کد خبر:4356
پ
۱۴۰۰۰۷۱۴۱۴۵۹۰۱۳۸۶۲۳۷۵۷۰۲۴

لاوروف: از آمریکا تضمین کتبی درباره همکاری در برجام دریافت کردیم/ قدردانی از مواضع واقع بینانه تهران در قبال اوضاع اوکراین

وزرای خارجه روسیه و ایران در حال مذاکره با یکدیگر هستند: لاوروف از مواضع اصولی و واقع بینانه ایران در قبال آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، قدردانی کرد و امیرعبدالهیان نیز تاکید کرد: به‌رغم مسائل بین المللی، توسعه روابط با مسکو برای تهران بسیار مهم است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری..

وزرای خارجه روسیه و ایران در حال مذاکره با یکدیگر هستند: لاوروف از مواضع اصولی و واقع بینانه ایران در قبال آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، قدردانی کرد و امیرعبدالهیان نیز تاکید کرد: به‌رغم مسائل بین المللی، توسعه روابط با مسکو برای تهران بسیار مهم است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز سه‌شنبه در دیدار با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده، درباره روند اوضاع پیرامون اوکراین گفت‌وگو و تأکید کرد که مقامات مسکو از مواضع اصولی و واقع بینانه جمهوری اسلامی ایران در قبال آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، قدردانی می‌کنند.

وزیر خارجه روسیه ابراز اطمینان کرد که مذاکرات وین برای ازسرگیری برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به خط پایان خود نزدیک شده است. سرگئی لاوروف در ابتدای مذاکرات با همتای ایرانی خود گفت: «من مطمئن هستم که با توجه به رسیدن به خط پایان مذاکرات مربوط به احیای کامل برنامه جامع اقدام برای حل و فصل اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، چشم‌اندازها بیش از پیش روشن و سازنده خواهند بود.»

وی یادآور شد که گردش مبادلات تجاری بین روسیه و ایران بدون توجه به عوامل خارجی، به طور پیوسته در حال رشد است. به گفته وی، مسکو و تهران در حال آماده سازی اسناد مهم و جدیدی هستند که باید کیفیت جدید مشارکت روسیه و ایران را اصلاح کرده و ارتقای روابط دو کشور را نشان دهد.

وزیر امور خارجه ایران نیز به نوبه خود گفت که ملاقات امروز فرصت بسیار مهمی برای گفتگو در خصوص رویدادهای کنونی در اوکراین و همچنین روند اوضاع در افغانستان، یمن، سوریه و همچنین سایر موضوعات مهم در عرصه بین‌المللی است. امیرعبداللهیان تاکید کرد، صرف نظر از اینکه در عرصه بین المللی چه اتفاقاتی رخ میدهد، توسعه روابط با کشور همسایه و با فدراسیون روسیه، برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیار زیادی دارد.

وزرای خارجه روسیه و ایران پس از دیدار با یکدیگر، در نشست مشترک خبری پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شدند.

وزیر خارجه ایران گفت: با وزیر امور خارجه اوکراین در خصوص مسائل دو جانبه گفت‌وگو کردیم. وزیر امور خارجه اوکراین در پیامی از من خواست آمادگی اوکراین را برای راه حل سیاسی این وضعیت به طرف روسی ابلاغ کنم و اعلام کنم که طرف اوکراینی خواهان توقف جنگ است.

لاوروف نیز در این باره گفت: امیرعبداللهیان پیام وزیر امور خارجه اوکراین را به من دادند و این جنگ باید متوقف شود.

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: مذاکرات با امیرعبداللهیان در فضای دوستانه و مفیدی برگزاری شد و ما مسیرهای آینده پیش روی دو کشور را بررسی و در خصوص آن بحث کردیم.

وی از تهیه پیش نویس بزرگی میان دو کشور خبر داد و اضافه کرد: این قرارداد، سند بزرگ و مهمی است که در آن درباره اصول همکاری ما در عرصه های بین‌المللی، تجاری و اقتصادی بحث شده است.

وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه تصریح کرد: این سند ۸۲ درصد حجم روابط اقتصادی با ایران در دوران تحریم ها را افزایش داده است.

لاوروف در ادامه تأکید کرد: هیچ‌گونه تحریم غیرقانونی نمی‌تواند مانع رشد تصاعدی ایران و روسیه رو به جلو باشد.

وی با بیان اینکه غربی‌ها به سرپرستی آمریکا اصلی به نام نظم را به پیش می برند که ما بر مبنای قاعده مخالف آن هستیم، گفت: ما به منشور سازمان ملل و اصول آن پایبند هستیم و در چارچوب این سازمان پیش می‌رویم.

لاوروف در مورد مذاکرات لغو تحریم‌ها نیز بیان کرد: ما خواهان احیای سریع‌تر برجام هستیم و آمریکایی ها باید به این معاهده برگردند و تحریم های غیرقانونی را لغو کنند.

وی اظهار کرد: ما از همکاران ایرانی تشکر می کنیم چراکه نگرانی‌ها ما را که دلیل آن آمریکاست، درک می‌کنند.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از لاوروف نوشت روسیه تضمین‌هایی از آمریکا دریافت کرده مبنی بر اینکه تحریم‌ها بر همکاری میان ایران و روسیه در بخش هسته‌ای اثرگذار نخواهد بود.

امیرعبداللهیان عازم مسکو شدامیرعبداللهیان: از هر تلاش سیاسی برای حل‌وفصل بحران اوکراین حمایت می‌کنیمامیرعبداللهیان: همکاری‌های ایران با هیچ کشوری نباید متأثر از فضای تحریم باشد

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران