کد خبر:5343
پ
۱۴۰۰۱۱۱۲۰۹۵۹۴۷۵۲۶۲۴۶۵۴۹۸۴

نمایندگی ایران در وین: آژانس هیچگونه دسترسی به حافظه دوربین‌ها ندارد

سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین درباره گزارش‌هایی مبنی بر نصب دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نطنز توضیحاتی را ارائه کرد. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رویترز ادعا کرده است به گزارش محرمانه آژانس بین‌الم..

سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین درباره گزارش‌هایی مبنی بر نصب دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نطنز توضیحاتی را ارائه کرد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رویترز ادعا کرده است به گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای کشورهای عضو شورای حکم ارسال شده دست پیدا کرده است که در آن نوشته شده که ایران در حال راه‌اندازی یک کارگاه جدید در نطنز است که به وسیله ماشین‌هایی که اخیرا از تاسیسات کرج به نطنز منتقل شده، قطعات سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم را خواهد ساخت.

در این گزارش ادعا شده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۲۲ (سه‌شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱) نصب دوربین‌های نظارتی را در این مکان تکمیل و پس از آن مهر و موم را از ماشین‌های برداشته است. همچنین بر اساس این گزارش، ایران در روز ۱۳ آوریل ۲۰۲۲ (چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱) به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که ماشین‌ها در همان روز در کارگاه جدید شروع به کار خواهند کرد.

«محمدرضا غائبی» سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین در این باره گفت: این یک گزارش بروزرسانی فنی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه نظارت بر اجرای برجام وفق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که آخرین تحولات و همچنین اطلاعات فنی جدید در ارتباط با فعالیت های هسته‌ای ایران را به اطلاع اعضای این سازمان می‌رساند.

غائبی افزود: در این گزارش اعلام شده است همانطور که قبلا گزارش شد ایران در چهار آوریل به آژانس اطلاع داده است که تمامی ماشین های مربوط به تولید سانتریفیوژ در کرج را به نطنز منتقل کرده و همان روز بازرسان آژانس راستی آزمایی کردند که تمامی آنها غیر فعال هستند.

وی همچنین گفت: در ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین ۱۴۰۱) آژانس نصب دوربین‌های نظارتی خود را در نطنز به اتمام رسانده و همان روز مهر و موم از این ماشین ها برداشته شده است. همان روز ایران به آژانس اطلاع داد که این ماشین ها برای تولید لوله ها و بیلوز روتور سانتریفیوژ مورد استفاده قرار گرفته است. همچنان در ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین ماه) ایران به آژانس اطلاع داد که این ماشین ها در همان روز در این مکان جدید فعال و عملیاتی شده‌اند.

سرپرست نمایندگی ایران گفت: همچنان آژانس هیچگونه دسترسی به اطلاعات حافظه دوربین های نصب شده نداشته و تا زمانیکه ایران مجددا به اجرای برجام برنگردد اطلاعات مربوطه در اختیار آژانس قرار نخواهد گرفت و نزد ایران ذخیره می شود.

ادعای رویترز درباره نصب دوربین‌های نظارتی آژانس در نطنز

انتهای پیام/

فدراسیون صنعت نفت ایران