کد خبر:8621
پ
۱۴۰۱۰۴۲۶۱۰۲۷۴۱۲۸۲۲۵۶۹۲۸۰۴

عطوان: رئیس جمهور آمریکا دست خالی از منطقه برگشت/ دو سیلی ایران به بایدن

یک تحلیلگر برجسته عربی اعلام کرد که ماحصل سفر تحقیرآمیز جو بایدن به منطقه صرفا چند توافق و وعده‌های اولیه بود که هیچ یک از آنها رسمی نشده و البته در خدمت منافع آمریکا هم نیست. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای ا..

یک تحلیلگر برجسته عربی اعلام کرد که ماحصل سفر تحقیرآمیز جو بایدن به منطقه صرفا چند توافق و وعده‌های اولیه بود که هیچ یک از آنها رسمی نشده و البته در خدمت منافع آمریکا هم نیست.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم در مقاله جدید خود به بررسی ابعاد و نتایج سفر «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا به عربستان و فلسطین اشغالی اشاره کرده و نوشت، چند سال قبل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده در سفر کوتاه خود به ریاض که ۳۶ ساعت طول کشید توانست بیش از ۴۶۰ میلیارد دلار به جیب بزند. این در حالی است که جانشین وی یعنی جو بایدن بعد از نشست جده دست خالی به کاخ سفید برگشت و سفر وی صرفا منحصر به برخی توافق نامه‌ها و وعده‌های اولیه بود که آن هم در خدمت کشور آمریکا نیست بلکه در خدمت منافع رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

وی افزود، از جمله این وعده‌ها و توافقنامه‌ها تعهد ریاض به همکاری با شرکت‌های هوایی اسرائیلی بعد از باز شدن حریم هوایی عربستان به روی پروازهای رژیم صهیونیستی در ازای موافقت رسمی اسرائیل با به رسمیت شناختن حاکمیت سعودی‌ها بر جزایر «تیران» و «صنافیر» بود که البته این مورد هم رسما تایید نشده است. همچنین احتمال دارد که آمریکا حق وتو خود را در انتقال قدرت در عربستان و رسیدن تاج و تخت پادشاهی به «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، لغو کند. بایدن در واقع در این سفر منطقه‌ای خود بر این سخنانش تاکید کرد که «برای صهیونیست شدن لازم نیست حتما یهودی باشی».

عبدالباری عطوان ادامه داد، بایدن در سفر به فلسطین اشغالی متعهد شد که از امنیت اسرائیل و بقای حکومت یهودی که ریشه‌های آن در سرزمین فلسطین باشد حمایت کند و بنابراین وی بیش از خود صهیونیست‌ها تبدیل به یک صهیونیست شد. اما محمد بن سلمان، جو بایدن را که پیش از این قول داده بود عربستان و ولیعهد آن را منزوی کند، در جریان این سفر به شکل عامدانه مورد توهین قرار داد. در همین زمینه دیدیم که محمد بن سلمان شخصا برای استقبال از جو بایدن به فرودگاه جده نرفت. این در حالی است که در جریان اجلاس سران کشورهای عربی در جده محمد بن سلمان به استقبال رهبران عرب رفته و آنها را به گرمی در آغوش کشید و این مسئله پیام توهین آمیز آشکاری به رئیس جمهور آمریکا بود.

در ادامه این مقاله آمده است، همچنین دیدیم جو بایدن بدون اینکه حتی یک ریال به دست بیاورد یا توافق نهایی در زمینه سرمایه گذاری‌های تجاری و یا نظامی با عربستان منعقد کند دست خالی به آمریکا برگشت. بایدن همچنین ادعاهای خود درباره پرونده حقوق بشری عربستان را پس گرفت و دقیقا برعکس گفته‌های خود عمل و ثابت کرد که رئیس دروغگویان است. بارزترین دروغگو او این بود که پیش از این تاکید کرده بود با محمد بن سلمان دیدار نخواهد کرد و با او دست نمی‌دهد. اما اتفاقی که افتاد برعکس بود و بایدن مقابل دوربین‌ها همه دروغ‌های خود را آشکار کرد.

این تحلیلگر برجسته عرب زبان در ادامه یادداشت خود تاکید کرد، همچنین بایدن با وجود اینکه به وعده‌های خود درباره پرونده حقوق بشری عربستان و به ویژه پرونده «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی عمل نکرد؛ اما رئیس جمهور آمریکا (دست کم) پیش از این مسئله جمال خاشقجی را مطرح کرده و آن را تروری وحشتناک توصیف کرده بود. این در حالی است که بسیاری موضع رئیس جمهور آمریکا درباره پرونده جمال خاشقجی را با موضع وی درباره پرونده «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی- آمریکایی شبکه الجزیره مقایسه می‌کنند که توسط صهیونیست‌ها ترور شد. به طوری که آمریکا هیچ کاری برای انتقام از قاتلان شیرین ابوعاقله و محاکمه آنها در دادگاه کیفری بین المللی یا منزوی کردن آنها انجام نداد و این مسئله استانداردهای دوگانه آمریکا را افشا می‌کند.

عطوان تصریح کرد، جو بایدن از روی اجبار و برای دستیابی به چندین هدف به عربستان سعودی رفت که مهمترین آنها تحت فشار قرار دادن این کشور و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس برای افزایش تولید نفت، تشکیل ناتوی عربی-اسرائیلی علیه ایران و ادغام رژیم صهیونیستی در منطقه از خلال گسترش توافق‌های عادی سازی کشورهای عربی با این رژیم بود. اما ما فکر نمی‌کنیم که هیچ یک از این اهداف محقق شده باشد.

وی ادامه داد، دیدیم که رسانه‌های مصر حمله کوبنده و بی‌سابقه‌ای علیه جوبایدن انجام دادند و از طرح ناتو عربی فاصله گرفتند و همچنین مصری‌ها به دنبال مذاکره با ایران هستند و تاکید می‌کنند که در هیچ جنگی علیه این کشور وارد نخواهند شد. از طرف دیگر اردن از طریق وزیر خارجه خود تاکید کرد که ایران به هیچ وجه دشمن نیست و اردن آماده باز کردن صفحه جدیدی با تهران است. همچنین امارات که از مدت‌ها پیش به دنبال تقویت روابط خود با ایران است از همه این‌ها فراتر رفته و در آستانه اجلاس جده سفیری برای تحکیم روابط با ایران به این کشور فرستاده است و سلطان نشین عمان و کویت و قطر نیز روابط نزدیکی با تهران دارند.

در ادامه این یادداشت تاکید شده است، آن بخش از بیانیه محمد بن سلمان در افتتاحیه اجلاس جده که گفته بود تولید نفت عربستان به حداکثر ۱۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد و شامل مصرف داخلی است به این معناست که تولید نفت عربستان هرگز در سطح جهانی دست کم در آینده نزدیک قابل افزایش نیست. این بیانیه عربستان بهترین و قویترین پاسخ به هدف اصلی بایدن از سفر تحقیر آمیز خود به منطقه بود و نشان می‌دهد که افزایش قریب‌الوقوع قیمت نفت و گاز در اروپا و آمریکا طی روزهای آینده دور از انتظار نیست.

انصارالله: هرگونه نتیجه سفر منطقه‌ای بایدن که به امنیت یمن آسیب بزند، مردود استرسانه‌های اسرائیلی: سفر بایدن نتیجه دندان‌گیری نداشتپیام سیاستمدار کویتی به آل سعود: بایدن برای صهیونیست کردن شما آمد

در ادامه این مقاله آمده است، آخرین نکته‌ای که نمی‌توان در سخنان بایدن قبل از اجلاس سران کشورهای عربی در جده نادیده گرفت این است که گفت، «اجازه نخواهد داد روسیه و چین و ایران خلاء آمریکا در خاورمیانه را پر کنند و بر آن مسلط شوند». انگار که این منطقه جزء املاک و تصرفات آمریکا و متحدان اسرائیلی آن است. اما سوالی که به وجود می‌آید این است که بایدن چگونه به این هدف دست خواهد یافت؛ در حالی که بعد از شکست‌های تحقیرآمیز آمریکا در افغانستان و عراق و اوکراین، سلاح تحریم‌های ایالات متحده علیه کشورهای مختلف نیز شکست خورده است و اعتماد اکثر رهبران کشورهای عربی به ایالات متحده کاملا از دست رفته و آنها می‌بینند که آمریکا حتی یک سرباز خود را برای دفاع از متحدانش نمی‌فرستد.

بر اساس گزارش عبدالباری عطوان، اما ایران با دو سیلی از بایدن در منطقه پذیرایی کرد: اولی با رونمایی از اولین ناودسته پهپادبر و دومی با استقبال از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در نشست دوجانبه با همتای ایرانی وی در تهران که قرار است چند روز بعد انجام شود. همچنین اگر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز آنگونه که رسانه‌ها گزارش داده‌اند به ایران سفر کند این نشست به شکل سه جانبه برگزار می‌گردد و این مسئله می‌تواند منجر به شکل گیری یک ائتلاف جدید در منطقه شود که با قاطعیت به هر طرحی مشابه طرح ناتو عربی به رهبری اسرائیل و تحت نظارت آمریکا پاسخ می‌دهد.

عطوان در پایان مقاله خود نوشت، به طور کلی معادلات میدانی، از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی در خاورمیانه در حال تغییر است و به نفع اتحاد چین، روسیه و ایران، می‌چرخد. آمریکا بعد از شکست در اوکراین دیگر آمریکای دیروز نیست و هر کسی که روی این کشور حساب باز کرده باشد قطعاً بازنده خواهد بود.

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران