کد خبر:3838
پ
۱۴۰۰۰۹۱۵۰۹۱۲۳۰۹۵۷۲۴۲۰۷۴۱۴

خطیب‌زاده: تعداد قابل توجهی از ایرانیان را از اوکراین خارج کردیم/ پیش‌نویس توافق وین به صورت مشترک آماده شده است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت که بعد از آغاز جنگ تلاش گسترده‌ای توسط سفارت و برخی از تشکل‌ها در اوکراین انجام شد و تعداد قابل توجهی از ایرانیان را خارج کردیم. – اخبار بین الملل – به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود پ..

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت که بعد از آغاز جنگ تلاش گسترده‌ای توسط سفارت و برخی از تشکل‌ها در اوکراین انجام شد و تعداد قابل توجهی از ایرانیان را خارج کردیم.

– اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

خطیب زاده در ابتدا درباره آخرین اقدامات وزارت امور خارجه در خصوص اتباع ایرانی در اوکراین؛ گفت: نگرانی‌های ایرانیان مقیم کاملا قابل درک است. در وزارت خارجه تمهیدات گسترده‌ای اندیشیدیم. در هفته آخر بهمن بیانیه‌هایی که صادر کردیم، مقدمه‌ای بود که به ایرانیان بگوییم آنهایی که کار اضطراری ندارند از اوکراین خارج شوند و تعداد بسیار اندکی در آن روزها خارج شدند و بعد از آغاز جنگ تلاش گسترده‌ای توسط سفارت و برخی از تشکل‌ها در اوکراین انجام شد و تعداد قابل توجهی از ایرانیان را خارج کردیم.

سه فاز را داشتیم؛ فاز اول انتقال ایرانیان از مناطق جنگی به مناطق امن بود. صف طولانی برای ورود به لهستان است. دسترسی‌ها محدود است. تعداد زیاد قابل توجهی در ورشو اسکان داده شدند، تعدادی در بوداپست و بخارست و تلاش شده در مولداوی نیز کسانی که وارد می شوند، مرز را رد کنند و وارد رومانی شوند.

وضعیت جنگی در داخل اواکراین و عدم امکان دسترسی‌ها کار را سخت کرده است. تعدادی از ایرانیان اطلاعاتشان را ندادند و دسترسی به ما ندادند و یا مستقلاً کاری را کردند، که این‌ها در شرایط جنگی طبیعی است.

همچنان طرف‌های غربی و آمریکا تصمیم سیاسی خود را نگرفتند

وی درباره موضع ایران در خصوص مسائل باقیمانده در وین؛ گفت: سفر آقای باقری به تهران همانند بسیاری از سفرهایی که ایشان داشت برای انجام مشورت‌های لازم با تهران بوده. شورای عالی امنیت ملی راهبری مذاکرات را داشته، لذا سفر ایشان درباره موضوعات باقیمانده است.

پیش نویسی از توافق آماده شده و لازم بود مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. برخی موضوعات باقیمانده که دکتر باقری دستور العمل‌های لازم را نیاز داشت که با طرف‌های مقابل صحبت کند.

در سه موضوع اصلی همچنان طرف‌های غربی و آمریکا تصمیم سیاسی خود را نگرفتند. در تمامی تماس‌ها تلاش کردیم خطوط قرمز و منطق ایران برای طرف غربی روشن شود و مواضع تهران تبیین شود.

الان در نقطه‌ای هستیم که ابهامی برای واشنگتن و اروپا نیست و از خطوط قرمز خود عبور نمی‌‌کنیم و انتظار قطعی داریم طرف‌های غربی بیش از این کش ندهند.

دکتر باقری امروز صبح وارد وین شد تا مطمئن شود، موضوعات حل شده است، موضوعات مربوط به رفع تحریم‌ها و ادعاهای سیاسی درباره برنامه‌ هسته‌ای بوده و طی روزهای آتی باید شاهد باشیم طرف مقابل تصمیم خود را گرفته یا نگرفته است.

پیش‌نویس توافق وین

سخنگو در خصوص پیش نویس آماده شده؛ گفت: ‌پیش نویس به صورت مشترک آماده شده و بالای ۹۸ درصد به صورت مشترک نگاشته شده و آنچه باقیمانده مواردی است که باید مرتفع شود. موضوعاتی در حوزه رفع تحریم‌‌ها، تضامین و برخی ادعاهای سیاسی در حوزه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران باید در یک بستر مناسب آماده شود.

در وین نیستیم که توافق جدید کنیم. توافق در ۲۰۱۵ انجام شده است. در وین حضور داریم که مطمئن شویم اگر ایالات متحده می‌خواهد مسیر بازگشت به برجام را طی کند (مسیری یک روزه نخواهد بود و مسیری پر از راستی آزمایی برای آمریکاست)، همراه با انجام تعهدات رفع تحریمی ایالات متحده است.

آمریکا مسئول وضعیت فعلی است و باید اطمینان همه را جلب کند، با توجه به اینکه واشنگتن نشان داده تا چه میزان غیرقابل اعتماد است، طبیعی است که بند بند مذاکرات را با دقت جلو ببریم.

اگر اراده‌ای وجود داشته باشد برای حل و فصل موضوعات اندک باقی مانده ولی بسیار مهم و کلیدی برای انتفاع جمهوری اسلامی ایران از منافع اقتصادی برجام، در کوتاه ترین زمان امکان رسیدن به یک توافق خوب وجود دارد.

وی در خصوص جزئیات توافق؛ هم گفت: در خصوص جزئیات طبیعی است تا موقعی که توافق نشود و متن منتشر نشود نمی‌توان اینجا صحبت کرد اما به چند نکته اشاره می کنیم. اول اینکه سطح و کیفیت و میزان غنی سازی به سطح و میزانی که در برجام توسط ایران تعهد شده است. آنچه در وین در حال گفت‌وگو هستیم توافق احتمالی در حوزه رفع تحریم‌ها و گستره رفع تحریم‌ها خیلی وسیع‌تر از آن است که آمریکایی‌ها ادعا می‌کردند. در خصوص شفاف سازی و رفع ابهام در خصوص موارد تحریمی، برای اینکه استخوان لای زخم باقی نماند، در این توافق نکات حائز اهمیتی لحاظ شده است.

توافق قابل اتکاتر و پایدارتر در حال تدوین است و در حوزه دستاوردهای هسته‌ای، حفظ، صیانت و توان بازگشت پذیری ایران به عنوان تضمین ذاتی و خط قرمز ما بوده است.هر چقدر تضامین عینی توسط آمریکا دقیق‌تر داده شود در بندهای مقابل هم این نکته رعایت می‌شود.

در نقطه‌ای قرار داریم که اگر خطوط قرمز باقی مانده ایران و حقوق مشروع جمهوری اسلامی ایران رعایت شود در نقطه خوبی برای جمع بندی توافق قرار داریم.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اظهارات مذاکره کننده فرانسه در وین و ضرب الاجل تعیینی؛ گفت: اگر فرانسه سازنده‌تر از روز اول عمل کرده بود و تلاش نمی‌کرد مذاکرات را مدام با سکته روبرو کند و یا مسیر مذاکرات را که در مسیر برجام است به چیزهای غیربرجامی گره بزند، ماه‌ها قبل در نقطه‌ای قرار داشتیم که می توانستیم بر روی یک متن به عنوان پیش نویس صحبت کنیم.

مسؤولیت فرانسه در وضعیت فعلی برای همه روشن است. توصیه می کنم، فرانسه همه تلاش خود را داشته باشد تا در روزهای آینده دوباره خواب نما نشود و سکته دوباره‌ای را به گفت وگوها بدهد.

در چند ماه گذشته مدام از این تاریخ‌ها شنیدیم و بازی زمان ملال آور شده است. آن‌چه روشن است طرف مقابل باید متعهدانه وارد گفت‌وگو شود و نشان دهد پایبند رسیدن به توافق است و برای خروج از وضعیت فعلی ابتکار دارد.

الان چند موضوع بسیار کلیدی برای انتفاع جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است. اگر می‌خواهند توافقی داشته باشیم باید حسن نیت داشته باشند. توافق بدون حسن نیت انجام نمی شود.

برخی در مذاکرات فنی آژانس دخالت سیاسی می‌کنند

وی درخصوص مذاکرات با آژانس؛ هم گفت: برخی سؤالات ادعایی میان ایران و آژانس از ماه ها قبل موضوعاتش مطرح شده است. سفر دکتر کمالوندی به وین و یا سفر برخی مقامات آژانس طی هفته های گذشته به صورت عادی انجام شده است.

نکات فنی آژانس شنیده شده است. برداشت ما ماه ها قبل این بود که اگر نگاه فنی به سؤالات آژانس باشد تمامی این‌ها قابل بسته شدن بود. کما اینکه وقتی درخصوص دوربین های کرج گفت وگوهایی شد، همین مسیر پیش می رفت.

متاسفانه برداشت‌‌ها وجود دارد که برخی، در مذاکرات فنی آژانس دخالت سیاسی می‌کنند. پیام ما همواره این بوده که اجازه دهید آژانس مسئول راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب فنی بماند.

ایران روابط فنی بسیار خوبی را با حفظ بی طرفی آژانس همواره داشته است. این پرونده در خصوص برخی سؤالات ادعایی باید خیلی پیش تر بسته می‌شد.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص نگرانی نمایندگان مجلس در خصوص توافق احتمالی؛ گفت: صدای ملت و نمایندگان ملت را در جلسات علنی و در جلسات بسته با نمایندگان شنیدیم. دکتر امیرعبداللهیان هم بارها در جلسات کمیسیون امنیت ملی و صحن با نمایندگان به صورت خصوصی گفت‌وگو کرده و تعامل بسیار خوبی در سطح وزارت خارجه و مجلس وجود دارد. راهبری مذاکرات بر عهده شورای عالی امنیت ملی است. رئیس مجلس نیز عضو شوراست. دغدغه‌های نمایندگان را می‌‌دانیم. در وین نیستیم تا متن جدیدی جدا از برجام توافق کنیم. در وین هستیم که مطمئن شویم توافق ۲۰۱۵ این بار به درستی توسط آمریکا و سه کشور اروپایی اجرا شود.

هیچ چیزی بیشتر از تعهدات برجامی نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت و هیچ چیزی کمتر از منافع اقتصادی ملت ایران گفت‌وگو نکرده و نمی‌پذیریم و به خاطر بدعهدی و چندین سال خسارت به ملت ایران در مسائل رفع تحریمی پایدارتر مذاکرات را پیش می‌بریم. قانون مجلس الزام آور است و اگر توافق انجام شود و اگر به آن نقطه برسیم حتما نمایندگان مجلس هم متن را می‌بینند و در خصوص آن می‌توانند نظر دهند.

تاثیر تحولات اوکراین بر مذاکرات وین

وی در خصوص تاثیر تحولات اوکراین بر مذاکرات وین؛ گفت: همه کسانی که با دیپلماسی آشنا هستند می دانند که اصل بسیار جدی در حوزه دیپلماسی وجود دارد که پرونده های مختلف را در چارچوب و بستر خود پیگیری می کنند، حتی کشورهایی که با هم اختلاف نظرهای جدی دارند.

آنچه در وین هم انجام می شود، بر اساس یک فهم و شناخت توسط همه طرف های برجام به اضافه آمریکا شکل گرفته است. تاکنون همه رفتارها و گفت‌وگوها در وین حرفه‌ای و محترمانه بوده است و تلاش شده با وجود تمامی اختلافات در حوزه برجام از این گفت وگوها نتایج مناسبی حاصل شود.

توصیه به گفتگو میان اوکراین و روسیه برای توقف درگیری

خطیب زاده درخصوص خبر منتشر شده مبنی بر گفت‌وگو بین روسیه و اوکراین؛ گفت: این گفت‌وگو مورد نظر و توصیه ما از روز اول بوده و تا جای ممکن مذاکره فوری برای توقف درگیری‌ها باید در دستور کار قرار می‌گرفته و قرار بگیرد.

راه حل صلح آمیز و یا گفت وگوهای سیاسی، راه‌حل پایدار برای مشکلاتی است که دهه‌هاست در آن منطقه وجود دارد و ما تلاش می کنیم همه طرف ها را به یک گفت وگوی معنادار برای حل و فصل موضوعات ترغیب کنیم.

وی در خصوص موضع ایران در قبال روسیه؛ گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با روسیه، روابط چندلایه، چند بعدی و کاملا طبیعی برخواسته از حسن همسایگی و همچنین برخواسته از نیازهای طبیعی دو طرف و اراده سیاسی دو پایتخت برای ارتقاء این روابط به یک روابط ممتاز، ما در سالهای تحریم های به قول امریکا فلج کننده و فشار حداکثری تلاش کردیم که روابطمان را نسبت به عوامل سوم و تحریم های بیرونی تعریف کنیم. روابط طبیعی ایران با کشورهای دوست فارغ از فشار طرف های ثالث جلو خواهد رفت.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران