کد خبر:3876
پ
۱۴۰۰۱۲۱۰۰۹۲۸۰۲۳۲۸۲۴۸۸۲۸۸۴

رایزنی فیصل المقداد با مقام ایرانی/ تداوم روند آشتی ملی در سوریه

وزیر امور خارجه سوریه در دیدار با مشاور ارشد وزیر خارجه ایران تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری سوریه(سانا)، «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه امروز با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خ..

وزیر امور خارجه سوریه در دیدار با مشاور ارشد وزیر خارجه ایران تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری سوریه(سانا)، «فیصل المقداد» وزیر امور خارجه سوریه امروز با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و هیئت همراه دیدار و در خصوص روابط متمایز دو کشور، ادامه هماهنگی‌ها و رایزنی‌ها و تحولات سوریه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد.

دو طرف در مورد رد هرگونه مداخله خارجی در کار کمیته بحث قانون اساسی سوریه، اجماع نظر داشتند.

در این راستا، المقداد، تعامل سازنده هیئت سوری در دورهای بحث قانون اساسی سوریه و اهمیت تداوم آن بر اساس ضوابط و مراجع حاکم بر کار آن را ضروری دانست.

وزیر امور خارجه سوریه همچنین تحولات مثبت در حال وقوع در سوریه به ویژه گسترش روند آشتی ملی در استان های مختلف سوریه را ارائه کرد.

از سوی دیگر، خاجی توضیحاتی درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات جاری پرونده هسته‌ای ایران و اهمیت پایبندی طرف‌های غربی به الزامات این توافق به ‌ویژه در خصوص لغو تحریم‌ها را ارائه کرد.

خاجی مجددا بر حمایت ایران از سوریه در مواجهه با چالش‌های کنونی تاکید کرد.

وی پس از این دیدار در بیانیه‌ای در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه بین دو کشور، بیان کرد که این روابط همواره در حال گسترش است.

خاجی با اشاره به مرحله بازسازی و شرایط جدید اقتصادی در سوریه، از توسعه و ثباتی که شاهد آن است ابراز خرسندی کرد.

وی بر ادامه رایزنی‌های دو کشور در خصوص بازگشت آوارگان و برگزاری هفتمین جلسه کمیته برای بحث در مورد قانون اساسی و موانع پیش روی آن تاکید کرد.

تداوم روند آشتی ملی در سوریه

خبر دیگر از سوریه اینکه، باوجود موانع و اقدامات توسط شبه نظامیان (قسد) مورد حمایت اشغالگران آمریکایی و عناصر وابسته به ترکیه برای جلوگیری از پیوستن آنان به روند حل و فصل و آشتی ملی سوریه که مشمول افراد تحت تعقیب می شود، مراکز آشتی ملی در دیرالزور و حومه استان حلب و رقه شاهد حضور فزاینده سوری‌هاست.

کشور سوریه ,

سانا گزارش داد: دهها نفر از افرادی که به وضعیت آنها رسیدگی شده است، در مرکز سالن العامل در دیرالزور تاکید کردند که این حل و فصل فرصتی ارزشمند برای بازگشت آنان به زندگی عادی خود است.

خبرنگار سانا در شهرک «سبخه» در حومه شرقی استان رقه گزارش داد: امروز، علیرغم موانع و اقدامات توسط شبه نظامیان (قسد) برای جلوگیری از رسیدن آنان به مراکز، تعدادی از افراد تحت تعقیب و فراریان از خدمت سربازی به این مرکز مراجعه کرده تا وضعیت خود را حل و فصل کنند.

تعدادی از افراد که وضعیت خود را حل و فصل کرده‌اند در این باره گفتند که این حل و فصل‌ها به راحتی و بدون هیچ مانعی انجام می‌شود.

در همین راستا، در حومه شرقی استان حلب در مراکز «دیرحافر» و«مسکنه»، شمار زیادی از افراد تحت تعقیب به روند حل و فصل پیوستند و تاکید کردند که خواستند از این فرصت ارزشمند برای بازگشت به زندگی عادی شان استفاده کرده‌اند، و در روند باسازی سهیم باشند.

پیش از این نیز استان درعا شاهد اجرای توافق مصالحه میان دولت سوریه و عناصر مسلح با میانجیگری روسیه بود. در پی این توافق، نیروهای ارتش سوریه، بدون درگیری وارد محله «درعا البلد» در شهر درعا و شهرک‌ها و شهرهای «نوی»، «الیادوده»، «مزیریب»، «طفس»، «تل شهاب»، «حوض الیرموک» و شهرک‌ها و روستاهای دیگر شد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران