کد خبر:5706
پ
۱۴۰۰۱۲۱۸۰۸۵۴۴۷۳۸۲۴۹۳۳۵۵۴

خطیب زاده: گفتگوهای وین متوقف نشده/ انتقال سانتریفیوژها از کرج به نطنز با اطلاع آژانس صورت گرفت

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درخصوص روند مذاکرات احیای برجام در وین گفت: این گفت‌وگوها متوقف نشده و از طریق هماهنگ کننده گفت‌وگوهای وین در حال انجام است. – اخبار بین الملل – به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسان..

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان درخصوص روند مذاکرات احیای برجام در وین گفت: این گفت‌وگوها متوقف نشده و از طریق هماهنگ کننده گفت‌وگوهای وین در حال انجام است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

خطیب زاده در ابتدا درخصوص تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه؛ گفت: آن‌چه ما امروز شاهد آن در جهان اسلام هستیم، موضوع اول جهان اسلام یعنی فلسطین در محاق قرار گرفته است. درحالی که این رژیم سعی می‌کند این موضوع را به موضوع ثانوی تبدیل کند، کشورهای مختلف جهان اسلام باید کاری کنند که این تلاش شکست بخورد. افکار عمومی جهان اسلام به رغم دسیسه‌های رژیم آپارتاید صهیونیستی همچنان موضوع فلسطین را موضوع اول خودش می‌داند.

فلسطین موضوع مقوم سازمان همکاری اسلامی و تمام کشورهای آزاده است. متاسفانه سنتی برای این رژیم غاصب شده که هرگاه روابط خود را برخی کشورها آشکارسازی می‌کند، این رژیم جری تر می شود.

جمهوری اسلامی ایران بنابر نقش در جبهه مستضعفان جهان تلاش می‌کند دیدگاه‌های جهان اسلام نسبت به موضوع فلسطین نزدیک‌تر باشد. تمامی ابعاد مختلف قضیه فلسطین نشان می‌دهد که این موضوع، موضوع اول جهان اسلام است و امیدواریم وعده الهی هر چه زودتر محقق شود.

رفت‌وآمد دیپلمات‌های هیئت حاکمه افغانستان ربطی به شناسایی ندارد

وی در خصوص تنش مرزی بین ایران و افغانستان در دوغارون؛ گفت: مرزداران غیور ما در مرزهای ما با افغانستان به جهت اوضاع داخلی افغانستان و نا آشنایی احتمالی برخی از ماموران مرزی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان که در مرزهای ایران مستقر کرده با خویشتنداری تا امروز رفتار کرده‌اند. البته تکرار این موضوع جای نگرانی جدی دارد، ضمن آنکه مرزداران ما مسؤولیت دارند از هرگونه تردد غیرقانونی جلوگیری کنند و آمادگی داریم تعلیمات را در خصوص نقاط مرزی و رفتار حرفه‌ای، به مرزبانان جدید افغانستان بدهیم. امیدواریم این خویشتنداری باعث سوءبرداشت طرف مقابل نشده باشد.

سخنگو درخصوص اعزام یک دیپلمات از هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به محل سفارت افغانستان در تهران؛ گفت: رفت و آمد دیپلمات‌ها بین مرکز و سفارتخانه‌ها امری عادی است که در دوره های سه، چهار و پنج ساله براساس تصمیم کشورهای فرستنده انجام می شود و در کنوانسیون‌های بین‌المللی پیش بینی شده و امر جدیدی نبوده و ربطی به شناسایی و موضوعات دیگر ندارد.

سفارتخانه افغانستان در تهران با آمار چند هزار مراجعه کننده روبرو است و تعداد زیادی کارمند به ویژه در بخش کنسولی لازم دارد و باید مساعدت کنیم کارهای این سفارتخانه بعد از پایان ماموریت کارکنانش متوقف نشود.

سخنگو درخصوص حق آبه هیرمند؛ هم گفت: حق‌ آبه قراردادی بین ایران و افغانستان است که از سال‌ها دور وجود داشته و طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حاکمیت معقول و ثبات آفرین در این منطقه تلاش می کند نکات اختلافی را از طریق مرضی الطرفین و گفت وگو حل کند و کمیساران عالی آب با هم دیدارهایی داشته‌اند و برخی اقدامات ناکافی از سوی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان انجام شده است. ما امیدوار هستیم در ادامه مسیری که می بینیم، به یک اقدام قطعی سازنده برسیم.

وی در خصوص انفجارهای زنجیره‌ای در افغانستان که هزاره‌ها و شیعیان را هدف قرار داده‌اند؛ گفت: وضعیت افغانستان به شمول تمامی گروه‌های قومی و مذهبی برای جمهوری اسلامی ایران از روز اول مهم بوده است و مسؤولیت قطعی هیأت حاکمه افغانستان نسبت به تمامی اقوام و گروه‌ها یادآوری شده است. ما در افغانستان اقلیتی نداریم، اقوامی داریم که همه به طور مشترک در امروز و فردای افغانستان شریک هستند. یادآوری کنم مسؤولیت قطعی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان را نسبت به تامین امنیت همه اقوام در افغانستان. جمهوری اسلامی ایران بسیار متأسف است که این هیأت هنوز نتوانسته امنیت لازم را در برخی مناطق برقرار کند.

این اقدامات تروریستی به شدت محکوم می شود. ما آمادگی داریم، تجربیات خودمان را در مبارزه با این گروه های تروریستی به هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان منتقل کنیم تا شاهد افغانستانی بهتر برای مردم افغانستان باشیم.

دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان مثبت بود

سخنگو درخصوص دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان؛ گفت: دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در بغداد با تلاش‌هایی که دولت عراق انجام داده بود و تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان در روز پنجشنبه هفته گذشته برگزار و گفت‌وگوها رو به جلو و مثبت بود. چارچوب‌هایی که از قبل پیش بینی شده بود، در این گفت وگوها تماماً مورد بررسی قرار گرفت و گفت‌وگوها جدی بود و اگر به سطح سیاسی درجه یک ارتقا پیدا کند، می توان انتظار داشت که به سرعت شاهد پیشرفت‌های جدی در حوزه های مختلف در چارچوب مذاکرات باشیم.

گفتگوهای وین متوقف نشده است

خطیب زاده درخصوص مذاکرات وین و گفت‌وگوهای تلفنی دکتر امیرعبداللهیان و بورل؛ گفت: در مذاکرات، آنچه مربوط به ایران و اتحادیه اروپا و روسیه و چین است، تمام شده و هماهنگ کننده گفت وگوها در برجام در حال پیش بردن آن چیزی است که بین ایران و ایالات متحده باقیمانده است. البته هر دو طرف ایران و اروپا، هم آقای جوزف بورل و هم دکتر امیرعبداللهیان بر این باور مشترک بودند که طولانی شدن تنفس به نفع گفت وگوها نیست و هرچه زودتر این تنفس با یک دیدار حضوری تازه شود، هنوز تصمیمی درباره این که این دیدار در کجا و در چه سطحی انجام شود گرفته نشده است، اما در دستور کار است. آنچه مهم است؛ این گفت‌وگوها متوقف نشده و از طریق هماهنگ کننده گفت‌وگوهای وین در حال انجام است.

به اسم آزادی به مقدسات مسلمانان توهین صورت نگیرد

وی درخصوص توهین به مقدماست در برخی کشورهای غربی؛ گفت: اقداماتی که در برخی کشورهای اسکاندیناوی مشاهده شد منزجر کننده بود و وزارت امورخارجه بنابر وظیفه ذاتی اش موضوع را از طریق وزارت خارجه‌های مقابل پیگیری کرده است. موضوع صرفاً بیانه نیست بلکه گنجاندن این موضوعات در دستور کار همکاری ها و گفت وگوهاست. وزارت خارجه‌ سوئد و مقاماتی که با آنها صحبت کردیم نیز اعلام برائت کرده‌اند، ولی ما انتظار داریم، به اسم آزادی، آزادی قربانی نشود و به مقدسات مسلمانان توهین صورت نگیرد.

انتقال سانتریفیوژها از کرج به نطنز با اطلاع آژانس صورت گرفت

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درخصوص انتقال سانتریفیوژ ها به نطنز؛ گفت: ایران عضو ان.پی.تی است و رژیم عدم اشاعه‌ را پذیرفته و مقررات پادمان را تابع النعل بالنعل انجام داده است و انتقال سانتریفیوژها هم پس از خرابکاری برای قرار گرفتن در جای امن از کرج به نطنز با اطلاع آژانس صورت گرفته است و براساس تعهدات ما در معاهده عدم اشاعه این اجازه را داریم که براساس نیازهای صلح آمیز خود هر اقدامی را با اطلاع و زیر نظر آژانس انجام دهیم.

حملات سایبری اخیر

وی در خصوص حملات سایبری اخیر؛ نیز گفت: ما فقدان جدی در قوانین آمره بین‌المللی در خصوص مباحث سایبری احساس می کنیم، کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنند تا تفاهم نامه های بین‌المللی در این خصوص شکل گیرد.

متاسفانه این حملات جدید نیست و بعضی روزها تا چند هزار حمله سایبری به تارنماها و پایگاه های وزارتخانه‌های مختلف در ایران صورت می‌گیرد. ردیابی این موارد کار ساده‌ای نیست. مرکز ملی فضای مجازی این موضوع را همواره در دستورکار دارد.

خطب زاده در خصوص تحقق دیپلماسی قضایی؛ گفت: دکتر غریب آبادی هفته گذشته با دکتر امیرعبداللهیان در وزارت خارجه گفت‌وگوهایی داشت و قرار شد در حوزه حقوق شهروندی و معاضدت‌های قضایی همکاری‌های نزدیک‌تری داشته باشیم.

انصافاً طی دوره اخیر روابط وزارت خارجه و قوه قضائیه به یک نقطه اشتراک رسیده است، برای حمایت از موضوعات ایرانیان در خارج از کشور قوه قضاییه نهایت همکاری را با ما داشته است. این همکاری ها در راستای امضای تفاهم‌نامه‌ها برای معاضدت‌های قضایی، انتقال زندانیان و محکومان و نیز حوزه فراهم آوری اطلاعات و دستاورد‌ها یا حتی موضوعات انسانی و بشردوستانه است که بعضا بدون همکاری قوه قضاییه اساسا در این حوزه‌ها نمی‌توان اقدامی کرد.

قوه قضاییه در حوزه‌های مختلف راهگشایی و گره گشایی داشته و ادامه این مسیر کمک می‌کند که بیشتر موفق شویم.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران