کد خبر:6638
پ
۱۴۰۰۱۲۰۹۱۱۱۸۲۳۵۳۶۲۴۸۷۶۶۹۴

روزنوشت‌های خبرنگاران تسنیم از اوکراین/ چرا روسیه از چندکیلومتری کی‌یف عقب‌نشینی کرد؟

روس‌ها در میدان نبرد با اوکراینی‌ها شکست نخوردند و به‌خلاف چیزی که رسانه‌های جریان اصلی غربی روایت می‌کنند، تانک‌های روسیه در خاک اوکراین زمینگیر نشدند. – اخبار بین الملل – عظیم امیدی و علیرضا کارگزار خبرنگاران خبرگزاری تسنیم از چند روز پیش از طریق رومانی به اوکراین رفته‌اند که گزارش‌های آنان طی روز..

روس‌ها در میدان نبرد با اوکراینی‌ها شکست نخوردند و به‌خلاف چیزی که رسانه‌های جریان اصلی غربی روایت می‌کنند، تانک‌های روسیه در خاک اوکراین زمینگیر نشدند.

– اخبار بین الملل –

عظیم امیدی و علیرضا کارگزار خبرنگاران خبرگزاری تسنیم از چند روز پیش از طریق رومانی به اوکراین رفته‌اند که گزارش‌های آنان طی روزهای قبل در تسنیم منتشر شده است. مهدی خانعلی‌زاده دیگر خبرنگار تسنیم نیز از طریق لهستان وارد اوکراین شده است و او نیز روزنوشت‌ها و گزارش‌‌های خود را از آنچه دیده است با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد.

آنچه در ادامه می‌آید روزنوشت جدید آقای مهدی خانعلی‌زاده است:

چیزی که در این یک هفته حضور در اوکراین به‌صورت خاص برای من یک دستاورد محسوب می‌شود، رسیدن به پاسخِ این سؤال است که «چرا روسیه در چندکیلومتری پایتخت اوکراین، متوقف شد و نهایتاً عقب‌نشینی کرد؟ آیا این مسئله، ارتباطی به مقاومت اوکراینی‌ها دارد یا یک راهبرد از پیش تعیین‌شده از سوی مسکو بوده است؟»؛ سؤالی که تا در تهران بودم، جواب روشنی برایش نداشتم و همیشه به‌صورت یک ابهام جدی در ذهنم بود.

مشاهداتی که در این چند روز از شهرک‌های ایرپین و بوچا در حومۀ کی‌یف و سفر به «چرنیگوف» در مرز بلاروس با اوکراین داشتم، به من اثبات کرد که ارتش روسیه در همان یکی دو روز اول، تمام موانع را کنار زده و خیلی راحت تا عمق خاک این کشور نفوذ کرده؛ بنابراین قاعدتاً نباید مشکلی برای فتح کی‌یف هم می‌داشته است اما چیزی که این روند را متوقف کرده، اشتباه از آب درآمدن تحلیل ساکنین کرملین بوده است. روس‌ها از ابتدا قصدی برای تصرف و یا اشغال کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین نداشتند و خیال می‌کردند بعد از این حجم از حضور نظامی در خاک این کشور، دولت اوکراین به‌سرعت شروط مسکو را ـ عدم عضویت در ناتو، به‌رسمیت شناختن شبه‌جزیره کریمه به‌عنوان خاک روسیه و به‌رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌خواهی خودمختار دونتسک و لوهانسگ ـ می‌پذیرد و جنگ به پایان می‌رسد اما این‌طور نشد.

با ایستادگی دولت اوکراین که با تهییج و تشویق آمریکا صورت گرفت، روس‌ها که از ابتدا هم قصدی برای تصرف پایتخت و شهرهای دیگر نداشتند، از این مناطق عقب‌نشینی کردند و تمرکز خود را بر جبهۀ نبرد اصلی ـ یعنی دونباس ـ قرار دادند. فتح کامل «ماریوپول» و تصرف کامل «خرسون» از سوی ارتش روسیه هم صحت این تحلیل را مشخص می‌کند.

در واقع، روس‌ها در میدان نبرد با اوکراینی‌ها شکست نخوردند و به‌خلاف چیزی که رسانه‌های جریان اصلی غربی روایت می‌کنند، تانک‌های روسیه در خاک اوکراین زمینگیر نشدند؛ بلکه روس‌ها در میدان سیاست آسیب دیدند و مجبور به تغییر تاکتیک در میدان نبرد شدند که البته میوه‌اش را هم در دونباس چیدند.

دقیقاً به همین علت بود که همین امروز ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین صراحتاً اعلام کرد که تنها راه‌حل پایان این جنگ، دیپلماسی و مذاکره است؛ نه عملیات نظامی؛ دقیقاً به‌خلاف رویکردی که کاخ سفید نسبت به این بحران دارد و خواستار فرسایشی شدن جنگ برای ارتش روسیه ـ قاعدتاً به‌قیمت جان سربازان اوکراینی و نابودی زیرساخت‌های این کشور ـ است.

حالا و با این تحلیل که برگرفته از مشاهدات در میدان نبرد است، می‌توان گفت که روسیه به برخی اهداف از پیش تعیین‌شدۀ خود رسیده است اما با هزینه‌ای بسیار فراتر از چیزی که پیش‌بینی کرده بود… .

روزنوشت‌های خبرنگاران تسنیم از اوکراین/ اینجا دیگر خبری از جنگ نیست؛ مگر در ویترین مغازه‌ها!روزنوشت‌های خبرنگاران اعزامی تسنیم به اوکراین؛ کمین سنگین رسانه‌ای غرب و غافلگیری روسیهروزنوشت‌های خبرنگاران تسنیم از اوکراین/ اینجا خارکف؛ خط مقدم جنگ روسیه و اوکراینروزنوشت‌ خبرنگاران تسنیم از اوکراین؛ «آمریکا اوکراین را قربانی حفظ نظم جهانی کرد»روزنوشت‌ خبرنگاران تسنیم از سفر اوکراین؛ اینجا لویو؛ نمادی از سازماندهی فرهنگی مردم اوکراین علیه روسیه

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران