کد خبر:5980
پ
۱۴۰۰۱۰۲۷۱۶۲۵۳۰۵۵۵۲۴۵۵۴۲۹۴

روایت خانواده حمید نوری از موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه وی در سوئد

دختر حمید نوری در مصاحبه‌ای موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه این شهروند ایرانی زندانی در سوئد را برشمرد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حمید نوری در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹ با تبانی نظام قضائی سوئد و گروهک تروریستی منافقین دستگیر شد. دو نفر از اعضای این گروهک آبان‌ماه ۹۸ از طری..

دختر حمید نوری در مصاحبه‌ای موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه این شهروند ایرانی زندانی در سوئد را برشمرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حمید نوری در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹ با تبانی نظام قضائی سوئد و گروهک تروریستی منافقین دستگیر شد. دو نفر از اعضای این گروهک آبان‌ماه ۹۸ از طریق یک دفتر حقوقی در انگلیس گزارشی حاوی ادعاها و اتهامات واهی علیه نوری به مقام‌های سوئدی ارائه می‌کنند و همزمان به بهانه حل و فصل اختلافات خانوادگی دخترخوانده نوری، وی را به سوئد می‌کشانند.

در ده‌ها جلسه دادگاه که علیه حمید نوری برگزار شد غیر از شهادت اعضای گروه تروریستی منافقین هیچ مستندات قابل توجهی علیه ایشان مطرح نشده است. وکلای نوری دی‌ماه سال جاری گفته بودند در جلسات قبلی دادگاه چندین نوبت مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی سوئد قرار گرفته است.

حمید نوری اما یک کارمند ساده قوه قضائیه بوده که از سال ۷۰ خود را بازنشسته کرده و ۳۰ سال است که شغل آزاد دارد. حمید نوری در فرصت کوتاهی که دادگاه برای دفاع از خود به او داده، علاوه بر افشاگری در خصوص سوابق جنایتکارانه منافقین در ایران، نسبت به چگونگی ربوده شدن، روند دادرسی و نوع برخوردها در زندان انفرادی سوئد نیز اعتراضات صریحی انجام داده که حقیقت حقوق بشر غربی و نوع برخورد سیاسی آنها با این موضوع انسانی را به خوبی هویدا می‌کند.

دختر و همسر نوری در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «پرس‌تی‌وی» به موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه ایشان اشاره کرده‌اند.

متن این مصاحبه با اعضای خانواده حمید نوری به شرح زیر است:

بعد از بازداشت آقای نوری در نوامبر ۲۰۱۹ آبان ۹۸ تا چه مدتی از ایشان خبر نداشتید و تماسی بین شما برقرار نشد؟

(همسر اقای نوری) در آبان ماه که ایشان به سوئد سفر کردند، مدتی از ایشان بی خبر بودیم و من و فرزندانم در نگرانی به سر می بردیم تا اینکه از رسانه ها مطلع شدیم که چنین اتفاقی برای ایشان افتاده و حدود هفت تا هشت ماه از ایشان بی خبر بودیم تا اینکه به من اطلاع دادند که می توانم به سفارت سوئد بروم و در یک شرایط خاصی با ایشان صحبت کنم. من به تنهایی وارد سفارت شدم و در آنجا با تلفن با ایشان تماس داشتم. البته آقای نوری با من تماس گرفتند و تحت کنترل پلیس بودند و در چند دقیقه توانستم فقط احوالپرسی داشته باشم و این اولین تماس من با آقای نوری بود.

آیا در طول این دوسال و چند ماه گذشته شرایط ملاقات حضوری شما و آقای نوری فراهم شده است؟ اگر شده است چه زمانی؟

(همسر اقای نوری) ما در طول مدت دو سال و نیمی که ایشان در بازداشت هستند چندین بار به سوئد سفر کردیم ولی تا دو سال بنا به شرایط خاصی که وجود داشت، موفق به ملاقات نشدیم. بعد از دوسال به من، پسرم و دخترم اجازه ملاقات داده شد که این ملاقات بسیار کوتاه بود.

در این مدت در رسانه ها اخبارمتعددی از نقض حقوق بشر فردی آقای نوری منتشر شده؛ حتی ایشان مطرح کرده که توسط پلیس سوئد مورد ضرب و شتم قرارگرفته امکانش هست در این مورد برای ما توضیحی بدهید؟

(دختر آقای نوری) اگر بخواهم واقعیت را از نقض حقوق بشر بگویم موارد اینقدر متعدد هست که نمی دانم از کجا بگویم. حقوق بشر از لحاظ خانواده اصلا رعایت نشده و پدر من در بدترین شرایط دستگیر شده است. ایشان با دعوت یک خانواده به سوئد سفر کرده و در واقع آنجا مهمان بوده؛ تصورش را هم نمی کرد که به این شکل دستگیر شود. ایشان وقتی داشتند از هواپیما خارج می شدند به بدترین شکل ممکن توسط چندین پلیس قوی هیکل به بدترین شکل جلوی یک سری افراد ایرانی و خارجی دستگیر شدند. آبروی ایشان را بردند و ایشان را تحقیر کردند؛ با زور و وضعیت بدی ایشان را دستگیر کردند و به سلول انفرادی بردند.

ایشان در لحظات اولیه خیلی شوکه شده بودند و خیلی حال بدی داشتند و واقعا من نمی دانم این چه حقوق بشری هست که یک فردی را به این صورت دستگیر بکنند و خانواده اش را بی اطلاع بگذارند. خیلی شوک بدی برای ما بود؛ وقتی متوجه شدیم که پدرمان نیستند و چند روزی از ایشان بی خبر بودیم. یکی دیگر از مواردی که می توان نام برد به عنوان نقض آشکار حقوق بشر این است که پدر من به دلیل سنشان از عینک استفاده می کنند؛ بارها و بارها درخواست چشم پزشکی کردند ولی از این کمترین حق یک زندانی هم از ایشان دریغ کردند. مورد دیگری هم که هست؛ شب قبل از اینکه کیفر خواست را به ایشان بدهند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و برگه هایی که یادداشت شخصی ایشان بوده، گرفتند و بارها و بارها توسط پلیس سوئد تحقیر شدند.د ر کشوری که این همه ادعای حقوق بشر می باشد این مقدار نقض حقوق بشر بسیار قابل توجه است.

بیانیه خانواده حمید نوری در اعتراض به روند محاکمه وی در سوئدکمدی سیاه منافقین در سوئد؛ سازمان‌های بین‌المللی به روند غیرقانونی دادگاه حمید نوری، واکنش نشان می‌دهند؟

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران