجانبه نیز صورت بگیرد.

علی اف قبلاً نیز در دیدار با وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده که فعال سازی روند منطقه ای چهارگانه ایران، جمهوری آذربایجان، ترکیه و روسیه، یک ضرورت منطقه ای است. طبیعت این فرمت های منطقه ای یک پیام قوی دارد و پیام این است که کشورهای منطقه می توانند خود در خصوص حل مشکلات گفت و گو کنند، تصمیم بگیرند و مسایل را حل و فصل کنند. کشورهای منطقه علاقمند نیستند که مداخله گران خارجی، بر سرنوشت این کشورها اثر بگذارند.

رئیسی و علی اف، قبلاً در نشست روسای جمهور ایران و آذربایجان در عشق آباد، درباره تشکیل یک فرمت همکاری منطقه ای چهارجانبه توافق کرده اند و فرمت متشکل از کشورهای ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه، صاحب ابتکار عمل سیاسی و اقتصادی قابل توجهی در منطقه خواهد بود.

در حال حاضر، امیرعبداللهیان و بایرام اف وزرای امور خارجه تهران و جمهوری آذربایجان، در مسیر تحقق اهداف نقشه راهی قدم بر می دارند که قبلاً توسط روسای جمهور در مورد آن توافق شده است. در دیدار رئیسی و علی اف در عشق آباد، بر روی محورهای مهمی توافق شده که برخی از آنها عبارتند از:

امکان حضور شرکت‌های ایرانی در فرایند بازسازی مناطق آزاد شده قره باغ.

از سرگیری و افزایش تعداد پروازهای مستقیم بین ایران و جمهوری آذربایجان.

مشارکت متخصصان نظامی ایران در فرایند مین‌زدایی مناطق آزاد شده از اشغال با توجه به اینکه این مناطق در حال حاضر یکی از پرتراکم‌ترین مناطق مین‌گذاری شده جهان محسوب می‌شود.

جلب شرکت‌های ایرانی به فعالیت در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس در حاشیه مرز ایران و تولید محصولات ایرانی در این منطقه.

فعالیت مستمر برای مذاکره تکمیلی پروژه راه آهن رشت – آستارا در مسیر کریدور شمال – جنوب و پروژه ترمینال باری موجود در آستارا و استفاده بهینه از مسیر مواصلاتی رودخانه آستاراچای

افزایش صادرات انرژی الکتریکی و اتصال شبکه برق ایران-آذربایجان- روسیه.

برگزاری اجلاس سران ایران-جمهوری آذربایجان و روسیه و پیشنهاد اجلاس سران چهار کشور ایران، آذربایجان، روسیه و ترکیه.

مذاکره تکمیلی درخصوص بلوک‌های نفتی مشترک در دریای خزر.

انتقال سواپ گاز ترکمنستان از طریق ایران به جمهوری آذربایجان.

شواهد نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، در مسیر صحیح توسعه روابط قرار گرفته اند و در صورتی که توافقات ارزشمند به دست آمده بین تهران و باکو، به طور کامل محقق شود، شاهد افزایش تاریخی همکاری ها بین دو کشور خواهیم بود.

امیرعبداللهیان در نشست خبری با همتای آذربایجانی: نشست سه جانبه ترکیه، آذربایجان و ایران در تهران برگزار می‌شود

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران