کد خبر:4313
پ
۱۴۰۰۱۲۱۸۰۸۵۴۴۷۳۸۲۴۹۳۳۵۵۴

خطیب‌زاده: الان در نقطه اعلام توافق قرار نداریم/ اسرائیل بداند نسبت به تمام نقاطی که حضور دارد اشراف اطلاعاتی داریم

سخنگوی وزارت خارجه درباره روند مذاکرات وین گفت: ما الان در نقطه اعلام توافق قرار نداریم، آن هم به این دلیل است که برخی مسائل کلیدی و محدود باقی مانده که باید در واشنگتن تصمیمات اتخاذ شود. – اخبار بین الملل – به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ای..

سخنگوی وزارت خارجه درباره روند مذاکرات وین گفت: ما الان در نقطه اعلام توافق قرار نداریم، آن هم به این دلیل است که برخی مسائل کلیدی و محدود باقی مانده که باید در واشنگتن تصمیمات اتخاذ شود.

– اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

خطیب زاده در ابتدا درباره مذاکرات وین و طرح زیاده خواهی جدید آمریکا، گفت: آن‌چه در وین امروز با بازگشت هیأت‌ها انجام شده یک تنفس و توقف کوتاه است. برخی از بن بست و اتمام مذاکرات نام بردند که توضیح داده شد. این تنفسی خواهد بود به درخواست هماهنگ کننده کمیسیون مشترک و برجام. هیأت‌ها در پایتخت‌های خود به سر می‌برند.

فرو کاستن آنچه در وین اتفاق می‌افتد به یک یا دو عامل، روشن کننده وضعیت نیست. ما الان در نقطه اعلام توافق قرار نداریم، آن هم به این دلیل است که برخی مسائل کلیدی و محدود باقی مانده که باید در واشنگتن تصمیمات اتخاذ شود و به محض اتخاذ تصمیمات در نقطه‌ای هستیم که برگردیم به وین و توافق نهایی را صورت دهیم. الان منتظر شنیدن پاسخ آمریکا هستیم.

طرف ثالثی در برجام نداریم

وی درخصوص اتکای ایران به طرف ثالث در مذاکرات؛ گفت: ما طرف ثالثی در برجام نداریم. چهار کشور عضو برجام هستند به علاوه ایران، کمسیون مشترک برجام هم با حضور تمامی اعضا شکل می گیرد. آنچه در وین رخ داده فراموش نکنیم برای اطمینان از بازگشت قابل راستی آزمایی و متعهدانه آمریکا به برجام و تعهداتش ذیل این موافقتنامه بین‌المللی بوده است.

بایدن بعد از چند ماه مکث و بی عملی مسیر مذاکرات پیچیده کمیسیون مشترک برجام را انتخاب کرد و در این مسیر هم مسیر حفظ میراث شکست خورده ترامپ را انتخاب کرد.

متاسفانه دولت بایدن در مذاکرات وین هر روز یک کنش از خودش نشان داد.ماه ها به طول کشیدن برجام برای این است که فکر می‌کند با جعل ضرب الأجل و هیجانات رسانه‌ای و روایت های غلط ایران را از منافع حقه ملت محروم کند.

امروز وین آیینه رفتارهای غیرسازنده دیروز آمریکاست.

رویکرد روسیه و چین تا به امروز سازنده بوده است

خطیب زاده درخصوص علت توقف مذاکرات و موضع روسیه؛ گفت: آنچه درباره درخواست روسیه مطرح می‌شود علنی توسط روسیه اعلام شده و ما هم دریافت کردیم و این باید در کمیسیون مشترک بحث شود. از روز اول طرف‌های برجامی نکاتی را بیان کردند که در کمیسیون مشترک بیان شده است.

من با زبان صریح گفتم که منافع ملت تعیین کننده مسیر ماست. فروکاستن آن چه در وین اتفاق می‌افتد به یک درخواست روسیه، خواست آمریکاست تا مسئولیت وی در شرایط کنونی را به فراموشی بسپرند. مسؤولیت وضعیت فعلی که الان در آن هستیم با آمریکاست.

رویکرد روسیه و چین تا به امروز سازنده بوده و در بین مذاکره کنندگان در وین در ۱۱ ماه گذشته نزدیک ترین و حمایت گونه ترین بوده است. ما اطمینان داریم این مسیر تا پایان ادامه پیدا می کند.

ما در تهران هستیم و هیأت‌ها در پایتخت‌ها هستند که آخرین گام‌ها را برداریم. آخرین گام‌ها همیشه سخت است. همه موضوعات در سبد آمریکاست و اگر امروز پاسخ مناسب را بدهد و تصمیم سیاسی را بگیرد هیأت‌ها فردا می‌توانند به وین برگردند.

واکنش به مبحث توافق با آمریکا بدون حضور برخی از اعضای برجام

وی درخصوص توافق با آمریکا بدون حضور برخی از اعضای برجام؛ گفت: آمریکا باید اول برادری خود را ثابت و بعد ادعای ارث و میراث کند. آمریکا عضو برجام نیست که درباره برجام، چگونگی برجام و اعضای برجام تصمیم بگیرد. اول عضو متعهد برجام بشود و بعد در خصوص اعضای دیگر صحبت کند. رویه‌های برجام کاملاً روشن است و همه باید کمک کنیم با یک تصمیم اجماعی به یک توافق خوب ان شاءالله برسیم.

خطیب زاده درخصوص بی عملی آمریکا در برجام؛ گفت: ما دو مسیر را در دولت دکتر رئیسی پیگیری کردیم، مسیر اول مسیر خنثی سازی تحریم‌هاست. هیچ چیز در این دولت معطل گفت‌وگوها در وین نبوده و نیست و نخواهد بود. لذا همه طراحی‌ها در وزارتخانه‌های مختلف مبتنی بر نیازهای اولیه کشور اقتصاد مقاومتی و تاب آوری کشور طراحی شده است.

در مسیر دوم که پیگیری می‌شود و وزارت خارجه مسؤول پیگیری آن است مسیر رفع تحریم‌هاست. مادامی که ما امید داشته باشیم حقوق ملت در چارچوب خطوط قرمز تعیین شده و مصالح اندیشیده شده حفظ شود در وین حضور خواهیم داشت ولی هیچ چیزی را معطل وین نکردیم و نخواهیم کرد.

مذاکرات ایران و عربستان

سخنگو در خصوص مذاکرات ایران و عربستان؛ گفت: تاریخی توسط دوستان ما در عراق برای گفت‌وگوهای دور پنجم بین ایران و عربستان اعلام شده بود. هفته قبل اعلام کردم رفت و برگشت ها برای اعلام یک تاریخ وجود داشته، اما همزمان اعلام کردم و می توانم بگویم که این تاریخ هنوز قطعی نیست. به محض این‌که تاریخ قطعی شود و دو طرف درباره تاریخی توافق کنند اعلام خواهد شد.

کمیسر عالی حقوق بشر در مسیر گفت‌وگوها و تعاملات جلو برود

وی در خصوص اظهارات کمیسر عالی حقوق بشر، گفت: به رغم تعاملات مثبت بین ایران و کمیسر عالی، بیان این ادعاهای بی اساس در اظهارات ایشان و منتسب کردن به ایران نه تنها غیرسازنده است بلکه مخرب روابط هم تلقی می شود.

ایران فارغ از این نمایش‌های گاه و بیگاهی که برخی از مجامع به ظاهر حقوق بشری دارند برای ارتقای مفهوم عالی حقوق بشر، تعهد قطعی دارد و این برگرفته از ذات مفاهیم و ارزش های متعالی است که انقلاب ایران به همراه آورده است. لذا ما فارغ از آنچه که آنها نسبت می دهند، برنامه هایی برای ارتقا حقوق بشر داریم.

توصیه‌ام به کمیسر عالی این است در مسیر گفت‌وگوها و تعاملات جلو برود.

متاسفیم در حالی این اظهارات می شود که حجم گسترده‌ای از نقض بدیهیات حقوق بشر توسط متحدان و دوستان برخی قدرت‌ها اتفاق می‌افتد و واقعا نقطه شرمی برای مدعیان حقوق بشر است.

حمله موشکی و اقدامات رژیم صهیونیستی در اربیل

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درخصوص حمله موشکی و اقدامات رژیم صهیونیستی در اربیل؛ گفت: به هیچ وجه پذیرفته نیست که یکی از همسایگان ما که روابط عمیقی و در سطوح مختلف تعامل با ما دارد، کانون ایجاد تهدید برای ایران باشد. این کانون تهدید شدن به یک کشور ثالث برنمی‌گردد. رژیم صهیونیستی بارها و بارها از داخل خاک عراق ناامنی ایجاد کرده و برخی تجمعات ضد انقلاب در اقلیم کردستان و گروهک‌های تروریستی صورت گرفته است. ایران تحمل نمی‌کند کانونی در نزدیکی مرزهایش کانون خرابکاری و اعزام گروه‌های تروریستی به داخل ایران باشد چه توسط گروهک‌های ضد انقلاب و چه رژیم صهیونیستی در داخل اقلیم. بارها در ملاقات‌ها گفته شده و انتظار جمهوری اسلامی ایران از دولت مرکزی عراق این است که یک بار برای همیشه به این وضعیت پایان دهد و اجازه ندهد مرزهایش مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

رژیم اشغالگر قدس بداند اشراف اطلاعاتی نسبت به تمام نقاطی که حضور دارد، داریم. اگر امروز این به صورت آشکار اعلام می شود برای این است که پیام دقیق تری را دریافت کند.

خطیب زاده در خصوص محکوم شدن حمله به پایگاه موساد توسط ایران در رسانه های غربی؛ هم گفت: برخی رسانه ها که به دولت های خاص نزدیکند از هر موضوعی می‌خواهند برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده کنند. کشورهایی که شریک جنایت های رژیم اشغالگر قدس هستند، طبیعی است که اگر کانون های دسیسه و توطئه از بین برود، ابراز ناراحتی کنند، اما خودشان بهتر می دانند، جمهوری اسلامی ایران یک کنشگر با اقتدار است که درباره منافع و امنیت ملی خود با هیچ کسی مصالحه نمی‌کند و مسؤولانه رفتار می‌کند.

امیرعبداللهیان به مسکو می‌رود

سخنگوی وزارت خارجه درخصوص سفر دکتر امیرعبداللهیان به مسکو؛ گفت: دکتر امیرعبداللهیان عازم مسکو است و درخصوص دو سه موضوع مشخص دو جانبه و با محوریت تحولات در وین رایزنی‌هایی را با همتای خود داشته باشد، یکی از موضوعاتی که در این سفر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، کمک ایران برای تحولات در اوکراین است و همه باید کمک کنند، مسؤولانه این جنگ به مناطق دیگر سرریز نکند. اوراسیا تحمل جنگ های بزرگتر و گسترش یافته تری را ندارد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران