کد خبر:10116
پ
۱۴۰۱۰۶۰۶۱۶۱۹۵۰۲۳۹۲۵۹۸۰۹۵۴

مقام سابق آمریکایی: ترور سردار سلیمانی نفوذ ما در عراق را کاهش داد

یک مقام اسبق شورای امنیت ملی آمریکا در مطلبی نوشته اقدام دولت دونالد ترامپ در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی باعث کاهش نفوذ واشنگتن در عراق شده است. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «استیون سیمون»، مدیر اسبق میز خاورمیانه و آفریقای شمالی در شورای امنیت ملی ایالات متحده آ..

یک مقام اسبق شورای امنیت ملی آمریکا در مطلبی نوشته اقدام دولت دونالد ترامپ در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی باعث کاهش نفوذ واشنگتن در عراق شده است.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «استیون سیمون»، مدیر اسبق میز خاورمیانه و آفریقای شمالی در شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در یادداشتی به توضیح درباره این پرداخته که چطور کاهش نفوذ آمریکا در عراق نتیجه ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

استیون سیمون بحران‌های این روزهای عراق را ناشی از «انشعابات درون‌شیعی بین دو جناح به رهبری نوری المالکی و مقتدی صدر» دانسته و نوشته است: «این مسئله ما را به قتل [سردار] سلیمانی به دست آمریکا در عراق بازمی‌گرداند. اگر یک مسیر برای مداخله آمریکا در تلاش‌های کنونی برای مهار این اختلافات وجود داشت از طریق تماس با بازیگران اصلی عراق بود.

وی افزود: با این حال، اگر بحران کنونی حقیقتاً بحرانی درون‌شیعه‌ای باشد، آنگاه قتل (ترور) سلیمانی را بایستی پایان نفوذ آمریکا روی آن دسته از بازیگران میانه‌رو شیعه دانست که تا آن زمان تعامل کم و بیش سازنده‌ای با ایالات متحده نشان داده بودند.»

این مقام سابق آمریکایی اضافه کرده است: «شیعیان عراق صرفنظر از هر نظری که درباره ایران و ایالات متحده داشتند چاره‌ای جز محکوم کردن اقدام دولت ترامپ در ترور یکی از نمایندگان برجسته ایران در داخل عراق نداشتند چرا که نقض حاکمیت ملی عراق، فاحش‌تر از آن بود که بتوان آن را نادیده گرفت، به ویژه برای پارلمان عراق که خواستار قطع همکاری با ایالات متحده شد.»

استیون سیمون در ادامه تصریح می‌کند: «آن اقدام تنها نقض حاکمیت ملی عراق هم نبود. عراقی‌ها، سلیمانی و ابومهدی الهمندس – و در سطح گسترده‌تر کمیته‌های بسیج مردمی شیعه- را ناجی‌های خودشان از استبداد داعش می‌پنداشتند. همانند سایر اقداماتی که ترامپ انجام داد- به ویژه خروج از برجام- حمله هدفمند به (سردار) سلیمانی هم اثرات ماندگاری به جا گذاشت که پیشبرد منافع آمریکا برای رئیس‌جمهور بعدی او را دشوار کرده است.»

سامانه دفاع نقطه‌ای شهید سلیمانی رونمایی شد +عکسرئیس کل دادگستری کرمان: دبیرخانه پیگیری حقوقی و قضایی ترور شهید سلیمانی باید تشکیل شودالهیان خبر داد؛ تهیه ۲۰۰۰ صفحه سند با همکاری عراق درباره ترور شهید سلیمانی

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران