کد خبر:3200
پ
۱۴۰۰۱۱۲۱۱۴۵۵۳۷۲۹۶۲۴۷۳۰۴۹۱۰

سیاستمدار لبنانی: مردم لبنان خواستار تقویت روابط با ایران و شرق هستند/ پروژه آمریکا علیه بیروت به نتیجه نمی‌رسد/ مصاحبه

یک شخصیت برجسته لبنانی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در سطوح مختلف و حسن‌نیت این کشور برای کمک به لبنان تأکید کرد که در سایه مقاومت مردمی، واشنگتن قادر به اجرای پروژه خود در لبنان نیست. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سایه فشارها و محاصره خفقان‌آوری که آمریکا علیه لبنان..

یک شخصیت برجسته لبنانی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در سطوح مختلف و حسن‌نیت این کشور برای کمک به لبنان تأکید کرد که در سایه مقاومت مردمی، واشنگتن قادر به اجرای پروژه خود در لبنان نیست.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سایه فشارها و محاصره خفقان‌آوری که آمریکا علیه لبنان تحمیل کرده است و همچنین کمپین تحریم گسترده‌ای که اخیراً کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ضد این کشور به‌راه انداخته‌اند، لبنانی‌ها در وضعیت اقتصادی و معیشتی وخیمی به‌سر می‌برند، از طرف دیگر هم‌زمان با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان موج توطئه‌های غربی ـ آمریکایی ـ عربی در این کشور با شدت بیشتری دنبال می‌شود.

در همین زمینه مصاحبه‌ای با «کمال شاتیلا» رئیس کنگره مردمی ناصری لبنان داشته‌ایم.

وی در این گفت‌وگو درباره آخرین تحولات و اوضاع لبنان صحبت کرد و وضعیت این کشور را فاجعه‌بار توصیف و از ایالات متحده به‌دلیل محاصره سیاسی و اقتصادی که علیه لبنان تحمیل کرده است انتقاد کرد. او همچنین به پرونده انفجار بندر بیروت اشاره کرده اظهار داشت که تحقیقات در این پرونده از روند قضایی وارد روند سیاسی شده است و این یک رسوایی بزرگ است؛ زیرا لبنانی‌ها و خانواده‌های قربانیان حق دارند حقایق را آن‌گونه که هست بدانند.

کمال شاتیلا همچنین اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران یک کشور بزرگ منطقه‌ای در برابر صهیونیسم و استعمار است. انقلاب موفق ایران توانست به پیشرفت‌های صنعتی، هسته‌ای، علمی و فناوری دست یابد. این کشور همچنین همواره آماده کمک به لبنان در پروژه‌های برق، آب، حوزه فنی و به‌ویژه دارویی بوده است و همه این‌ها را بدون هیچ گونه شرط و شروط سیاسی ارائه می‌دهد، با وجود این، برخی طرف‌های لبنانی در داخل و خارج بنا به دلایل متعددی از جمله فشارهای آمریکا با این کمک‌ها مخالف هستند.

متن کامل مصاحبه با این شخصیت لبنانی به‌شرح زیر است؛

ـ آقای کمال شاتیلا، شما به‌طور کلی وضعیت لبنان را چگونه ارزیابی می‌کنید و تحلیل شما از ابتکار حزب‌الله برای احیای دولت چگونه است و این امر چه تأثیری بر وضعیت لبنان خواهد داشت؟

ـ وضعیت لبنان به چند دلیل فاجعه‌آمیز است؛ در وهله نخست طبقه سیاسی که از سال ۱۹۹۲ با توافق منطقه‌ای و بین‌المللی قدرت را در لبنان به‌دست گرفته، قانون اساسی در چارچوب وفاق ملی را کنار گذاشته و قانون اساسی خودش را تنظیم کرده است که عملاً به استقلال لبنان ضربه می‌زند و بر فرقه‌گرایی تأکید دارد، همچنین قانون انتخابات پارلمانی نیز در تضاد با قانون اساسی می‌باشد که نتایج این امور، فجایعی است که می‌بینیم.

غرب آتلانتیک (ناتو) به حمایت از طبقه حاکم بر لبنان پرداخته است و امروز می‌بینیم که از آن انتقاد می‌کند. ایالات متحده لبنان را از نظر سیاسی و اقتصادی محاصره کرده است. واشنگتن به‌دنبال فساد در لبنان است و نمی‌خواهد توازن بازدارندگی میان مقاومت لبنان و دشمن صهیونیستی برقرار گردد تا به این ترتیب دشمن بتواند بار دیگر لبنان را اشغال کند. ایالات متحده تلاش می‌کند قانون اساسی فدرالی را به‌عنوان جایگزین وفاق ملی لبنان که بر وحدت لبنان و عربیت و استقلال آن تأکید دارد، معرفی کند، اما با وجود این، مخالفت مردمی لبنان با پروژه آمریکا همچنان ادامه دارد و در حال تشدید است، بنابراین واشنگتن هرگز نمی‌تواند همه قسمت‌های جهنمی این پروژه خود را محقق کند.

اما درباره سؤال شما در مورد ابتکار حزب‌الله برای احیای مجدد دولت باید بگویم این تصمیم درست در راستای خواسته‌های مردم است، هرچند دولت خوبی نداریم اما در هر صورت بهتر از خلأ سیاسی است.

ـ با توجه به اینکه انتخابات پارلمانی لبنان در مه آینده در راه است آیا شما انتظار دارید که این انتخابات در موعد مقرر برگزار گردد؟ همچنین از نظر شما اقداماتی که «دوروتی شیا» سفیر آمریکا از خلال تشکیل اتاق عملیات انتخاباتی برای حمایت از هم‌پیمانان واشنگتن در لبنان انجام می‌دهد چه تأثیری بر نتیجه انتخابات خواهد داشت؟

ـ برگزاری انتخابات در موعد مقرر خود با مشکلات زیادی روبه‌رو است و یکی از دلایل مهم آن است که نیروهای سیاسی حاکم بر کشور احساس می‌کنند پایگاه‌های مردمی آنها متزلزل شده است. اکثر مردمی که علیه این طبقه سیاسی حاکم بر کشور قیام کردند خواستار تغییر و احیای وحدت ملی به‌عنوان جایگزینی برای تعصبات فرقه‌ای هستند و بخش وسیعی از مردم اعلام کردند که مخالف قانون فعلی انتخابات می‌باشند؛ چرا که این قانون مغایر با قانون اساسی است.

درواقع قانون فعلی انتخابات یک قانون جدایی‌طلب و فرقه‌ای است در حالی که قانون اساسی بر یک پارلمان ملی تأکید دارد، همچنین در قانون انتخابات جایی برای اکثریت طبقات متوسط و فقیر وجود ندارد و در واقع این قانون برای ثروتمندان است، بنابراین مردم از مشارکت در انتخابات اکراه دارند و به اهمیت نیاز به انتخاباتی که راه را برای تغییرات بهتر باز می‌کند، توجهی ندارند.

اما در مورد آمریکایی‌هایی که طی ۳۰ سال گذشته حاکمان لبنان را تشویق به تصویب قوانین انتخاباتی مغایر با قانون اساسی کردند باید بگویم که آنها گروه‌های خاص خود را در انجمن‌هایی دارند که توسط غرب و در حزب نیروهای لبنانی و سایر گروههای وابسته به آنها تأمین مالی می‌شوند. آنها مخالفان اصلی وحدت و استقلال و ثبات لبنان هستند.

یک مقام ارشد آمریکایی در سال جاری اعلام کرد که بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای انجمن‌های خارجی هزینه کرده شکست خوردند. شاخص‌ها نشان می‌دهد که آنها در آینده نیز شکست خواهند خورد. همان‌طور که وزارت کشور چند هفته قبل فاش کرد، برخی از این انجمن‌ها همچنان با دشمن اسرائیلی در ارتباط هستند.

