کد خبر:2060
پ
۱۴۰۰۰۶۲۸۱۰۰۶۳۲۸۸۴۲۳۶۱۸۳۶۴

خطیب‌زاده: به دنبال توافق پایدار هستیم، نه موقت / گفتگوها با عربستان در دستور کار است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد در دستور کار ما قرار ندارد. – اخبار بین الملل – به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: دور آتی گفتگوها با عربستان به..

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد در دستور کار ما قرار ندارد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: دور آتی گفتگوها با عربستان به میزبانی عراق در دستور کار هست. به محض اینکه نهایی شود، عرض خواهم کرد. ما تلاش کردیم که به رغم تمام موارد اختلافی که هست، تلاش برای برقراری روابط پایدار را ادامه دهیم.

وی درباره اظهارات مقامات آمریکایی گفت: آمریکا عادت کرده که یکجانبه تحریم کند و فشار بگذارد و عادت نکرده که در روابط بین الملل از موضع برابر صحبت کند.

خطیب زاده افزود: ایران عاملین آمرین و مباشرین و تمام افرادی را که در این جنایت دست داشتند را پیگیری خواهد کرد و تا روزی که آنها به پیشگاه عدالت نیایند، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود… با تمامی توان خود جنایت آمریکا در آن شب را پیگیری می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مذاکرات وین گفت: آنچه در وین امروز اتفاق می افتد تلاش تمام طرف‌ها برای رسیدن به یک نتیجه پایدار است… در تمامی ۴ حوزه پیشرفت بوده، در برخی بیشتر و در برخی کمتر بوده است. ما به نقاطی رسیده‌ایم که به ما نشان خواهد داد که آیا طرف مقابل اراده لازم را دارد یا نه. سرعت گفتگوها برای ایران هم مهم است. اما این بستگی به طرف مقابل هم دارد. نمی شود که طرف مقابل با سرعت لاک پشت حرکت کند و ما با سرعت نور.

وی افزود: سفر معاو وزیر خارجه کره یک سفر با ابتکار خودشان بوده است، کما اینکه مقامات برخی کشورها هم به وین سفر کرده‌اند.

وی درباره مذاکرات وین گفت: ما هیچ موضوع دیگری فراتر از برجام را در وین نه مطرح کردیم و نه می‌پذیریم که مطرح شود. در چهار موضوع رفع تحریم‌ها، راستی آزمایی، دریافت تضامین و موضوعات هسته‌ای در وین گفتگو شده و درباره هیچ موضوعی فراتر از اینها گفتگو نکرده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال دستیابی به توافق موقت در وین گفت: ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مولفه را نداشته باشد در دستور کار ما قرار ندارد. همه باید مطمئن باشیم که بازگشت آمریکا همراه با راستی آزمایی و دریافت تضامین است و چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها هم باید انجام شود. اینها با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.

خطیب‌زاده گفت: سفر آقای رئیسی به روسیه سفری واجد ابعاد مختلف و در چارچوب همکاری‌های فیمابین ایران و روسیه است. هم ابعاد دوجانبه‌ای، منطقه‌ای و بین‌المللی دارد. روابط ایران و روسیه بر اساس حسن همسایگی شکل گرفته است… این سفر انشالله بزودی انجام می ‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره همکاری ترانزیتی ایران، ترکیه و امارات گفت: آنچه که در این منطقه در حال شکل گیری یک دینامیسم مبارک است. منطقه از رقابت‌های ناسالم و جنگ و خونریزی خسته است. که بسیاری از آنها توسط بازیگران خارجی تحمیل شده و برخی هم بر اثر سوء محاسبه بازیگران منطقه‌ای بوده است. ما از هر گونه همکاری‌های دوجانبه، سه جانبه یا چهارجانبه یا چندجانبه استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر هیات سرپرستی موقت افغانستان به تهران گفت: گفتگوهای بسیار خوبی در این سفر صورت گرفت.

وی افزود: وزیر امور خارجه آخر این هفته به چین می‌رود.

این خبر تکمیل می‌شود.

فدراسیون صنعت نفت ایران