کد خبر:2885
پ
۱۳۹۹۱۰۱۸۱۴۰۶۰۷۱۷۲۱۹۷۷۴۵۴

قطر: برای تسهیل مذاکرات هسته‌ای تلاش می‌کنیم

وزیر خارجه قطر گفت که کشورش برای تسهیل مذاکرات هسته‌ای تلاش می‌کند. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر گفت که کشورش برای تسهیل مذاکرات غیرمستقیم هسته ای بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، تلاش می کند.
وی ضمن ابراز نگرانی زیاد درب..

وزیر خارجه قطر گفت که کشورش برای تسهیل مذاکرات هسته‌ای تلاش می‌کند.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر گفت که کشورش برای تسهیل مذاکرات غیرمستقیم هسته ای بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، تلاش می کند.

وی ضمن ابراز نگرانی زیاد درباره شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای گفت که دوحه مایل به آغاز مسابقه هسته‌ای در خلیج فارس و خاورمیانه نیست.

وزیر خارجه قطر پیش از این در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفته بود که توافق هسته‌ای برای این کشور از اهمیت برخوردار است، زیرا عامل ثبات در منطقه است.

آل ثانی درباره سوریه نیز تأکید کرد که شرایطی که باعث شد عضویت سوریه در اتحادیه عرب به تعلیق درآید تغییری نکرده است هرچند روابط سوریه با برخی کشورها مانند امارات و اردن و مصر بهبود یافته است.

پیش از این دبیر کل اتحادیه عرب از برگزاری نشست وزرای خارجه این اتحادیه برای تصمیم‌گیری درباره بازگشت سوریه به این اتحادیه خبر داد.

احمد ابوالغیط که به امان اردن سفر کرده خبر داد که ماه آینده نشست وزرای خارجه اتحادیه برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب برگزار می‌شود.

در حال حاضر قطر از جمله مخالفان جدی رفع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب است و در مقابل کشورهایی همچون مصر، امارات، عراق و الجزایر در تلاش هستند تا سوریه بار دیگر کرسی خود را در اتحادیه عرب به دست آورد.

وزیر خارجه قطر درباره روابط با اسرائیل نیز گفت که دوحه پیش از این که «امیدی برای صلح میان فلسطینیان و اسرائیل وجود داشت» با اسرائیل روابط برقرار کرد اما بعد از جنگ غزه در سال‌ ۲۰۰۸-۲۰۰۹ همه این امیدها نقش بر آب شد.

او گفت که در نبود پایبندی عملی به راه حل دو کشوری دشوار بتوان تصور کرد که قطر به روند توافقات آبراهام بپیوندد.

وزیر خارجه قطر همچنین از توافق با طالبان برای راه‌اندازی فرودگاه بین‌المللی کابل خبر داد.

طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین روز جمعه گذشته اعلام کردند که این گفت‌وگوها قرار است از جمعه به مدت چند روز دچار وقفه شود. نماینده اتحادیه اروپا و مقام‌های چند کشور غربی دیگر گفتند که گفت‌وگوها به مرحله‌ای رسیده که نیازمند تصمیم‌گیری سیاسی است.

مذاکره کنندگان در روزهای گذشته سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی بوده‌اند. قریب به اتفاق هیات‌ها اذعان دارند که گفت‌وگوها به رغم پیچیدگی برخی مسائل رو به جلو و در مسیر پیشرفت است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از ۶ دی ماه ۱۴۰۰ آغاز شد.

امیرعبداللهیان: مذاکرات وین در مسیر طبیعی و خوب جریان داردمعاون وزیر خارجه کره جنوبی با علی باقری در وین دیدار می‌کنداذعان غرب به جدیت ایران در مذاکرات وین/ گفتگو درباره جزئیات راستی‌آزمایی و تضمین‌ها

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران