کد خبر:2786
پ
۱۴۰۰۰۹۲۹۱۰۴۲۴۷۱۳۸۲۴۳۱۲۶۰۴

خطیب‌زاده: اگر آمریکا تصمیم خود را گرفته باشد می‌توان به توافق رسید

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درباره روند مذاکرات وین گفت: اگر طرف‌های مقابل به ویژه آمریکا به هنگام بازگشت تصمیم خود را گرفته باشد، و بیشتر از برجام نخواهد و کمتر از برجام ندهد، می‌توان به سرعت به توافقی پایدار و قابل اتکا رسید. – اخبار بین الملل – به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعی..

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درباره روند مذاکرات وین گفت: اگر طرف‌های مقابل به ویژه آمریکا به هنگام بازگشت تصمیم خود را گرفته باشد، و بیشتر از برجام نخواهد و کمتر از برجام ندهد، می‌توان به سرعت به توافقی پایدار و قابل اتکا رسید.

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کشورهای سازشکار اولین قربانیان رژیم اشغالگر خواهند بود

سخنگوی وزارت خارجه درخصوص سفر رئیس رژیم صهیونیستی به امارات؛ گفت: بحران آفرینی در ذات رژیم جعلی اشغالگر قدس است و تنها براساس بحران آفرینی و ترور و خشونت و خونریزی دوام می‌آورد و حیاتش را در همین بحران آفرینی ها می‌بیند.

تنها رژیم آپارتاید در نظام بین‌الملل در حال حاضر رژیم اشغالگر قدس است و براساس تعاریف قطعنامه ۳۳۷۹ که آن را رژیم آپارتایدی نام برد، همان سیاست‌های آپارتایدی را پیگیری می‌کند. به دنبال سلطه یک نژاد و قوم اقلیت در سرزمین‌های اشغالی است و به دنبال اقدامات ظالمانه سیستماتیک بر علیه ساکنین اصلی فلسطین است. در سال ۲۰۱۸ با قانون نژادپرستانه دولت- ملت یهود صحه‌ای بر این رفتار نژادپرستانه خود گذاشت.

کشورهایی که در مسیر عادی سازی به بحران سازی های این رژیم کمک می‌کنند، باید بدانند ذات متجاوز این رژیم اولین قربانیانی را می‌گیرد همان هایی هستند که در مسیر عادی سازی قدم برمی‌دارند. ایران، نه تنها این اقدامات در مسیر عادی سازی را محکوم می‌کند، بلکه فکر می کند باید زودتر ندای بیدار ملت خود را بشنوند و به این تفرقه افکنی ها در دنیای اسلام و جهان عرب پایان دهند.

می‌توان به سرعت به توافقی پایدار و قابل اتکا در وین رسید

خطیب زاده در خصوص پیشرفت مذاکرات وین؛ گفت: مذاکرات طی سه هفته گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. در هر چهار حوزه رفع تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای، راستی آزمایی و اخذ تضامین پیشرفت وجود داشته است. البته در برخی زمینه‌ها پیشرفت‌ها قابل توجه‌تر و سرعت بهتر بوده و در برخی به خاطر بی عملی‌های طرف مقابل و یا عدم اخذ تصمیم‌های لازم و یا عدم ابتکار و خلاقیت لازم در طرف‌های مقابل با کندی‌هایی روبرو بوده که ما توصیه می‌کنیم بعد از بازگشت از پایتخت‌ها با تصمیمات لازم برگردند.

اگر طرف‌های دیگر به ویژه آمریکا وقتی به وین برمی‌گردد تصمیمات خود را اخذ کرده باشد و بر مطالبات به حق ایران صحه بگذارد و بیشتر از برجام مطالبه نکند ( و ما هم کمتر از برجام را قبول نمی‌کنیم) به سرعت می‌توان به توافق پایدار و قابل اتکا و خوب رسید.

ما سابقه‌ای که از اجرای برجام از سوی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی داریم مطلوب نیست. امروز منتظر پاسخ طرف‌های مقابل هستیم.

دولت سیزدهم موازی با آنچه که وزارت خارجه در حوزه رفع تحریم‌ها انجام می‌دهد، در حوزه خنثی سازی تحریم‌ها پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.

در مذاکرات وین با یک اجماع ملی و با استفاده از همه ظرفیت‌های داخلی گفتگوها به جلو می‌رود.

مراوادت در سطوح مختلف قطعا اثرات مستقیمی بر مفاهمه و تصمیم گیران کشور دارد. ایران و فرانسه هم در سطح مذاکره کنندگان و هم در سطوح عالی گفتگو داشته‌اند.

سخنگو همچنین در خصوص بحث مذاکره مستقیم با آمریکا گفت: موضع ایران کاملا روشن است. آنچه که در حوزه مذاکرات وین در حال اتفاق است کاملا روشن است. مسیری که انتخاب شده، مسیر مکتوب بوده تا همه اینها به صورت آرشیو و قابل اتکا باشد. مادامی که این روش لازم باشد، ادامه پیدا می‌کند و ما کماکان در آن نقطه قرار داریم.

مسائل منطقه‌ای را با کشورهای فرامنطقه‌ای مذاکره نمی‌کنیم

وی در ادامه گفت: رایزنی‌های مداوم میان دوستان در منطقه امری طبیعی است، بعضی مواقع شرایط اقتضا می‌کند که رایزنی‌ها منظم برگزار شود. سفر وزیر خارجه قطر هم بعد از مکالمه تلفنی در چارچوب رایزنی درباره موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای بود. ما همانطور که مسائل منطقه‌ای را با کشورهای فرامنطقه‌ای مذاکره نمی‌کنیم، مذاکرات با ۱+۴ را در چارچوب خود دنبال می‌کنیم.

خطیب زاده در خصوص تبادل برق عربستان و عراق گفت: از گسترش روابط بین کشورهای منطقه از جمله بین عراق و عربستان حمایت می‌کنیم. تلاش برای همگرایی را به نفع منطقه می دانیم. جمهوری از طراحان همگرایی های در منطقه ای است. هر چقدر همگرایی‌ها بیشتر شود فرصت‌ها بیشتر می‌شود و فضای کافی برای همگرایی هست و نیازی برای رقابت‌های بی جا نیست. عراق در ابعاد مختلف نیازمند این حمایت ها و همکاری‌هاست. بین ایران و عربستان تحول خاصی رخ نداده است و هرچقدر بتوانیم از فضای تقابل به سمت تعامل حرکت کنیم به نفع منطقه است.

واکنش به استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس توسط دولت کانادا

سخنگو در خصوص استفاده از از نام جعلی برای خلیج فارس توسط توئیتر وزارت خارجه کانادا؛ گفت: دولت کانادا برخی اختلافات سیاسی را به مسائل بچه‌گانه کشانده است و فراموش کرده این اختلافات نمی‌تواند بر مسائل روشن و حقوقی اثر بگذارد. طبیعی است که نام کشورها و مناطق نمی‌تواند تابعی از خواست سیاسی کشوری باشد. دولت کانادا اولین بار نیست که برای مطامع و اغراض سیاسی خود دست به این کارها می‌زند.

جامعه بسیار فرهیخته ایرانیان در کانادا هر روزه رفتار پر از ریای دولت کانادا را می‌بیند از یک طرف اشک تمساح می‌ریزد و از سوی دیگر به هویت ایرانی حمله کند. این اظهارات کمترین ارزش حقوقی و بین‌المللی ندارد ولی به خوبی ذات این دولت را نشان می‌دهد که در تجارت رأی هر کاری را می‌کند.

وظیفه قطعی دولت جمهوری اسلامی ایران، حفظ صیانت از تمامی ابعاد هویتی ایران و ایرانی است، از جمله صیانت از وضعیت ایرانیان در داخل کانادا که ما بعضاً گزارشات خوبی را در این زمینه دریافت نمی‌کنیم.

تلاش ایران برای پایان بخشیدن به جنگ یمن

خطیب زاده همچنین درباره تحولات یمن گفت: ائتلاف خودخوانده وحشیانه مردم یمن را هدف حملات کور خود قرار داده است. مردم یمن قربانی این تجاوز در چند سال گذشته هستند.
جمهوری اسلامی ایران همواره سعی کرده صدای مظلومیت مردم یمن باشد و در عین حال از سازوکارهای بین‌المللی استفاده کند که به درد و رنج مردم یمن و از طریق چارچوب‌های سیاسی و گفت‌وگوهای یمنی – یمنی پایان دهد. چرخه خشونتی که توسط برخی کشورهای منطقه علیه مردم یمن آغاز شده بی پایان است مگر این‌که نقطه پایانی بگذارند بر اقدامات تجاوزکارانه خود. مردم یمن باید بعد از سال‌ها محاصره از این وضعیت خارج شوند. و کشورهای منطقه به عنوان برادران باید کمک کنند، روزهای آینده برای مردم یمن ، روزهای بهتری باشد.

وی افزود: این روزها با اتفاقاتی که افتاده است تراژدی یمن عمیق‌تر می‌شود.

سفر اردوغان به ایران در دستورکار است

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران گفت: هنوز تاریخی برای سفر آقای اردوغان به ایران قطعی نشده اما این سفر در دستورکار است.

یک اتفاقی در حوزه لوله‌های انتقالی گاز به ترکیه افتاده بود که هیات آنها هم آمد و بازدید کرد و با همکاری ما با دوستانمان در ترکیه این مشکل حل می‌شود.

حقابه هیرمند قطعی است

وی درباره بحث حقابه هیرمند گفت: مردم غیور ما در آن منطقه با مشکل کم آبی و عدم دریافت حق اّبه از هیرمند روبه رو هستند و تجمعی مسالمت آمیز داشته اند که با برخی رفتارهای احساسی غیر قابل تایید، همراه شد. حق‌آبه ایران از هیرمند بر اساس توافقنامه ۱۳۵۱ قطعی است. متاسفانه علی رغم تایید هیأت حاکمه سرپرستی و گفته شان در خصوص باز کردن سد، آبی به مرزهای ایران نرسیده است. برای ما باز شدن سد مهم نیست دریافت حق‌آبه مهم است کلیه موانع را این هیأت باید مرتفع کند و این ملاک مهم است که تا چه میزان این هیأت مسئولیت پذیر و به توافقات دوجانبه و معاهدات بین‌المللی پایبند است. وزارت خارجه از همه ابزارهای خود استفاده کرده که این حق‌آبه تامین شود.

در کنار مردم و دولت سوریه هستیم تا به تجاوزات رژیم صهیونیستی پایان دهیم

خطیب زاده درباره حملات رژیم صهیونیستی به سوریه هم گفت: ذات رژیم صهیونیستی تجاوز است. ما نه تنها این تجاوز را محکوم می کنیم بلکه از تمامی توان خود استفاده می‌کنیم در کنار دولت و مردم سوریه به این تجاوزات پایان دهیم و کشورهای دیگر را هم ترغیب می کنیم که هشدارهای لازم را به این رژیم منتقل بکنند.

وی درباره اجلاس آستانه درباره سوریه هم گفت: اجلاس آستانه در دستورکار است و تاریخ آن باید مشخص شود، تلاش است که تا بهار تاریخ آن مشخص شود.

مشکل مغرب عادی‌سازی با رژیم اشغالگر برخلاف خواست ملتش است

سخنگو درخصوص اظهارات وزیر خارجه مغرب؛ گفت: این اولین بار نیست که وزیر خارجه مغرب این اظهارات بی اساس را مطرح می‌کند. به خاطر احترام به مردم مسلمان و فرهیخته مغرب همواره تلاش کردیم که بر سبیل «مرو کراما» عبور کنیم ولی خود وزیر خارجه مغرب بهتر از هر کسی می‌داند که رفتارهای این کشور در حوزه توسل به خشونت و دخالت‌های نظامی و اطلاعاتی در برخی کشورهای دیگر باعث چه تنش‌هایی در منطقه است.

مشکل اصلی حرکت برخی دولت مردان مغرب برخلاف خواست ملتشان و عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس است. باید زودتر به دامان ملت خود برگردند و به جای فرافکنی‌های بی ارزش تلاش کنند عضو مسئولی در جامعه اسلامی و کشورهای مسلمان باشند.

خطیب‌زاده درخصوص نشست کاری بین ایران و کره جنوبی درباره اموال مسدود شده ایران گفت: کره جنوبی بدهی‌های قطعی به ایران دارد، بانک مرکزی مطالبات چند میلیارد دلاری از طرف‌های کره دارد در ملاقات معاون وزیر خارجه کره جنوبی با معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در وین، پیشنهاداتی را مطرح کرده بودند که قرار شد نهادهای ذیربط در داخل ایران پیگیری کنند، که اینها پیگیری‌ها شده و امیدوار هستیم یک بار برای همیشه این پرونده بسته شود. متاسفانه تجربه خوبی از اظهارات قبلی مقامات کره‌ای وجود ندارد و امیدواریم این بار بتواند آنچه پیشنهاد شده به صورت عملیاتی و با نتیجه خوب حاصل شود.

وی درباره بخش پرسمان سامانه میخک گفت: قسمت پرسمان درباره تردد ایرانیان از چند هفته قبل روی سامانه میخک فعال شده و یک کمیته بین نهادی به میزبانی وزارت خارجه مدیریت آن را دارد. چندهزار درخواست در آنجا ثبت شده و پاسخ ۸۰ درصد آنها آماده شده است و برخی در پروسه است. آنهایی که پاسخ های خودشان را دریافت نکرده اند، می توانند، پیگیری کنند. برخی متقاضیان قرار است به سفارتخانه ها و نمایندگی‌های محل زندگی شان راهنمایی شوند تا بتوانیم جواب های دقیق تری را بدهیم.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران