کد خبر:4470
پ
۱۴۰۰۰۹۲۳۱۶۳۹۳۴۱۳۴۲۴۲۷۳۰۷۴

روایت پولیتیکو از جلسه‌ای محرمانه در کنگره درباره مذاکرات وین

یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه روایتی از جلسه‌ای محرمانه در مجلس نمایندگان آمریکا با حضور دو مقام دولت جو بایدن درباره برجام ارائه کرده است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دو مقام ارشد دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با نماینده‌های کنگره..

یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه روایتی از جلسه‌ای محرمانه در مجلس نمایندگان آمریکا با حضور دو مقام دولت جو بایدن درباره برجام ارائه کرده است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دو مقام ارشد دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با نماینده‌های کنگره مدعی شده‌اند مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین به مسائل نهایی رسیده است. پایگاه پولیتیکو مدعی شده این اظهارات نشانه‌ای دیگر از حصول قریب‌الوقوع توافق در وین است.

طبق نوشته این رسانه، «برت مک‌گورک»، دستیار ارشد شورای امنیت ملی آمریکا و «راب مالی»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در جلسه‌ای محرمانه با شرکت اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان حضور داشت.

پولیتیکو به نقل از سه مقام که یا جزو حاضران در جلسه محرمانه مذکور بوده‌اند و یا از محتوای آن اطلاع داشته‌اند نوشته دو مقام آمریکایی با لحنی مثبت درباره به سرانجام رسیدن تلاش‌های یک ساله دولت جو بایدن برای احیای برجام ابراز امیدواری کرده‌اند.

یک قانونگذار حزب دموکرات که به شرط عدم افشای نام با پولیتیکو مصاحبه کرده گفت: «توافق، نزدیک است و فقط منتظر تصمیم ایران است. روسیه از تصمیم خودش برای برخوردار شدن از تخفیف تحریم‌ها عقب‌نشینی کرده است.»

با وجود این، یک مقام ارشد آمریکایی که نزدیک به مذاکرات است گفته که لحن مک‌گورک و راب مالی بیشتر خنثی بوده. این مقام تأکید کرده که حصول توافق نه قطعی است و نه قریب‌الوقوع و دولت بایدن به همان اندازه که برای دنیای با توافق آماده می‌شود، در حال آماده شدن برای دنیای بدون توافق است.

رسانه آمریکایی تلاش کرده لحن اصطلاحاً مثبت مک‌گورک و رابرت مالی را به عقب‌نشینی ادعایی روسیه از درخواست خود برای اخذ تضمین در خصوص عدم ممنوعیت سرمایه‌گذاری و تجارت میان تهران و مسکو بعد از احیای برجام پیوند بزند.

مقام‌های روسیه در روزهای گذشته گفته‌اند که از آمریکا تضمین مکتوب دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه به بهانه تحولات اوکراین، در همکاری‌های صلح‌امیز هسته‌ای میان ایران و روسیه اخلال ایجاد نخواهد کرد.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران