کد خبر:4468
پ
۱۳۹۹۱۰۰۲۲۲۲۳۳۰۶۹۷۲۱۸۶۸۳۸۴

طرح سناتورهای آمریکایی برای ممنوع کردن همکاری روسیه با برنامه هسته‌ای ایران

گروهی از قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکایی طرحی ارائه کرده‌اند که خواستار لغو معافیت تحریمی مربوط به همکاری در پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران توسط روسیه است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا قصد دارند با معرفی طرحی از صدور معاف..

گروهی از قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکایی طرحی ارائه کرده‌اند که خواستار لغو معافیت تحریمی مربوط به همکاری در پروژه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران توسط روسیه است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا قصد دارند با معرفی طرحی از صدور معافیت‌های تحریمی که همکاری چین و روسیه در پروژه‌های هسته‌ای ایران را مجاز می‌کنند جلوگیری کنند.

این طرح که به رویت پایگاه واشنگتن‌فری‌بیکن رسیده توسط «تد کروز»، قانونگذار ارشد ایالت تگزاس در مجلس سنا ارائه شده و مورد حمایت ۱۲ سناتور دیگر قرار دارد. یکی از اهداف طرح، طبق روایت رسانه آمریکایی جلوگیری از سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری شرکت دولتی «روس‌اتم» برای بازسازی نیرگاه اتمی بوشهر در ایران است.

دولت جو بایدن بعد از حمله روسیه به اوکراین، از چندین بسته تحریمی علیه روسیه رونمایی کرده، اما اعلام کرده که همکاری در پروژه‌های هسته‌ای ایران بخشی از مفاد برجام است و واشنگتن آن را هدف تحریم قرار نخواهد داد. «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه هم چند روز پیش گفت که روسیه از آمریکا ضمانتی مکتوب دریافت کرده مبنی بر اینکه همکاری‌ها در بخش برنامه هسته‌ای ایران را مشمول تحریم قرار نخواهد داد.

دولت جو بایدن، چندی پیش اعلام کرد معافیت مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران از تحریم‌ها را که دولت پیشین آمریکا بعد از خروج از برجام آنها را لغو کرده بود بازگردانده است. اقدام دولت بایدن از سوی برخی از قانونگذاران جمهوری‌خواه به عنوان امتیاز به ایران تلقی شد، در حالی که دولت بایدن تأکید کرد این اقدام را برای تسهیل مذاکرات وین انجام داده است. مقام‌های ایران تصریح کردند که اقدام دولت بایدن هیچ منفعت اقتصادی برای ایران در برندارد.

تد کروز در گفت‌وگو با فری‌بیکن گفت: «دولت بایدن در حال برچیدن تحریم‌ها است و بی‌تابانه به دنبال توافقی با رژیم ایران است که حتی از توافق هسته‌ای دوران اوباما هم ضعیف‌تر است. دولت بایدن به اندازه‌ای به این توافق متعهد است که تمایل دارد ایران را مشتری هسته‌ای پوتین بکند و از جمله به ماشین جنگی او ۱۰ میلیارد دلار کمک کند.»

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران