کد خبر:4354
پ
۱۳۹۸۰۳۱۰۱۴۴۲۲۵۸۸۱۱۷۵۵۴۷۳۴

توضیح کرملین درباره مواضع جدید روسیه در مذاکرات برجام

سخنگوی کرملین تأکید کرد که تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه مستقیماً منافع این کشور در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و ادامه آن را تحت‌تأثیر قرار داده است، بنابراین شرایط کنونی و این تحریم‌ها باید در جریان مذاکرات مورد توجه قرار گیرد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل ا..

سخنگوی کرملین تأکید کرد که تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه مستقیماً منافع این کشور در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و ادامه آن را تحت‌تأثیر قرار داده است، بنابراین شرایط کنونی و این تحریم‌ها باید در جریان مذاکرات مورد توجه قرار گیرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه امروز، سه‌شنبه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد: به‌عقیده مقامات مسکو، اکنون در زمان ازسرگیری توافق هسته‌ای با ایران باید تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه نیز در نظر گرفته شود.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سؤال خبرنگاران درباره اینکه آیا تفکیک توافق هسته‌ای ایران و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه امکان‌پذیر است، گفت: «واقعیت این است که تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه مستقیماً منافع کشور ما را در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران و ادامه آن تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، بنابراین این تحریم‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، این یک جنبه جدیدی از مسئله است که نباید کنار گذاشته شود و باید مورد توجه قرار گیرد، این موضع‌گیری فدراسیون روسیه است که در ایالات متحده آمریکا نیز به‌خوبی از آن اطلاع دارند.»

پسکوف افزود: «باید بدانید که این موضوع هنوز غیرعلنی است. ما مشکل را بیان می‌کنیم، البته این مسئله به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مربوط می‌شود و نمی‌توانیم کاملاً علنی درباره آن صحبت کنیم، مسلماً این موضوعی برای ادامه مذاکرات و برای ما بسیار بااهمیت است.»

در صورت مواضع سازنده آمریکا، امکان عادی‌سازی روابط دوجانبه وجود دارد

سخنگوی کرملین همچنین ابراز اطمینان کرد که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اراده سیاسی لازم برای عادی‌سازی روابط بین مسکو و واشنگتن را در صورت اتخاذ مواضع سازنده از سوی طرف آمریکایی نشان خواهد داد.

پسکوف در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا گفت‌وگو بین روسیه و آمریکا برای عادی‌سازی روابط در زمان حاضر امکان‌پذیر است، یادآور شد که پوتین همواره حامی برقراری روابط خوب و بر اساس احترام متقابل بوده و هست و آمادگی دارد نگرانی‌های متقابل را در نظر بگیرد.

پسکوف در واکنش به اظهارات جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید که تحریم‌های غرب اقتصاد روسیه را "درهم شکسته است"، تأکید کرد: «اصلاً نمی‌توان چنین چیزی را گفت. اقتصاد روسیه با مشکلاتی روبه‌رو است، ولی در عین حال تحریم‌های غرب فرصتی برای توسعه، نوسازی و دستیابی به استقلال بیشتر و ایجاد صنایع جدید است. ما یک ضرب‌المثل خوب دراین‌باره داریم؛ "در هر بدی خیری وجود دارد". و ما تلاش می کنیم از مشکلات موجود در جهت منافع خود استفاده کنیم.»

واکنش کرملین به تحریم‌های جدید غرب علیه روسیهکرملین مذاکرات مستقیم بین پوتین و زلنسکی را بعید ندانستکرملین: امکان ملاقات رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا منتفی نیست

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران