کد خبر:6184
پ
۱۴۰۰۱۲۱۸۰۸۵۴۴۷۳۸۲۴۹۳۳۵۵۴

خطیب‌زاده: آمریکا چیزی را که از جیب ملت ایران برداشته برگرداند/ تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درباره مسائل مهم بین‌المللی به اظهار نظر پرداخت. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سعید خطیب‌زاده» در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در مورد جزئیات سفر «انریکه مورا» به تهران گفت: مذاکرات ایران و ۱+۴ تا همین امروز بدون وقفه ادامه داشته و بارها اعلا..

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درباره مسائل مهم بین‌المللی به اظهار نظر پرداخت.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سعید خطیب‌زاده» در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در مورد جزئیات سفر «انریکه مورا» به تهران گفت: مذاکرات ایران و ۱+۴ تا همین امروز بدون وقفه ادامه داشته و بارها اعلام کردیم که از طریق هماهنگ‌کننده برجام پیام‌هایی به طور مستمر بین ایران و آمریکا در حال تبادل است.

وی افزود: ایشان با آقای دکتر باقری ملاقاتی خواهند داشت و امیدواریم بتوانیم بعد از انجام گفت‌وگوها نتیجه را اعلام کنیم.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: حضور مورا نشان می‌دهد گفت‌وگوها را در مسیری که باید انجام شود، انجام می‌دهیم. اگر همین امروز ایالات متحده تصمیم خود را بگیرد و آنچه که از جیب مردم ایران برداشته برگرداند، بعد از سفر مورا می‌توانیم توافق کنیم.

سفر بشار اسد به ایران

خطیب‌زاده در مورد پیام بشار اسد در سفر به تهران گفت: سوریه وارد فاز جدیدی شده است و ایران به عنوان کشورهایی که کمک کرد که تروریستم شکست بخورد، طبیعی است که یکی از کشورها برای رایزنی باشد. در همین چارچوب می‌بینیم که برخی از سفارتخانه‌های خارجی در دمشق نیز کار خود را آغاز کرده‌اند و شاهد دوران عادی‌سازی شرایط در این کشور هستیم.

وی افزود: ایران به عنوان یکی از نزدیک‌ترین کشورهایی که به سوریه کمک کرد که توطئه افراطی‌گری و تروریسم در این کشور شکست بخورد، طبیعی است که یکی از مقاصد رایزنی‌ها باشد، لذا در این سفر در مورد گسترش روابط دو کشور به خصوص در حوزه‌های اقتصادی، تجاری و انجام پروژه‌ها رایزنی‌ و گفت‌وگو شد و گفت‌وگوهای خوبی در این سفر در این حوزه انجام شد.

خطیب‌زاده در مورد سفر بشار اسد به تهران اظهار داشت: سفر آقای بشار اسد چند ماهی بود در دستور کار قرار داشت که روز گذشته با هیأت عالی‌رتبه وارد تهران شد و دو ملاقات با رئیس جمهور و یک ملاقات در محضر مقام معظم رهبری صورت گرفت.

وی تأکید کرد: وزیر خارجه کشورمان با همتای سوری خود نیز ملاقات کرد و سپس دیدار سه جانبه‌ای بین وزرای خارجه و وزیر راه به عنوان رئیس کمیسیون مشترک برگزار شد.

آنچه که در وین اتفاق افتاده است به خاطر عدم تصمیم‌گیری واشنگتن است

وی در مورد اظهارات «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره بن‌بست در مذاکرات وین گفت: آنچه که در وین اتفاق افتاده است به خاطر عدم تصمیم‌گیری واشنگتن است و ایالات متحده قرار نیست هدیه‌ای به ایران بدهد بلکه باید حقوق ملت ایران را برگرداند.

خطیب‌زاده افزود: سفر آقای مورا نشان می‌دهد که ما گفت‌وگوها را در مسیری که باید انجام شود، پیگیری کردیم و به‌رغم اقدامات ضد دیپلماسی که توسط سنا و کنگره آمریکا انجام می‌شود، ایران و گروه ۱+۴ به دستیابی به توافق خوب، پایدار و قابل اتکا متعهد بوده است.

هنوز تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین اخبار از گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: هنوز تحول جدیدی در روابط ایران و عربستان رخ نداده است و به محض اتفاقات جدید اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی در مورد حج و اقدامات وزارت خارجه برای بازسازی اماکن متبرکه ادامه داد: براساس گفت‌وگوها و توافقاتی که با طرف سعودی داشته‌ایم امسال اتباع ایرانی در حج حضور خواهند داشت. یکی از موضوعات مورد توجه ما حفظ حرمت اماکن متبرکه بوده است.

خطیب‌زاده همچنین در مورد مذاکرات ایران و عربستان پیرامون تحولات یمن گفت: یکی از موضوعاتی که با طرف‌های سعودی در مورد آن بحث و گفت‌وگو شده است، موضوعات منطقه‌ای است به‌رغم وجود پرونده‌های اختلافی ضروری است که این موارد به سرانجام برسد.

تصمیم آمریکا می‌تواند به راحتی توافق در وین را محقق کند

خطیب‌زاده تأکید کرد: متن بین ایران و ۱+۴ توافق شده است؛ من نمی‌گویم بن‌بستی وجود دارد؛ تصمیم آمریکا می‌تواند به راحتی توافق در وین را محقق کند. به طور معمول در مذاکرات بین‌المللی تا زمانی که به نتیجه برسد در آن بده بستان وجود دارد و تا زمانی که به نتیجه برسند نمیتوان خیلی از ابعاد آن را در فضای عمومی مطرح کرد. آنچه که برای ما و مردم مهم است این است که چرخه کامل انتفاع اقتصادی ایران رعایت شود، حقوق ملت ایران محقق شود و آنچه که من از این تریبون بارها گفته‌ام و اکنون نیز می‌گویم این است که این مذاکرات باید باعث شود که چرخه انتفاع اقتصادی ایران و حقوق ملت ایران محقق شود.

سفر امیر قطر به تهران

وی در مورد سفر امیر قطر به تهران نیز با بیان اینکه قطر همواره حامی ایران در مسائل منطقه‌ای بوده است، گفت: امیر قطر به تهران سفر خواهد کرد و رئیس جمهور ما هم هفته‌های آتی به یکی از کشورهای خلیج فارس سفر می‌کند و دستور کار این سفر دوجانبه و منطقه‌ای است.

پرونده حمید نوری

سخنگوی وزارت امور خارجه درمورد پیگیری پرونده «حمید نوری» و ارتباط با پرونده جلالی گفت: جلالی به جرم جاسوسی سال‌هاست که در ایران دستگیر و حکمش صادر شده است و درخواست بازنگری شده است اما در مورد پرونده نوری باید گفت که گروهک شکست‌خورده منافقین دامی را پهن کرده و دادگاه را سیاسی می‌کند و دولت سوئد اجازه این موضوع را می‌دهد که شک برانگیز است.

وی افزود: این‌ها هیچ ارتباطی به هم ندارند. دادگاه حمید نوری صلاحیت ندارد و متأسفانه حقوق اولیه‌ آقای نوری رعایت نشده است. دولت سوئد فکر نکند با این گروکشی‌ها موضوع جلالی فراموش می‌شود، موضوع جلالی جاسوسی بوده و در حال پیگیری است.

تمام تلاشمان را می‌کنیم تا جنگ روسیه و اوکراین به آتش‌بس فوری برسد

خطیب‌زاده در ادامه با بیان اینکه نباید اجازه دهیم جنگ اوکراین و روسیه ادامه پیدا کند، تصریح کرد: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا جنگ روسیه و اوکراین به آتش‌بس فوری برسد؛ پیام وزیر خارجه اوکراین نیز توسط امیرعبداللهیان به لاوروف منتقل شده و گفت‌وگوهای روسیه و اوکراین باید به خاتمه یافتن جنگ بینجامد.

ایران در خصوص آب‌های مشترک و آب‌های مرزی نگاه جامعی دارد

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه برخی از رسانه‌های عراقی اعلام کردند که ایران انجام رایزنی در ارتباط با آب‌های مشترک را رد کرده است، ادامه داد:‌ ایران در خصوص آب‌های مشترک و آب‌های مرزی نگاه جامعی دارد و تصور ما این است که هیچ‌کدام از کشورهای منطقه نمی‌تواند مدیریت آب‌های مشترک را به تنهایی انجام دهند. چه ایران، چه ترکیه، چه افغانستان و چه عراق. از طرفی در مسیر رودخانه‌ها، در مورد برخی از رودخانه‌ها ایران بالادست است. ما تأکید داریم که باید در ارتباط با این آب‌های مشترک به صورت مشترک با هم کار کنیم.

آخرین روند آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد آخرین روند آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور، اظهار داشت: درخواست می‌کنم که جزئیات مربوط به این موضوع را از بانک مرکزی بپرسید. آنچه که می‌توانم بگویم این است که ما برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده خود معطل هیچ طرف ثالثی نمی‌مانیم و اتفاقاً برخی از طرف‌های ثالث از جمله آمریکا روند آزادسازی این پول‌ها را منوط به مسائلی چون نتایج مذاکرات وین می‌کنند. از طرفی تاکنون منابعی که آزاده شده مستقل بوده و این مسیر همچنان در حال پیگیری است.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی در مورد ارتباط با تهدید روسیه برای حمله به مولداوی و بیانیه اخیر ایران برای این‌که شهروندان ایرانی باید از مولداوی خارج شوند، گفت: روز گذشته سفارت ایران در اوکراین که در مولداوی آکرودیته است اطلاعیه‌ای صادر کرد و از ایرانیان مقیم در مولداوی خواست که اگر ضرورتی برای ماندن در این کشور ندارند مولداوی را ترک کنند.

وی تأکید کرد: در مورد مناطقی که احتمال جنگ وجود دارد، درخواست کردیم که همه این مناطق را ترک کنند. متأسفانه در مورد بحران اوکراین ما با مشکلی که مواجه بودیم این بود که برخی از ایرانیان مقیم اوکراین اطلاعیه‌های صادر شده برای خروج از این کشور را جدی نگرفتند و این کشور را زود ترک نکردند و کار وزارت خارجه را با مشکل روبرو کردند.

انتهای پیام/؛

فدراسیون صنعت نفت ایران