ـ شما سیاسی شدن پرونده انفجار بندر بیروت را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا به‌نظر شما کسانی هستند که بخواهند با سیاسی کردن این پرونده لبنان را به‌سمت فتنه بکشانند؟

ـ نیروهای ملی و اسلامی لبنان سؤالاتی قانونی درباره تحقیقات «طارق البیطار» قاضی پرونده انفجار بیروت مطرح کرده‌اند از جمله این‌که؛ چرا همه مسئولان بندر احضار نشده‌اند؟ همچنین تصاویر ماهواره‌ای فرانسه و آمریکا از این انفجار کجاست و چرا آنها این تصاویر را تحویل نداده‌اند؟ در حقیقت دستگاه قضایی پاسخی به این سؤالات موجه و قانونی نداده است و همین امر نشان می‌دهد که دستگاه قضایی به همان روش قبلی خود به روند تحقیقات ادامه خواهد داد.

به‌نظر می‌رسد که این تحقیقات از روند قضایی به روند سیاسی تبدیل شده و این یک رسوایی است؛ زیرا حق همه لبنانی‌ها و خانواده‌های قربانیان انفجار بندر بیروت است که حقایق را همان‌طور که هست بدانند.

تظاهرات لبنانی‌ها مقابل سفارت فرانسه در همبستگی با «جورج عبدالله»باج‌خواهی جدید آمریکا از لبنان برای انتقال انرژیعادی‌سازی اقتصادی؛ دسیسه تازه تل‌آویو و واشنگتن علیه لبنان/ فرستاده اسرائیلی ـ آمریکا در بیروت چه مأموریتی دارد؟

ـ شما فشار کشورهای عربی حوزه خلیج فارس علیه لبنان را در چه چارچوبی قرار می‌دهید و چرا این فشارها این روزها تا این اندازه تشدید شده است؟

ـ لبنان یک کشور عربی مستقل است و طبیعتاً درهای این کشور به‌روی کشورهای عربی باز است. لبنان منافع گسترده و درهم‌تنیده‌ای با کشورهای عربی دارد و این کاملاً طبیعی است. ما می‌دانیم که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به لبنان کمک کردند به‌ویژه در همبستگی با این کشور در برابر تأثیرات جنگ‌های اسرائیل. شورای همکاری خلیج فارس بر اساس ابتکار عربی کویت خواستار آن است که لبنان بستر سوءاستفاده امنیتی و سیاسی علیه برخی از کشورهای عضو این شورا نباشد.

قانون اساسی لبنان مبتنی بر آزادی‌های عمومی و حق آزادی بیان است و قانون اساسی تأکید می‌کند که لبنان هرگز مقر استعمار و صهیونیسم علیه سوریه و کشورهای عربی نخواهد بود. ما طرفدار حق آزادی بیان هر طرف سیاسی لبنان هستیم اما به‌طور کلی با سوءاستفاده امنیتی علیه هیچ کشور عربی و اسلامی موافق نیستیم.

شورای همکاری خلیج فارس از لبنان خواست به توافق طائف پایبند باشد و ما از این موضع حمایت می‌کنیم، اما فراموش نمی‌کنیم که کشورهای حاشیه خلیج فارس از برخی طرف‌های لبنانی که قانون اساسی را نقض کردند حمایت به‌عمل آوردند، همچنین اگر یک کشور حوزه خلیج فارس با یک حزب لبنانی که دوست همین کشور است دچار اختلاف شود پس گناه سایر لبنانی‌ها چیست که باید به این دلیل مجازات گردند؟

ما اعلام کرده‌ایم اگر شورای همکاری خلیج فارس خواستار اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی درباره لبنان شود اولین قطعنامه‌ای که باید اجرا گردد قطعنامه ۲۴۲ است که بر خروج رژیم صهیونیستی از همه سرزمین‌های لبنان از جمله مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا و الغجر تأکید می‌کند.

اما اگر منظور از قطعنامه‌های بین‌المللی ضربه زدن به موازنه بازدارندگی بین لبنان و دشمن صهیونیستی است، سؤال مهمی که مطرح می‌شود این است؛ اگر مقاومت محدود شود و موازنه بازدارندگی آن کمرنگ گردد شورای همکاری خلیج فارس چه تضمینی دارد که دشمن صهیونیستی سرزمین‌های ما را اشغال نمی‌کند و همانند سال ۱۹۸۲ به بیروت نمی‌رسد؟

ما از یک سیاست دفاع ملی یکپارچه و حق خود برای دفاع از میهن و آزادسازی مزارع شبعا حمایت می‌کنیم.

غرب آتلانتیک در راستای منافع دشمن صهیونیستی از ارائه تسلیحات پیشرفته به ارتش لبنان خودداری می‌کند و به هیچ کشوری اجازه تسلیح ارتش ملی ما را نمی‌دهد، این امر مستلزم بحث جدی با شورای همکاری خلیج فارس است به‌ویژه اینکه دشمن اسرائیلی شروع به غارت گاز و نفت لبنان در مرزهای دریایی ما کرده است و ما در این شرایط به نیروی دفاعی برای بازدارندگی مقابل دشمن نیاز داریم.

ما خواهان بهترین روابط برادرانه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هستیم و از آنها می‌خواهیم که در چارچوب وحدت و عربی و استقلال به بررسی دقیق شرایط لبنان بپردازند.

ـ شما روابط لبنان و سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید، آیا فکر می‌کنید که در روزهای آینده گشایش بیشتری در این روابط ایجاد گردد و یا اینکه همچنان خصومت برخی طرف‌ها با دمشق بر امور حاکم است؟

ـ آمریکا که علیه وحدت و حاکمیت سوریه توطئه کرد همچنان دیوانه‌وار در تلاش است نظام سیاسی ملی این کشور را با یک نظام تابع واشنگتن جایگزین کند و طبق معمول بزرگترین جنایت‌ها را با عنوان «قانون سزار» (تحریم‌های آمریکا ضد سوریه) علیه سوریه انجام می‌دهد که به‌موجب آن در سطح بین‌المللی برقراری هرگونه رابطه با سوریه ممنوع است، ازآن‌جایی که آمریکا در لبنان مهره‌هایی دارد آنها در برابر برقراری روابط با سوریه مقاومت می‌کنند.

به‌نظر من نمایندگان در سطح ملی کوتاهی می‌کنند و فشارهای لازم را وارد نمی‌آورند تا باب روابط لبنان و سوریه گشوده شود و این در حالی است که قانون اساسی لبنان بر برقراری بهترین روابط با سوریه تأکید دارد. ما و همه آزادگان در سطح ملی و سیاسی برای احیای روابط برادرانه با سوریه فشار می‌آوریم. ما (سوریه و لبنان) برادرانی با منافع مشترک هستیم و فکر می‌کنم که احیای این روابط به‌زودی محقق خواهد شد، به‌ویژه اینکه مناسبات سوریه و کشورهای عربی در حال بهبود است.

خدا را شکر می‌کنیم که سوریه بر خطرناک‌ترین توطئه‌های استعماری ـ صهیونیستی غلبه کرده در برابر آمریکایی‌ها و دیگر دشمنان ایستاد.

ـ در پایان روابط لبنان و ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و این‌که از نظر شما چرا برخی طرف‌های لبنانی کمک‌های ایران را رد می‌کنند؟

ـ ایران یک کشور بزرگ منطقه‌ای در برابر صهیونیسم و استعمار است که انقلاب موفق آن توانست به‌وضوح به پیشرفت‌های صنعتی، هسته‌ای، علمی و فناوری دست یابد. ایران همواره آماده کمک به لبنان در پروژه‌های آب و برق و فنی و به‌ویژه دارویی بوده است و همه این کمک‌ها بدون هیچ گونه شرط و شروط سیاسی می‌باشد.

اما با وجود این، می‌بینیم برخی طرف‌های لبنانی در داخل و خارج بنا به دلایل مختلف با این کمک‌ها مخالفت می‌کنند، از جمله این دلایل فشارهای آمریکا و کسانی است که نفت و دارو را احتکار کرده‌اند. اگر نظرسنجی در لبنان برگزار شود خواهیم دید که اکثریت با برقراری روابط و همکاری با کل شرق و نه‌فقط ایران موافق هستند. غرب از رژیم صهیونیستی حمایت و لبنان و سوریه را محاصره می‌کند اما ان‌شاءالله به‌لطف اتحاد نیروهای ملی و اسلامی، این سیاست ادامه نخواهد یافت.

انتهای پیام/+

فدراسیون صنعت نفت ایران