کد خبر:5486
پ
۱۴۰۰۱۲۱۸۰۸۵۴۴۷۳۸۲۴۹۳۳۵۵۴

خطیب‌زاده: تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود/ آزادسازی دارایی‌های مسدودشده ایران ارتباطی به آمریکا ندارد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص موضوعات باقی مانده در وین گفت: در طی ۱۱ ماه مذاکرات همواره گفتیم تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود. – اخبار بین الملل – به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفت..

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در خصوص موضوعات باقی مانده در وین گفت: در طی ۱۱ ماه مذاکرات همواره گفتیم تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود.

– اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، درباره مسائل سیاست خارجی کشورمان توضیحاتی را ارائه کرد.

خطیب زاده در ابتدا در خصوص موضوعات باقی مانده در وین؛ گفت: موضوعات باقیمانده در گفت‌وگوهای وین برای همه به صورت روشن گفته شده است. در طی ۱۱ ماه مذاکرات همواره گفتیم تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود. موضوعاتی باقیمانده که به محض اینکه تمام شود می‌توانیم بگوییم کل متن توافق شده است، تا آن روز هم هر بخشی از این متن امکان بالا و پایین شدن دارد.

آزادسازی منابع ایران نه به آمریکا مرتبط است و نه اجازه می‌دهیم به جزییات آن ورود کند

وی در خصوص اظهارات ند پرایس مبنی بر آزادسازی منابع مسدود شده ایران؛ گفت: آزادسازی منابع ایران و بازگشت پول‌هایی که از صادرات کالا و خدمات از ایران به کشورهای دیگر انجام شده ربطی به هیچ کشور ثالثی ندارد و اینکه رژیم آمریکا امروز تلاش می‌کند که درباره هر موضوع مربوط به ایران مداخله کند، نشان می‌دهد تا چه حد با ادعاهای دولت بایدن فاصله دارد. آنچه ما انجام می‌دهیم در چارچوب منافع قطعی مردم ایران است. تلاش می کنیم پول هرآنچه صادر می کنیم، برگردانیم کما اینکه تا به امروز انجام دادیم.

سفری انجام شد و هیأتی آمد و درباره آزادسازی بخشی از منابع ایران توافقاتی انجام شد و نه به آمریکا مرتبط است و نه اجازه می‌دهیم آمریکا به جزییات آن ورود کند.

خطیب زاده درخصوص ادعای یکی از رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه درخواست تضمین از ایران برای چشم پوشی از انتقام خون سردار سلیمانی؛ گفت: اصل اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بعد از ترور بزدلانه سردار رشید ایران و اسلام شکل گرفت که اقدام صورت گرفته توسط مسببان، عاملان و مشاوران این عمل بزدلانه بی کیفر نخواهد ماند. این یک اصل قطعی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که این افراد باید به پیشگاه عدالت آورده شوند.

نامه امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درباره تحولات قدس

سخنگو درخصوص هتک حرمت مسجدالاقصی؛ هم گفت: متاسفانه بار دیگر شاهد هتک حرمت مسجدالاقصی بودیم و رژیم آپارتاید و نژادپرست و جعلی صهیونیستی یورشی را به نمازگران و روزه داران انجام و تعداد زیادی را مجروح کرد. البته طی چند هفته گذشته روزانه ملت فلسطین شهدایی را تقدیم این آرمان بلند کردند، این درحالی است که شاهد سکوت مجامع بین‌المللی و برخی کشورهای اسلامی هستیم. متأسفانه روند عادی سازی سران برخی کشورهای عربی و اسلامی با رژیم اشغالگر قدس آن را بیشتر جری کرده تا ددمنشی‌های خود را گسترش دهد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید، اقدامات خود را در سطح سازمان همکاری اسلامی و وزرای کشورهای اسلامی و در سطح سازمان های بین‌المللی پیگیری کرده است و دکتر امیرعبداللهیان نامه‌ای را به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی فرستاده است و با آقای اسماعیل هنیه گفت وگوی مبسوطی داشته است. تلاش های ایشان طی رایزنی ها با مسئولین کشورهای دیگر ادامه دارد.

طی روزهای آتی این روند را ادامه می‌دهیم چراکه رژیم زیاده خواه و بحران آفرین صهیونیستی تنها با پاسخ محکم دست از این اقدامات برمی دارد.

گفت وگو راه حل امروز اوکراین است

خطیب زاده درخصوص اظهارات سفیر اوکراین در تهران مبنی بر این‌که ایرانی‌ها به ما کمک نکرده‌اند؛ گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص جنگ اوکراین روشن و در یک تدام آشکار قرار دارد، ما ضدیت با اصل جنگ را بارها و بارها گفتیم ضمن اینکه ریشه های این بحران باید به طور جدی بررسی شود. پایبندی به منشور ملل متحد و عمل صادقانه به توافقات بین‌المللی و گفت وگو راه حل امروز اوکراین است.

سفیر اوکراین نیز بهتر است، یک بار دیگر توئیت وزیر خارجه اوکراین را بخواند تا متوجه مواضع دولت متبوع خود بشود.

دستاوردهای وزارت خارجه در هشت ماهه اخیر

وی درخصوص دستاوردهای وزارت خارجه در هشت ماهه اخیر؛ گفت: امروز با تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی، روابط تجاری ما با ترکیه، عمان، عراق و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و حوزه آسیای مرکزی و قفقاز از نظر آمار کمی رشد زیادی داشته است.

امروز نفت ایران با فرض ادامه همین شرایط در ایران و گفت‌وگوها در وین، وضع اقتصاد ما از نظر ذخایر ارزی نسبت به این نقطه در سال گذشته بسیار بهتر است.

درباره روابط ما با دیگر کشورها اجرای سند جامع همکاری ۲۵ ساله با چین را آغاز کردیم. با بلوک‌های اقتصادی و سیاسی منطقه‌ای روابط خود را برقرار کردیم.

سال گذشته در حوزه سلامت با بحران مواجه بودیم و دیپلماسی سلامت یکی از دستاوردهای وزارت خارجه است و وزارت امور خارجه نه تنها در حوزه واکسن بلکه در حوزه تولید واکسن و خدمات در کنار ملت بوده است و هر کجا نیازی بوده وزارت خارجه حاضر بوده است.

عراق تلاش کرده در گفت‌وگوهای منطقه‌ای بین ایران و عربستان سعودی نقش ایفا کند

خطیب زاده درخصوص روابط ایران و عراق؛ گفت: در روابط ایران و عراق موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی زیادی وجود دارد.

در حوزه روابط دوجانبه یکی از مهمترین موضوعات راه آهن شلمچه – بصره و کمیسیون مشترک و برخی پروژه‌های مشترک است که در حال اجرایی شدن است. درخصوص تردد اتباع دو کشور و روان سازی صدور روادید و چند ده موضوع به طور عادی بین دو کشور در حال گفت‌وگو است.

عراق در حوزه منطقه‌ای تلاش کرده در گفت‌وگوهای منطقه‌ای بین ایران و عربستان سعودی نقش ایفا کند. سفر آقای فؤاد حسین در این باره بود و البته درباره نگرانی از حضور رژیم اشغالگر قدس و سوء استفاده از خاک عراق انتقال نظرات تهران صورت گرفت. روابط دو کشور سقفی ندارد.

جام جهانی فوتبال در قطر

سخنگو درخصوص جام جهانی فوتبال در قطر؛ گفت: کارگروهی زیر نظر معاون اول رئیس جمهور شکل گرفته و وزارت خارجه عضو آن است و سعی می‌کنیم در راستای دیپلماسی وزرشی هر کاری لازم است انجام شود.

در سفر کوتاه به آفریقا با مقامات سنگال و غنا صحبت کرده‌ام، البته فدراسیون اهداف دیگری را برای مسابقات دوستانه و تیم های تمرینی در نظر دارد، ولی ما در این حد هم فروگذار نمی کنیم که فرصتی را برایشان فراهم بیاوریم.

در خصوص اقتصاد ورزش، وزارت گردشگری ما و مناطق آزاد و نهادهای ذیربط مشغول تدارکاتی هستند و در آن حوزه هم وزارت امور خارجه در حال تلاش است.

دولت سوئد به جای سوءاستفاده از آزادی بیان به مسئولیت خود عمل کند

وی درخصوص هتک حرمت قرآن کریم؛ گفت: آنچه در سوئد اتفاق افتاد بسیار منزجر کننده بود و جمهوری اسلامی ایران، این هتک حرمت به ساحت قرآن مجید را به اشد وجه محکوم می‌کند و تکرار این موضوع در سوئد و توسط اتباع آن کشور جای تاسف عمیق است و منتظر هستیم دولت سوئد به جای سوءاستفاده از آزادی بیان به مسئولیت خود عمل کند و عکس العمل مناسب را نشان دهد. جهان اسلام از این هتک حرمت‌ها بسیار جریحه دار است.

وضعیت فعالیت‌های بخش‌های کنسولی اماکن دیپلماتیک ایران در افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص توقف فعالیت‌های بخش‌های کنسولی اماکن دیپلماتیک ایران در افغانستان در پی تعرض‌های اخیر؛ گفت: فعالیت‌های بخش‌های کنسولی ما در افغانستان بلافاصله بعد از تعدی صورت گرفته متوقف شد و مقامات هیأت حاکمه فعلی افغانستان تماس‌هایی را با سفیر و سرکنسو‌ل‌های ایران داشتند و اطمینان‌های لازم را دادند و به طور تدریجی از همان روز فعالیت‌ها از سرگرفته شد. موضوع حضور اتباع افغانستانی در مقابل سفارتخانه‌ها با محدویت روبرو بود که با اطمینانی که هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان داد از سر گرفته شد.

به طور جدی وضعیت اماکن دیپلماتیک در افغانستان و اتباع و دیپلما‌ت‌های ایران برای ما از اهمیت برخوردار است و منتظر عمل مسئوولانه‌تر هیأت حاکمه و معرفی آنهایی هستیم که این تحریک و اقدام را انجام دادند و همه باید هوشیار باشیم چون برخی می‌خواهند بر موج دروغین احساسی سوار شوند و روابط دو ملت را دچار سوءتفاهم های جدی کنند.

ریزگردها و بحث دیپلماسی آب

خطیب زاده درخصوص ریزگردها و بحث دیپلماسی آب؛ گفت: کمیته دیپلماسی آب کشور همین شنبه مجدداً به ریاست معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه جلسه داشت. موضوع آب و محیط زیست در دو اداره کل وزارت خارجه در معاونت حقوقی و بین‌المللی پیگیری می‌شود. در اداره حقوقی وزارت خارجه رسیدگی به رودخانه‌های مرزی و منابع آبی مشترک بین ایران و کشورهای دیگر پیگیری می‌شود. یک اداره کل هم در خصوص موضوعات محیط زیستی داریم.

این‌که مراجع تخصصی اعلام کنند که منشاء این ریزگردها کجاست قدم اول است برخی می‌گویند عراق است برخی عراق و سوریه و برخی عربستان سعودی و حتی سودان را منشاء اصلی اعلام می‌کنند. فارغ از اینکه کدام یک از این پاسخ‌ها دلیل اصلی باشد باید دنبال راه‌حل اجماعی و مرضی الطرفین بین همه بگردیم و راه‌حلی را پیدا کنیم که همه کشورهای منطقه بتوانند در حوزه آب‌های مشترک و محیط زیست کار کنند.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران